Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Тетяна Євсеєва: Зміна статусу історичного центру Нової Каховки підвищує його цінність

Поширити:
10 квітня 2024 16:00
1,062
Фото: Інстаграм-спільнота Нова Каховка

Своєю Постановою 15 березня 2024 року Кабмін змінив статус забудови історичного центру Нової Каховки. З квітня 2017 року цей район був пам'яткою місцевого значення, а тепер став пам'яткою містобудування і монументального мистецтва НАЦІОНАЛЬНОГО значення.

Цю подію архітекторки Тетяна та Єлизавета Євсеєви називають логічним завершенням багаторічної науково-дослідної роботи, яка розпочалась ще у 1980-х:

  • Наприкінці 1980-х група вчених НДІ теорії та історії архітектури та містобудування розробила історико-архітектурний опорний план Нової Каховки.
  • У 1991 році цей план  затвердили.
  • У 2001 році місто занесено у перелік історичних населених місць України.
  • У 2013-му окремими пам’ятками місцевого значення стали комплекс споруд Каховської ГЕС, ансамбль Центральної площі з адмінбудівлею і Палацом культури, з ротондами та декоративною парковою огорожею.
  • У 2017 році забудову історичної частини міста  включено у державний Реєстр пам’яток як пам’ятку архітектури, містобудування та монументального мистецтва місцевого значення.

Архітекторка Тетяна Євсеєва, засновниця та керівниця Новокаховського товариства охорони культурної спадщини. Фото: Facebook Тетяни Євсеєвої

Засновниця та керівниця Новокаховського товариства охорони культурної спадщини Тетяна Євсеєва вважає, що ця зміна статусу не допоможе в умовах окупації зберегти історичний центр Нової Каховки від росіян, але дозволить зробити інші дії:

«Це важливо, бо пам'ятка перебуває під загрозою. Взагалі, у нас культура проголошена національним пріоритетом, і такі дії підвищують статус країни, яка навіть під час війни опікується своїми пам'ятками, своїм надбанням, своєю спадщиною і хоче їх захистити. Ця зміна статусу підвищує і цінність пам’ятки, відшкодування за пошкодження пам'ятки національного значення буде значно більшим».

 
Загальний вид центральної частини м. Нова Каховка. Херсонська обл., 1956 р. ФОТО ЦДАЕА – Facebook
Рішення змінити статус могли б прийняти раніше (документи були готові ще у 2019 році, тоді ж проєкт пройшов експертну раду), але завершити справу, до якої долучилися багато пам'яткоохоронців, вдалося лише зараз. Ентузіасти радіють, що вдалося, бо епопея протистояння Товариства охорони культурної спадщини Нової Каховки з міською владою має довге коріння. Тетяна Євсеєва згадує, яких зусиль коштувало захистити від знесення історичний центр міста. У 2011-му був розроблений інвестиційний проєкт перебудови всієї центральної частини Нової Каховки зі зведенням на цьому місці 4-6-поверхівок. Планували знести всі 27 кварталів.

«Тоді не все вдалося врятувати, – розповідає Тетяна Євсеєва. – Два квартали історичної забудови  втратили, там почалась активна перебудова. І хоча активісти ламали паркани, намагалися все зупинити, але без юридичного підґрунтя, ми не могли цього зробити. Ми розуміємо, що визнання історичного центру Нової Каховки пам'яткою національного значення не захистить місто від воєнних руйнувань і дій окупантів, але будемо сподіватися, що захистить у майбутньому від ділків, які заради власних прибутків готові зруйнувати нашу культурну спадщину, і надасть можливості пошуку фінансової допомоги міжнародних донорів, які опікуються світовим історичним надбанням».  
  • Нова Каховка була окупована російською армією з 24 лютого 2022 року. Про початок і перші місяці окупації розповів мер Нової Каховки Володимир Коваленко.
  • Мандрівна виставка «Окупована спадщина: кам'яні вишиванки Нової Каховки», яку активно представляють у містах України Тетяна та Єлизавета Євсеєви,  показує єдність культури сходу і заходу України, об’єднує мешканців міста в евакуації.
  • У серпні 2023 року в Софії, столиці Болгарії, відкрилась виставка артпроєкту майстрині з Херсона Тетяни Болгарової «Кам'яні вишиванки Нової Каховки в текстилі».

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів