Спокійно прожити від зарплати до зарплати, а не залазити в кредитку та ще й накопичити - легко. І сума вашого заробітку не важлива. Головне - дисципліна і кілька секретів.
Киянка Катерина Вишневська називає себе великою марнотраткою, але 2020 рік показав, що без "фінансової подушки" в наш час не можна.
"Я відкрила в трьох банках три рахунки – на першій картці я накопичую на свою мрію. Це недоторканний запас, і я з неї не знімаю гроші. Друга картка – на подорожі, а третя – це картка, якою я користуюся щодня", – поділилася особистим досвідом Вишневська.
Банківські застосунки для смартфонів допомагають контролювати потік фінансів, фіксують, на що витрачалися кошти протягом місяця.
Ще один спосіб накопичити кошти – розкладати гроші по різних конвертах. Забирати гроші з одного конверта на інші потреби не можна. А якщо вже так сталося, то обов'язково слід повернути на 10 відсотків більше.
Навчився економити і киянин Андрій Антонов. Розумні покупки допомагають йому відкладати до 30 відсотків заробітку. За його словами, він відмовився від зайвих пар кросівок, а це близько 2500 гривень на місяць. Ще він відмовився від протеїнових батончиків за ціною від 50 гривень, які був уподобав.
Фінансовий консультант Умида Самоенко каже, що накопичити – одне, а от зберегти – інше, це мистецтво. Тому гроші слід тримати подалі від рук і очей. Як варіант – покласти на банківський депозит у різній валюті і не брати кредит на якісь наступні примхи.
"Людині потрібно навчиться жити на свої гроші, а не заробив – не купуй дорогий телефон. Багато людей також призвичаїлися до кави, а на це йде багато грошей. Потрібно визначитися, скільки відкладати, а на решту – жити", – пояснює фінансова експертка.
Маленьку суму щомісяця варто відкласти і на непередбачені витрати: ремонт пральної машини, похід до лікаря, термінову поїздку.
Фінансовий коуч Марина Ждан пояснює, як правильно розподілити такі витрати.
Берете за останні пів року всі ваші непередбачені витрати, ділите на 5 місяців і приблизно розумієте, яка сума на непередбачені витрати має бути напохваті.
Крім того, гроші легше накопичувати на мету, яка записана на папері. А ще мотивують встановлені строки і нагорода самому собі за дотримання слова.