Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Які зміни відбуваються на місці знищеного Каховського водосховища

Поширити:
24 квітня 2024 13:24
949
Колишнє дно Каховського водосховища у квітні. Фото: Іван Мойсієнко

За словами екологів, попри сумні прогнози наслідків знищення Каховської ГЕС, тут швидкими темпами відроджується рослинність. На кінець осені 2023 року там вже були верби висотою 2,8 метра.

Про це розповідає BBC Україна.

"Зараз ми порівнюємо супутникові знімки, зроблені після катастрофи, з аерофотозйомкою 1943 року минулого століття – тобто до будівництва ГЕС і появи водосховища. І неймовірно, що там, де колись були ліси, зараз відновлюються ліси, а там, де були луки, відновлюються луки. Природа повністю згадала, що тут має бути", – каже голова правління Української правоохоронної групи Олексій Василюк.
 У першій у 2024 році науковій експедиції на територію водосховища взяв участь завкафедри ботаніки ХДУ, доктор біологічних наук Іван Мойсієнко.

"Заростання тільки починається. Але рослинність відновлюється дуже швидко. Думаю, що через 10 років там може бути справжній вербовий ліс, з деревами висотою до 10 метрів", – розповів він.
За його словами, наразі триває природний процес, подібний до того, що відбувався до створення водосховища і вода що прибуває відіграє важливу роль для цієї місцевості.

Весною рівень води у водосховищі підіймався на 30-50 сантиметрів, а згодом знову знижувався у травні. Зараз ситуація аналогічна. Проте, безумовно, водопілля має важливе значення для розмноження риб та відновлення рослинного покриву. Ґрунт був дуже сухим восени, а зараз починає зволожуватися.

"На сьогодні десь третина водосховища чи й більше нічим не заросла, тому тепер є надія на проростання рослин. Ми прогнозуємо, що вербовий ліс і далі збільшуватиме свою площу", – каже Іван Мойсієнко.
За словами науковця, близько 12% від усієї території водосховища складає вода.

Екологи переконані в необхідності продовжувати процес відновлення природи на місці колишнього водосховища й акцентують на тому, що цю землю слід використати для розвитку зеленої енергетики, а також для переходу регіону на ресурсоощадні технології у сільському господарстві та металургії.

"Зараз у селах будують водогони. Люди не чекають кінця війни. І не будуть чекати, поки Укргідроенерго побудує станцію. Вона тоді вже буде не потрібна, бо вода у людей буде через рік-два", – розповідає професор Іван Мойсієнко.
  • Результатом підриву армією РФ греблі Каховської ГЕС стали масштабні різнопланові екологічні проблеми, такі як масове знищення рослинного та тваринного світу, отруєння атмосфери та водних ресурсів, науковці називають цей підрив екоцидом і намагаються порахувати втрати.
  • Згідно з останніми супутниковими знімками району Великого Лугу, значна частина водосховища, яка раніше була осушена, наразі вкрита водою.
  • На території зруйнованого Каховського водосховища вперше майже за 70 років відбувається водопілля. Дніпро розлився навесні, наразі там дуже сприятлива картина, імовірно, далі формуватиметься природна рослинність. Про це в ефірі Громадського радіо розповіла докторка біологічних наук, провідна наукова співробітниця Інституту ботаніки імені М. Г. Холодного та співзасновниця Української природоохоронної групи Анна Куземко.
  • Також в ефірі Медіаплатформи “Вгору” Анна Куземко розповіла, що найбільш оптимістичний прогноз щодо території колишнього Каховського водосховища, що далі формуватиметься заплавна рослинність.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів