Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!

Вигорілі поля, мізерні врожаї та відчай аграріїв – жнива на Херсонщині

Поширити:
04 липня 2025 16:56
206
Фермер з Бериславщини Олександр Гордієнко оснащує сільськогосподарську техніку РЕБами
Фермер з Бериславщини Олександр Гордієнко оснащує сільськогосподарську техніку РЕБами Фото з сайту SuperAgronom.com

Херсонщина завжди була житницею України, але цього року переживає важкі часи. Через весняні приморозки, тривалу посуху та підпали полів російськими дронами більша частина врожаю загинула. Фермери продовжують фіксувати загибель посівів, але компенсації від держави в бюджеті не закладено. Директор департаменту розвитку сільського господарства Дмитро Юнусов, каже: збирають документи й підраховують збитки, щоб визнати ситуацію на полях Херсонщини надзвичайною на державному рівні.

На полях "збирати нічого"

Ситуація з урожаєм на Херсонщині критична. У Бериславському районі, за словами Дмитра Юнусова, більша частина посівів загинула, збирати фактично нічого. Він констатує:

"Лише в деяких випадках збирають по 300-400 кг з гектара”.

Для порівняння торік, за інформацією наданою Дмитром наприкінці вересня 2024, середня врожайність становила 25,1 ц/га.

Фіксується наразі й загибель соняшнику.

Проте, як зазначає голова асоціації фермерів Олександр Гордієнко, основна проблема не лише посуха, а й постійні обстріли та підпали полів ворожими дронами.

"Горимо! Палять нас дронами. Поля нам палять", – з гіркотою повідомив  Олександр.

Кілька днів тому дрон спалив поле пшениці в господарстві Олександра площею 250 гектарів. Та й посуха зробила своє. Перші посіви соняшника вже згоріли, а той, що сіяли пізніше, ще стоїть, але без опадів протримається хіба пару тижнів.

Ріпаку, за словами Гордієнка, на Бериславщині майже не сіяли, а пшениця у багатьох господарствах погоріла від посухи та підпалів.

"Якщо вважати 3-4 центнери з гектара в кращому випадку за врожай – то збираємо, деякі поля взагалі не косимо", – додає Гордієнко.

За словами Дмитра Юнусова, трохи кращі справи у фермерів Херсонського району, там почали збирати ярий ячмінь.


Згоріле поле Олександра Гордієнка
Кадр із відео з фейсбуку депутата Дмитра Соломчука

Які обставини – такий і ужинок

За оперативними даними, наданими Дмитром Юнусовим, на 2 липня 2025 фермери вже зібрали зернових та зернобобових культур з площі 12,0 тис. га, намолотивши 17,3 тис. тонн. Середня врожайність сягнула лише 14,4 ц/га.

  • Пшениці з 5,2 тис. га, намолотили 8,4 тис. тонн (середня врожайність 16,2 ц/га);
  • Ячменю з 5,6 тис. га, намолотили 8,0 тис. тонн (врожайність 14,3 ц/га);
  • Гороху з 1,2 тис. га, намолотили 0,9 тис. тонн (врожайність 7,4 ц/га).

Для порівняння середня врожайність зерна у мирному 2021 році була 42,2 центнера з гектара, а у 2024 році за даними, наданими Дмитром Юнусовим – 25,1 ц/га.

Також вже розпочали збір озимого ріпаку – намолотили 200 тонн з 200 га при врожайності 10 ц/га. Зібрали 1,1 тис. тонн картоплі з 80 га та 1,9 тис. тонн овочевих культур з 95 га.

Плани на врожай 2025 року передбачали збільшення посівних площ у 1,5 раза, до понад 250 тис. га. Однак через несприятливі погодні умови та бойові дії, запланованого реалізувати не вдалося.

“Унаслідок бойових дій спостерігаємо пожежі на полях із зерном, окупанти свідомо нищать наші врожаї”, – йдеться у довідці про збирання врожаю 02.07.2024 року, наданою Дмитром Юнусовим.

Засіяні площі пошкоджені або повністю загинули, що неминуче призведе до суттєвого зниження врожайності, недобору врожаю та значних збитків.


Пшеничне поле в господарстві “Додола” на Херсонщині 2024 рік
Фото Тетяни Набатової/”Вгору”

"Якщо не буде допомоги від держави, 90% фермерів не зможуть навіть засіятися”

На цьому наголосив Олександр Гордієнко й зазначив: усі фермери, у кого пропало понад 50 тисяч гектарів посівів, вже подали документи, сподіваючись на допомогу держави.

Проте наразі коштів у бюджеті на підтримку фермерів, які втратили свої врожаї, немає. Про це, після зустрічі з міністром аграрної політики 03.07 2025, повідомив Дмитро Юнусов.

За його словами, поки що херсонські фермери можуть розраховувати лише на продовження дотаційних виплат і державних субсидій. Торік майже 400 господарств загалом отримали 165 мільйонів гривень.

Так, за словами Дмитра Юнусова, і в цьому році фермери на території можливих бойових дій зможуть отримати від держави по 1 тисячі грн/га, і 2 тис. грн – ті, хто працює в зоні активних боїв. У 2025 році фермерам запропонували ще одну державну субсидію – 4 тис. грн на гектар. Але нової хвилі прийому заявок ще не оголошували.


Безпілотник у полі
Фото Олександра Гордієнка

А поки триває фіксація загибелі посівів, збір документів та розрахунок отриманих збитків для визнання ситуації на Херсонщині надзвичайною ситуацією державного рівня, що дозволило б використати для допомоги херсонським фермерам кошти з резервного фонду.

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів