Global Investigative Journalism Network (Глобальна мережа журналістів-розслідувачів) обрала 8 найкращих українських розслідувань за 2024 рік. Серед них фільми Данила Мокрика (Kyiv Independent) про катування людей на лівобережжі Херсонщини та Слідство.Інфо про чоловіків, яких російські військові тримали в катівнях Херсона.
Про це повідомили на сторінці GIJN.
Фільм “Тіні на лівому березі” Данила Мокрика про людей, яких катували російські окупанти на лівобережжі Херсонщини. У коментарі “Вгору” журналіст розповів, що в ньому йдеться про Горностаївку, де у 2022 році російські окупанти облаштували катівню, у якій закатовували до смерті людей. Це історія почалась у 2022 році та триває вона й до сьогодні”. У центрі сюжету фільму покладена історія вбивства Руслана Руснака, якого викрали у 2023 році та закатували на вулиці Торговій. А головна героїня стрічки – його мати.
Окрім цього, журналістам Kyiv Independent вдалося ідентифікувати двох поліціянтів Андрія Полевщикова та Володимира Плюхіна, які причетні до викрадення людей у Горностаївці на Херсонщині.
“Визнання – це завжди, звісно, приємно. Але найперше це – нагода ще раз нагадати про дуже важливу тему: що росіяни роблять з українцями на окупованих територіях”, – написав Данило.
Документальний фільм «Він Теж: Історії українських чоловіків, скривджених росіянами» Слідство.Інфо показує українців, яких російські військові тримали в катівнях Херсона за активну проукраїнську позицію.
Також до списку увійшли розслідування:
- Журналістів Bihus.Info про стеження працівниками СБУ за їхньою командою. правоохоронці встановили приховані камери й намагалися дискредитувати редакцію. Після публікації ДБР відкрило кримінальне провадження про стеження працівниками Служби безпеки України за журналістами Bihus.Info.
- Журналіста-розслідувача «Української правди» (УП) Михайла Ткача розповів, як тисячі польських вантажівок із російською сільгосппродукцією в’їхали до Польщі через Білорусь, уникаючи санкцій.
- За участі журналістів із Болгарії, Грузії, Молдови, Румунії та Туреччини журналісти Миколаївського розслідувального центру Nikcenter задокументували екологічні наслідки повномасштабної війни, розв’язаної Росією проти України, зокрема вплив воєнних дій на екосистему Чорного моря.
- На основі аналізу кількох тисяч одиниць опублікованого в США контенту, в якому після 24 лютого 2022 року згадувалася Україна, дата-ньюзрум «Тексти» склав список організацій, впливових осіб і політиків, які виступали проти підтримки України.
- Журналісти NGL.media після скарги офіцера української армії на низьку якість продуктів, провели розслідування. Вони дійшли висновку, що принаймні одна лабораторія Міноборони, яка займається перевіркою харчових продуктів на відповідність державним стандартам, схвалила постачання майже 11 тисяч банок тушкованої свинини, схоже, непридатної до споживання.
- Програма розслідувань української служби Радіо Свобода «Схеми» оприлюднила фільм-розслідування про вербування агентами РФ підлітків для підпалів стратегічних об'єктів та автомобілів українських військових або ТЦК.
- Фільм “Нескорений Херсон” про роботу херсонських журналістів доступний до перегляду на ютуб-каналі “Вгору”.
- 6 червня відбувся перший онлайн показ документального фільму “Вгору” "Нескорений Херсон" у межах кіноклубу Docudays UA. За словами режисера фільму Устина Данчука, команда “Вгору” ставила за мету показати все, що відбувалося в Херсоні під час окупації та під час підриву Каховської ГЕС. І продемонструвати як героїчність містян, так і злочини російських окупантів.
- 19 травня документальний фільм “Нескорений Херсон” показали на регіональних каналах “Суспільного”. Стрічка увійшла до колекції фільмів Мережі DOCU/CLUB.