Коли ми починаємо сортувати сміття, звісно ж, хотілося б вірити, що весь пластик відправляється на переробку. Але це зовсім не так. Яка пластикова упаковка має шанс на друге життя, а яка ні, — можна дізнатися з маркування. І з того ж маркування можна дізнатися, наскільки шкідливою для здоров'я може виявитися та чи інша упаковка, — треба лише знати, яку саме інформацію несуть в собі ці позначки.
Про це пише Катерина Савенко для zza.delo.ua.
Загалом таке маркування мають різноманітні пляшки: з-під води, напоїв, молочних продуктів, косметичних засобів, рослинних олій тощо. Зазвичай такий пластик прозорий, хоча може бути й кольоровим. Важливо пам'ятати, що цей тип пластику призначений для одноразового використання. При повторному використанні PЕТ-пляшки здатні виділяти важкі метали, що негативно впливають на людський організм. Така упаковка підлягає переробці. Але якщо пляшка має дозатор, його варто відкрутити й викинути до загального сміття, адже його переробити не вдасться.
Таке маркування зустрічається на пляшках та пакетах для молока, флаконах для шампунів та миючих засобів, одноразовому посуді, контейнерах для їжі, господарських сумках, іграшках та кришках. Упаковка з такого типу пластику має достатньо високий температурний діапазон експлуатації та стійка до масел, кислот та інших агресивних речовин. Майже весь пластик з цим маркуванням переробляється.
Це полівінілхлорид (ПВХ). Такий пластик використовують для пакування харчових жирів, сипких продуктів, рідини для миття скла і дзеркал, виготовлення пластикових труб, лінолеуму, натяжних стель, пластикових вікон, садових меблів, медичної продукції тощо. ПВХ є найнебезпечнішим типом пластику. Його практично не можна утилізувати, а під час спалювання він виділяє небезпечні діоксини, які можуть викликати онкологічні захворювання.
А це поліетиленові пакети, тара (кефір, сметана), вакуумна упаковка, стрейч-плівка та цупка плівка. Офіційно цей тип матеріалу вважається нешкідливим і підлягає вторинній переробці.
Таке маркування ми зустрінемо на багаторазових контейнерах для їжі, одноразових відерках у супермаркетах, на упаковках з молочною продукцією, з побутовою хімією, на шуршиках (упаковка печива, чіпсів, цукерок, морозива, макарон), а також пластикових меблях, відрах, тазиках та іграшках. РР (поліпропілен) вважається безпечним для організму людини видом пластику, тому ланчбокси радять обирати саме з таким маркуванням, оскільки поліпропілен підходить для зберігання, нагрівання та охолодження їжі. У чистому вигляді така упаковка підлягає переробці.
Матеріал не придатний для нагрівання, оскільки виділяє токсичні речовини. При цьому одноразовий посуд та стаканчики найчастіше виготовляють саме з нього. Також полістирол використовують для виготовлення стаканів для йогурту й сметани та одноразових контейнерів у супермаркетах. Упаковка з таким маркуванням підлягає переробці.
Використовується для виробництва: посуду для їжі та води, багатошарової упаковки, комбінованого пластику тощо. Це досить небезпечний для здоров'я вид пластику. При контакті з гарячими рідинами він може вивільнювати бісфенол А — речовину, яка знищує ендокринну систему. Цей тип пластика не піддається переробці.