Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Вербовий ліс замість водосховища: як змінилася природа після підриву Каховської ГЕС

Поширити:
15 лютого 2025 13:49
862
Рослинність на дні Каховського водосховища. Фото: Українське ботанічне товариство/Facebook

Дно Каховського водосховища поступово перетворюється на ліс. Там, де ще недавно була вода, зараз ростуть верби заввишки понад п’ять метрів, а також близько ста видів рослин.

Про це в інтерв’ю Суспільному повідомив завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, член правління Української природоохоронної групи Іван Мойсієнко.

Протягом 2024 року науковець разом із колегами чотири рази виїжджав у зону досліджень. Тричі вони працювали на території Національного природного парку "Кам’янська Січ" та один раз – поблизу Запоріжжя. Там, за його словами, спостерігається стрімке зростання вербових насаджень та природне проріджування дерев.

"Спочатку на ділянці було 90 дерев, а залишилося лише 20. За рік висота верб на території "Кам’янської Січі" значно збільшилася. "Ми були тут 19 жовтня 2023 року, і тоді найвища верба сягала 3,08 метрів. Зараз – уже 5,46 метра. Середня висота теж зросла – з двох метрів до 4,66", – розповів Мойсієнко.

Дослідники заклали чотири моніторингові ділянки на території Нацпарку та ще вісім поблизу Запоріжжя. Вони зафіксували десятикратне зростання кількості видів рослин, серед яких з’явилися навіть червонокнижні.

"На дні водосховища тепер є не просто зарості, а справжній ліс", – зазначив науковець.

За його словами, прогнози про можливі пилові бурі та масове заростання території бур’янами не справдилися. Це пояснюється тим, що російські військові підірвали греблю в червні – саме тоді, коли дозріло насіння верби.

"Трагедія сталася у момент, коли верба була готова до розмноження. Якби підрив стався восени, тут би виросло море бур’янів, а не вербовий ліс", – пояснив він.

Втім, досліджувати територію стає все небезпечніше через російські обстріли.

"Якщо раніше ми працювали великими групами, пересувалися дорогами, то зараз діємо швидко та обережно. Заїжджаємо невеликою групою, за дві години збираємо матеріал і повертаємося", – розповів Іван Мойсієнко.

  • Військові РФ підірвали Каховську ГЕС 6 червня 2023 року. Через це було затоплено 600 км² території Херсонщини. У населених пунктах, розташованих вище греблі Каховської ГЕС, виникла проблема з питною водою.
  • ООН оцінювало, що Україна зазнала збитків на суму майже $14 мільярдів через руйнування греблі Каховської ГЕС.
  • В ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко повідомив, що у червні він бачив проростки верби, що підіймались над землею на 2-3 сантиметри, максимум на 10. А вже 19 жовтня там побачили дерева більше ніж 2 метри заввишки.
  • Згідно з останніми супутниковими знімками району Великого Лугу, значна частина Каховського водосховища, яка раніше була осушена, вкрита водою. Там вперше майже за 70 років відбувається водопілля.
  • В ефірі “Вгору” докторка біологічних наук Анна Куземко розповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.
  • Раніше в ефірі “Вгору” Іван Мойсієнко розповідав, що верби, які почали рости минулого року на території колишнього Каховського водосховища, добре перезимували. У них вже майже повністю розкрилися листки. І водопілля сприятиме подальшому росту верб і заростанню нових ділянок.
  • Восени у річці Кам’янка, яка розташована на території Каховського водосховища пересохли струмки, проте вода продовжила надходити й навесні її кількість зросла.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів