Підтримати нас

Таємно, зухвало та піднесено. Як херсонці святкували День Незалежності в окупації

24 серпня 2024 18:04
608
Поширити:
Інна Микуцька, Олександр Жуковський, Альона Мовчан, Віктор Братан

Щороку в День Незалежності ми згадуємо яскраві сторінки нашої історії, зазвичай занурюючись в події року 1991-го, коли Україна здобула свою незалежність. Однак до святкових спогадів додаються і гіркі — рік 2022-й, коли Херсон перебував під окупацією.

Багато людей розповіли «Вгору» про 24 серпня 2022 року, про День Незалежності в окупованому місті. Хтось, намагаючись згадати події дворічної давнини, усвідомив, що цей день просто «випав» з життя, розчиняючись у почутті задухи, несвободи та небезпеки, яку принесли з собою російські окупанти. Хтось свідомо затаївся і навіть не виходив на вулицю, очікуючи репресій і провокацій. А хтось таки святкував...

«50 грамів за Незалежність» під носом ФСБ-шників

Згадуючи той день, майстриня Інна Микуцька одразу каже, що в окупованому Херсоні замість святкового настрою було бажання вити через засилля триколорів і чужинців, через тотальну несвободу, через неможливість бути вільною. Тоді вона жила вже не у власній оселі — через небезпеку перебралася до квартири подруги, яка виїхала з міста, і оселилася там під вигаданим ім’ям. З іншою подругою Інна щовечора ходила до річпорту годувати голубів і обережно фотографувала спорожніле місто, щоб розповісти про події і свої враження у «Хроніках вишиванки», які вела на фейсбуці.

Напередодні, у День Державного Прапора України, майстриня влаштувала собі квест:

«...сфотографувати рушник на вулиці, на дереві... Так, щоб не нарватися на «гостей» або на стукачів. Ніколи не думала що зіткнуся з цим. Як у шпигунському кіно. У рідному місті... Жесть».

Увечері 24 серпня Інна традиційно вийшла з подругою «на променад» — годувати голубів. А повернулася «на святкування». Майстриня розповідає, що в будинку, де вона ховалася, було специфічне коло літніх жінок, які збиралися у дворі у невеличкому павільйончику — спілкувалися та відзначали всі свята. І День Незалежності не став винятком. Тож коли подруги повертались, Інна почула шепіт: «Йди сюди, за Незалежність «бахнем» по 50 грамів!» І це при тому, що у дворі жили ФСБ-шники!

«А хто на них подумає? Ну сидять бабусі, так вони ж там кожен день сидять. Це не привернуло б особливої уваги, ніякої. Це ж літо, у них там кожен день «прес-конференція». І навіть якщо б їх запитали, сказали б, що у когось день народження або ще щось. Отак наші бабусі сиділи, відзначали День Незалежності».

Вийшов такий «пікнічок», на який зібрали хто що мав — хто пиріжки, хто редиску, хто варені яйця. Але святкували День Незалежності.

Інна Микуцька

Інна Микуцька та рушник, який вона вишивала в окупації в День Незалежності

Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам більше розповідати історії людей, які живуть і працюють у прифронтовій Херсонщині.

«Привернути увагу до себе було «стрьомно»

Фотограф і волонтер Віктор Братан зізнається, що під час окупації йому було не до святкувань, атмосфера в місті була задушлива. Мало того, що волонтерська база, з якою він працював, була розташована недалеко від катівні на Теплоенергетиків, так росіяни ще й на волонтерів влаштували полювання — багато кого на той час вже забрали.

«Було не до святкувань, бо, по-перше, розташовувалися під носом, і обшуки у них були з серпня. Була посадка за посадкою. Заарештували і Славу, який на мопеді хліб возив, потім я став возити на велосипеді. Можна було проїхати якимись провулками, а можна проїхати по дорозі повз цей витверезник, в якому росіяни катівню влаштували. Щоб не викликати підозр, що  ховаюсь або чогось побоююсь, йшов напряму, проїздив повз машини оцих цих каральних структур...»

Віктор розповідає, що про свята йому нагадала передвоєнна світлина, живий коридор людей з прапорами — це в 2021 році Наталя Шатілова влаштувала День Прапора. Згадав, але якось відсвяткувати наступного дня День Незалежності не було ані можливості, ані настрою. Тоді всі були у передчутті, що тебе можуть забрати, не знали, коли і до кого прийдуть, хто тебе здасть — може, той, кого ти годуєш:

«Всі були так придушені цією окупацією. Не знали, кого наступним заарештують. Звісно, пам’ятали про День Незалежності, але саме у липні-серпні почали ФСБ-шники працювати, перевіряти активістів, волонтерів. І зайвий раз десь зібратися і привернути увагу до себе було стрьомно. Працювала волонерська кухня, якось прийшов туди — а там обшук, потім і у волонтерський пункт прийшли з обшуком. І ти розумієш, що не знаєш, де ти попадеш і скільки відсидиш — от Ромка Баклажов просидів 52 дні...»

Віктор Братан

Віктор Братан: до повномасштабного вторгнення і у 2023 р.

«Героям слава! Смерть ворогам!»

А спогад про День Незалежності часів окупації поетеси та керівниці літературно-драматургічної частини херсонського драмтеатру Альони Мовчан виявився яскравим та емоційним.

У серпні вона з чоловіком і дитиною ще перебувала в Херсоні, але родина змінила місце проживання на, здавалося б, більш безпечне — принаймні, там було окупантів менше, ніж у центрі. Згадує, що її життя стало вкрай обмеженим: чоловік, дитина, квартира, гараж і дуже обережні прогулянки по парку. Альона працювала онлайн, роботи було багато, але через проблеми з інтернетом і необхідністю постійно шукати вай-фай почувала себе відірваною від життя. Куди рухатись, як далі жити, було незрозуміло...

Зранку 24 серпня вона з чоловіком і з дитиною вийшла у двір і роздивилася навколо:

«Я розумію, що зараз День Незалежності, а я не можу спіймати вайфай. Бачу,  хтось кудись іде в якихось справах, людей, які намагаються жити і щось робити... Проходить якийсь чоловік, вітається з моїм чоловіком, і я йому кричу на весь двір: «Слава Україні! З Днем Незалежності!» А жили ми поряд з ринком, де вже на той час і товари рашистські продавали, і росіяни ходили... Цей чоловік обертається, дивиться на мене, і відповідає: «Героям слава! Смерть ворогам! З Днем Незалежності!» І я продовжую це кричати. Мене чоловк тоді витягнув із двору, заспокоював. А я йшла, плакала, кажу: ну як так, як це можливо взагалі? Ми живемо на своїй землі, в своєму місті, і я не можу святкувати, не можу вітати людей...»

Такий емоційний початок дня вивів подружжя зі стану душевного падіння, потім вони привітали одне дного вдома.

Але випадкова зустріч мала продовження. Виявилося, той, чоловік жив у сусідньому дворі. Ще місяць, поки вони залишалися в Херсоні, Альона, йдучи з дитиною до батьків, проходила повз цей двір. І часто бачила того чоловіка, а він вітався з нею — кричав «Слава Україні!»

Альона Мовчан

Альона Мовчан з сином влітку 2022 року в окупованому Херсоні і у 2024-му - на святкуванні Дня Державного Прапора

Таємний мистецький рух

А херсонські художники влаштували мистецький спротив і відсвяткували День Незалежності на дачі. Про це розповіли соціолог і арт-куратор Микола Гоманюк і художник Олександр Жуковський.

Зробити виставку — то була ідея Миколи. Тож 23 серпня в музей сучасного мистецтва, який базувався в квартирі художника В’ячеслава Машницького, принесли і розвісили роботи і навіть зробили відеоекскурсію. Експонували не тільки візуальні твори, також читали тексти і співали пісні, розповідає Микола Гоманюк. І все це відбувалося під самісіньким носом окупантів, у центрі міста.

Попри те, що ще на початку війни Олександр Жуковський написав яскраву антипутінську картину, спеціально для виставки він написав нову — безликі отримувачі російської гуманітарки.

«На той момент це було дуже актуально. Бо орки постійно нав'язували свою гуманітарну допомогу, — розповідає Олександр. — Брали її в основному ті люди, в кого справді не було чого поїсти або алкашня якась. А хтось просто нагрібав собі побільше, два-три рази приходили. А більша частина городян не брали у них принципово. Хоча вся гуманітарна допомога з України росіянами не пропускалася, перехоплювалася. Тоді це була така болюча тема».

Але щоб 24-го не наражатися на небезпеку, відкриття вирішили зробити неформальним — на дачі у Слави Машницького, куди художники тікали від побутових негараздів, що принесла з собою окупація, від прискіпливих поглядів ворога і хоч там почувалися біль-менш вільно.

«Компанія була весела, погода гарна, настрій чудовий. Бо втомлюєшся від нервів або якоїсь біганини. Коли ти в місті — то постійно якісь проблеми, пошук їжі, інтернету немає. А на дачку виїхати — це було якесь свято», — каже художник.

Дача, Дніпро, гарний настрій — і компанія повернулася в Херсон зустрічати наступний день. 

«Ця виставка досі залишається в музеї — додає Микола Гоманюк. — Вона, правда, напіврозібрана, але більшість робіт залишилося. Явно антипутінські ми прибрали, а такі, де треба подумати, сенс яких ФСБ-шники “не допруть”, ми вирішили залишити».

Це на випадок, якщо “завітають” з обшуком.

Але дача, яка під час окупації була прихистком митців, зараз залишає гіркий присмак — саме там незадовго до деокупації зник художник В’ячеслав Машницький...

Виставка в окупованому Херсоні

Виставка в музеї сучасного мистецтва Херсон, 2022 рік. Фото Олександра Жуковського

Насправді таких історій дуже багато, і вони дуже різні. Але головне, що попри активізацію каральних органів та посилення патрулів херсонці про День Незалежності не забували навіть в окупації. І після такої подорожі в недалеке минуле особливо розумієш цінність і значення цього свята.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів