Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Залізний Порт. Нотатки про найсуперечливіший курорт Херсонщини. Частина 1

Поширити:
26 серпня 2021 15:00
1,541

Чому людей завжди так тягне на морські курорти? Без перебільшення, сотні мільйонів землян по всій планеті щодня занурюються в морські хвилі, лежать на піску або гальці під променями сонця і користуються різноманітними благами (якісними або не дуже) курортно-туристичної інфраструктури. А ще один "загін", анітрохи не менш численний, в буквальному сенсі слова живе за рахунок напливу "морських" туристів.

Вчені вважають, що секрет морських пляжів - у цілющіх і релаксових властивостях морської води та особливого, солонуватого повітря. Обивателі ж, як правило, такими питаннями переймаються рідко: для них морський відпочинок є чимось самим собою зрозумілим з дитинства.

Але ж, якщо задуматися, безпосередньо на пляжі людина, яка приїхала на курорт, перебуває відносно мало часу. Якщо, звичайно, не брати до уваги незначний відсоток справжніх фанатів, які можуть лежати на пляжі і хлюпатися у воді цілодобово. Левову частку всього курортного відпочинку на морі туристи присвячують сну, їжі, різним побутовим справам, які треба робити в санаторії, пансіонаті, готелі, на приватному подвір'ї - у тому місці, де вони зупинилися. Або їх повністю поглинають розваги на березі - розваги, які цілком доступні й там, звідки туристи приїхали. Та ще й за більш прийнятними цінами.

Крім того, дуже часто морський відпочинок приносить серйозний дискомфорт відпочивальникам. У місцях, де люди зупинилися, нерідко можна зустріти надто спартанські побутові умови. Деякі пляжі - чи то пісок або галька - занадто брудні або запущені. Людину на морському курорті чекають одвічні "друзі" - комарі, мухи, павуки, опіки від надмірного загару, теплові удари і нетравлення шлунка. А в самій воді їх невпинно переслідують густі водорості або нестерпні медузи. Так що і лізти в цю воду якось не дуже хочеться.

Проте, як уже було сказано, за старою доброю традицією люди незмінно рушають на морський курорт.

Херсонщина, як відомо, у цьому плані - найбагатший регіон України. До послуг відпочивальників курорти на узбережжях одразу двох морів - Азовського і Чорного. І, без перебільшення, один з найпопулярніших (якщо не найпопулярніший) - це селище Залізний Порт Голопристанського району.

Ані краєзнавці, ані етнографи, ані лінгвісти досі не отримали відповіді, звідки взялася ця дивна назва - Залізний Порт. Існує кілька версій її етимології. За однією з них, ще в дев'ятнадцятому столітті тут на березі нібито розташовувався залізний пірс довжиною майже в сто метрів, і використовували його для навантаження риби та зерна на невеликі суденця. З плином часу вода значно наблизилася до берега, пірс пішов під воду і перестав виконувати своє призначення.

Ця версія виглядає дуже сумнівною. Адже жодних свідчень про такий об'єкт не збереглося в місцевих жителів, а самого таємничого пірсу знайти так і не вдалося.

За іншою версією, на березі майбутнього селища стояв велика комора для зерна під залізним дахом. Моряки з суден, що проходили повз, тому і назвали це місце "залізним".

Ще одна версія - це і зовсім щось на зразок міфу. "І залізло це село під саме море. І тому порт - Залізний", свідчить народна легенда. Тобто, нам пропонують визнати, що справа зовсім не в залізі, а в корені українського слова "залізло". Ця версія, якщо чесно, заслуговує ще меншої довіри, ніж обидві попередні.

Хай там як, дивна, загадкова назва давним-давно прижилася і відома далеко за межами Херсонщини.

Кого тільки не побачиш у Залізному Порту в розпал курортного сезону! Стільки національностей, мов, культурних звичаїв, напевно, можна було зустріти тільки при біблійному будівництві Вавилонської вежі. Представники всіх цих культур, мов і звичаїв тісно переплелися в цілодобовому вирі строкатого курортного життя.

Ось грузин, який готує шашлик. Ось азербайджанець із шаурмою. Ось ромські жінки ворожать на картах таро. Ось темношкірі уродженки Африканського континенту заплітають дівчаткам афрокіски. Ось литовська сім'я, яка подолала заради Залізного Порту тисячі кілометрів на своєму авто. Ось громадяни Білорусі (їх тут, за традицією, завжди дуже багато, і зупиняються вони вже у "перевірених" роками господарів).

У вечірні години на курортній набережній просто неможливо протовпитися - настільки щільний потік туристів, що вийшли на обов'язковий променад і поринули у вир розваг (часом зовсім нехитрих, як, наприклад, метання дротиків у повітряні кульки, де переможець отримує головний приз - пляшку шампанського).

Навіть пізно вночі і вранці, коли пробиваються перші промені сонця, на березі можна зустріти чималу кількість відпочивальників.

Експерти зазначають, що потік туристів, які відвідують Залізний Порт, істотно виріс за останні сім років - після відомих кримських подій. Люди, які раніше віддавали перевагу місцям відпочинку на півострові, зараз буквально ринули на інші українські курорти, в тому числі і в Залізний Порт. А в останні два роки їх кількість зросла ще більше через карантинні заходи, викликані пандемією коронавірусу.

Хай там як, і місцевим жителям, і іншим підприємцям, які працюють у сфері послуг у ЖП, такий приплив клієнтів, безумовно, дуже вигідний. І з кожним новим літнім сезоном інфраструктура тут розростається (інше питання - наскільки змінилася її якість).

Далі буде...

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі.

Фото Миколи Овчаренка

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів