Росія не припиняє незаконно вивозити українських дітей з окупованих територій та створює нові перешкоди для їхнього повернення.
Про це йдеться у матеріалі проєкту Радіо Свобода “Новини Приазовʼя”.
За словами юристки фонду Save Ukraine Мирослави Харченко, після рішення Міжнародного кримінального суду про арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової, РФ почала приховувати свої злочини.
"Вони зрозуміли, що можуть бути притягнуті до відповідальності, тому просто ховають дітей, ускладнюючи їхнє повернення", – наголосила Харченко.
Вона також зазначила, що 70% дітей повертаються завдяки зусиллям Save Ukraine, зокрема понад 50 дітей повернули з початку 2025 року.
Найбільша проблема – повернення дітей, яких російська влада передала під опіку місцевих родин.
"Російські прийомні сім'ї отримують великі виплати та субсидії саме за українських дітей. Вони роблять усе, щоб не віддати їх назад", – пояснює Харченко.
За її словами, хлопців з п'ятого класу готують до служби в російській армії, а дівчат – до народження майбутніх солдатів.
Окрім цього, правозахисниця Дар'я Касьянова повідомила про жорсткий контроль за дітьми на окупованих територіях:
"Їх залякують, змушують ходити до російських шкіл, а тих, хто відмовляється, можуть переслідувати".
Вона додала, що повернення дітей з окупації зараз можливе лише через територію Білорусі, а на одну людину потрібно мінімум 500 доларів.
Журналісти пишуть, що Росія продовжує депортацію дітей за "кримським сценарієм" – коли російські сім'ї приїжджають на окуповані території та забирають українських дітей у прийомні родини.
Юристка Катерина Рашевська застерігає:
"Москва використає цей процес, щоб уникнути відповідальності, заявляючи, що діти вже є громадянами РФ".
Питання повернення викрадених дітей стало однією з умов мирних переговорів. США також висунули цю вимогу як "засіб зміцнення довіри". Втім, російська влада не демонструє готовності до співпраці. Наприклад, уповноважена РФ з прав дитини Марія Львова-Бєлова нещодавно прибула на окуповані території для складання нових списків дітей для депортації.
Попри складнощі, міжнародний тиск та робота українських організацій дають результати – лише з Херсонщини вдалося повернути 451 дитину, йдеться у матеріалі.