Цьогоріч 13 жовтня припало на п’ятницю. Так склалося, що з давніх-давен поєднання дня і числа «п'ятниця 13-го» вважається нещасливим. Існує багато версій появи цього забобону. До речі, науковці навіть вигадали назву фобії для людей, які бояться цього числа, – "параскаведекатріафобія".
Але яке походження нещасливого дня? Почнемо з того, що з цією датою пов’язують деякі історичні події, релігійні уявлення та легенди.
Найпоширенішою версією щодо появи цього міфу вважається історія, яка сталася 13 жовтня 1307 року. У цей день за наказом короля Франції Філіпа IV, заарештували та піддали тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Їх звинуватили у єресі та богохульстві. Хоча, ймовірно, король просто хотів заграбастати багатство лицарів, які збагатилися під час Хрестових походів. До речі, у середньовічній Європі переважно в п’ятницю проводили показові страти. Мабуть, це теж стало причиною появи цього забобону.
Ще одна версія пов’язана з місячним календарем: у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Тому й виникає забобон, що в цей день нічого робити не можна.
Також не обійшлося у формуванні міфу без скандинавської міфології. За легендою, одного разу в раю Валгалли зібралися 12 богів на святкову вечерю. У цей час до них “завітав” 13 гість – бог бешкетів Локі. Він змусив сліпого бога темряви Голдера вбити бога щастя Болдера. І на світ “спустилася смута та сум”. Тому в скандинавській культурі це число почали пов’язувати з передчуттям невдачі.
А що в Україні? Цей “нещасливий” день у нас, як у багатьох культурах, пов’язують із розп’яттям Ісуса Христа. За легендою, саме в п’ятницю 13-го, зі смертю Сина Божого, у світі запанувало зло. Також, за давніми релігійними віруваннями, саме в п’ятницю збираються темні сили та починається шабаш.
Версії про походження цього міфу можна продовжувати й далі. Але він так і залишається лише забобоном, хоча теж є елементом різних культур.