Підтримати нас

«Інтернет речей»: коли кухонний тостер може «злити» Ваші особисті дані

Vgoru
Автор статті
28 грудня 2017 16:58
682
Поширити:

Відносини між людиною та сучасними технологіями перебувають на етапі перевтілень, які часто називають «Четвертою індустріальною революцією».

Сучасний інтернет пов’язує між собою мільйони девайсів, серед яких – не тільки комп’ютери та смартфони, але й, буквально кажучи, будь-який гаджет. До чого тут «Інтернет речей», та які обставини можуть змусити людину уважніше придивитися до свого тостера на кухні?

Єдиного визначення того, чим саме є «Інтернет речей» (Internet of Things, IoT), сьогодні немає. Але зазвичай прийнято вважати, що це – швидко зростаюча мережа взаємопов’язаних між собою пристроїв, які за допомогою програмного забезпечення та сенсорів збирають та обмінюються між собою інформацією.

За версією Forbes, «Інтернет речей» – це концепт поєднання будь-якого девайсу, що має кнопку включення і вимкнення, до інтернету та один до одного.

Тобто, це може бути Ваш чайник на кухні або ж автівка, холодильник, пральна машина, термостат, зубна щітка або будь-що, що спадає на думку. Все дуже просто: уявіть, що кавова машина починає молоти кавові зерна, тому що щойно її сповістив Ваш будильник про те, що Ви прокинулись.

Сьогодні вже існує безліч термостатів, які дозволяють регулювати температуру в квартирі через смартфон, навіть якщо нікого немає вдома. Є й «розумні холодильники», які дозволяють зазирнути всередину в будь-який час через телефон, де б людина не була. За допомогою програми можна заздалегідь позначити, наприклад, термін придатності продуктів, а холодильник сповістить Вас про закінчення дати, коли настане час. Такі «розумні холодильники» можна підключати до аудіоколонки, смартфону чи іншої техніки.

 

Або якщо Ви маєте «розумний годинник», наприклад, Apple Watch, то це також є прикладом «Інтернету речей» в дії. Сучасні електронні годинники вже давно перестали слугувати виключно для перевірки часу, вони виконують безліч різних функцій.

Пристрій «Інтернету речей» є у кожного

Багато людей думають, що в них немає пристроїв «Інтернету речей». Є телефон, наприклад, перший з таких девайсів

Технологічний кореспондент Ерік Родрікуез в ефірі TruNews пояснив: «Багато людей думають, що в них немає пристроїв «Інтернету речей». Але насправді є. Телефон, наприклад, перший з таких девайсів. Подивіться на свій телефон просто зараз та усвідомте, скільки Ви маєте на ньому додатків. Технічно, вони також девайси «Інтернету речей», тому що кожен додаток робить щось конкретне – чи це медичний додаток, чи додаток для підрахунку податків або онлайн-банкінгу».

«Розумне місто»

Важливим є те, що все не обмежується гаджетами для використання вдома. Насправді «Інтернет речей» функціонує в багатьох різних сферах. Трьома основними суб’єктами, які застосовують «Інтернет речей», є споживачі, уряди та бізнесові організації. Більше того, вже існують навіть цілі міста, де «Інтернет речей» є частиною повсякденного життя.

Наприклад, Барселона є відомим прикладом Smart Сity («розумного міста»). Там є безкоштовний безпровідний інтернет, влаштований в вуличні ліхтарі, або ж сенсори, які стежать за наявністю місць на парковці, щоб людям не треба було їздити кругами, аж поки не з’явиться місце. Вуличні ліхтарі Барселони є високо енергоефективними – в деяких районах вони працюють лише тоді, коли сенсори фіксують рухи.

В Україні також є багато ініціатив із запровадження проектів «Інтернету речей» у великих містах, навіть є програми в університетах, де це явище детально вивчають.

У сільському господарстві, наприклад, «почали використовувати датчики на тракторах для підключення їх до інтернету, щоб фермери могли легко отримати доступ до даних про урожайність», повідомляє Business Insider.

«Інтернет речей» можуть використовувати також і в оборонній, медичній, виробничій сферах. Медицина також не виключення – наприклад, Intel зробив «розумну пов’язку», яка може виміряти кількість струсів пацієнтів з хворобою Паркінсона, що важливо для збору інформації про динаміку хвороби. Існують і прилади, що дозволяють стежити за літніми людьми родичам, які живуть на відстані.

Той момент, коли тостер може «злити» Ваші особисті дані

Все це виглядає надзвичайно корисним і нешкідливим. Але, як і з багатьма іншими надсучасними технологіями, «Інтернет речей» має низку суттєвих недоліків.

Наприклад, компанію Apple нещодавно змусили вирішити проблему з її системою «розумного дому» HomeKit. Баг у прошивці дозволяв неавторизоване втручання через програму в систему «розумних» девайсів в домівках людей – світильників, розеток, але й також дверей від гаражу чи від домівок, повідомляє видання The Guardian.

Але справа не лише у відмиканні дверей від домівок. Всі «розумні» пристрої, пов’язані між собою, збирають про людей багато інформації – ті ж самі термостати не просто добре знають, коли людина зазвичай приходить додому (а ще краще – йде з дому), але й можуть передати ваші особисті дані зловмисникам.

Наприклад, компанії Google, Amazon та Microsoft пропонують своїх домашніх асистентів, які мають служити виконувачами функцій домашніх справ: через систему звукового контролю вони можуть увімкнути світло, вентиляційну систему чи музику. Але тим часом вони також «підслуховують» і все інше, про що говорять вдома.

У жовтні минулого року в США та Європі розподілена атака на відмову в обслуговуванні за допомогою ботнета «Мірай» паралізувала інтернет. Ботнет був націлений на сервери компанії Dyn, яка контролює більшу частину інфраструктури системи інтернет-доменів. В результаті «впали» сайти Twitter, Netflix, Reddit та багатьох інших відомих компаній та ЗМІ. 

А важливою особливістю цього ботнета було саме те, що він функціонував за допомогою девайсів «Інтернету речей», а не комп’ютерів.

Поки що вважається, що хакери особливо не звертають уваги на «Інтернет речей», адже використання технологій ще не є настільки поширеним.

Звіт BI Intelligence попереджає, що до 2020 року в світі буде більше ніж 24 мільярди девайсів «Інтернету речей», що складає приблизно по 4 гаджети на одну людину. За іншими даними, ця цифра досягатиме 50 мільярдів. Тому немає ніяких гарантій, що у найближчому майбутньому саме «Інтернет речей» не стане найбільшою ціллю хакерів, які через звичайний тостер зможуть дістати необхідну їм інформацію.

Деякі експерти прогнозують, що «Інтернет речей» зазнає швидкого розширення, вже починаючи з наступного року саме завдяки запланованому початку запровадження 5G, тобто 5-го покоління мобільних мереж, що надасть можливості для прямої взаємодії між різними пристроями.

«Саме 5G дозволить 50 мільярдам пристроїв, підключеним по всьому світу, мати зв’язок з усім, вони всі говоритимуть один з одним, збираючи вашу інформацію. І це можливо завдяки 5G, що наразі неможливо з 4G», – пояснивтехнологічний кореспондент TruNews Зак Дрю.

Зі стрімким розвитком технологій та «Інтернету речей» дедалі більше уваги приділятимуть саме інформаційній безпеці, кажуть фахівці.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ