Дно Каховського водосховища поступово перетворюється на ліс. Там, де ще недавно була вода, зараз ростуть верби заввишки понад п’ять метрів, а також близько ста видів рослин.
Про це в інтерв’ю Суспільному повідомив завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, член правління Української природоохоронної групи Іван Мойсієнко.
Протягом 2024 року науковець разом із колегами чотири рази виїжджав у зону досліджень. Тричі вони працювали на території Національного природного парку "Кам’янська Січ" та один раз – поблизу Запоріжжя. Там, за його словами, спостерігається стрімке зростання вербових насаджень та природне проріджування дерев.
"Спочатку на ділянці було 90 дерев, а залишилося лише 20. За рік висота верб на території "Кам’янської Січі" значно збільшилася. "Ми були тут 19 жовтня 2023 року, і тоді найвища верба сягала 3,08 метрів. Зараз – уже 5,46 метра. Середня висота теж зросла – з двох метрів до 4,66", – розповів Мойсієнко.
Дослідники заклали чотири моніторингові ділянки на території Нацпарку та ще вісім поблизу Запоріжжя. Вони зафіксували десятикратне зростання кількості видів рослин, серед яких з’явилися навіть червонокнижні.
"На дні водосховища тепер є не просто зарості, а справжній ліс", – зазначив науковець.
За його словами, прогнози про можливі пилові бурі та масове заростання території бур’янами не справдилися. Це пояснюється тим, що російські військові підірвали греблю в червні – саме тоді, коли дозріло насіння верби.
"Трагедія сталася у момент, коли верба була готова до розмноження. Якби підрив стався восени, тут би виросло море бур’янів, а не вербовий ліс", – пояснив він.
Втім, досліджувати територію стає все небезпечніше через російські обстріли.
"Якщо раніше ми працювали великими групами, пересувалися дорогами, то зараз діємо швидко та обережно. Заїжджаємо невеликою групою, за дві години збираємо матеріал і повертаємося", – розповів Іван Мойсієнко.