Коли 24 лютого 2022 року Путін оголосив про початок “спеціальної воєнної операції”, Опанас Опанасович Дерменжи, у минулому головний інженер із будівництва Антонівського мосту, вдома в Олешках якраз дивився телевізор. Зі слів диктатора про "денацифікацію та демілітаризацію" України він здогадався, що це означає. Опанас Опанасович бачив, як нескінченним потоком сунула російська військова техніка, пережив у Олешках окупацію і затоплення. Вгору розповідає його історію.
Про підрив Каховської ГЕС Опанас Опанасович дізнався з ранкових новин 6 червня 2023 року. Наводимо пряму мову героя, бо його емоційна розповідь якнайкраще передає пережите в той фатальний день.
Нас заспокоювали, що греблю підірвали у вузькому місці, тому високої хвилі не буде, а пік води очікується близько 3-ї години дня. Минув обід, вечір, ніч, але води не було. Ми заспокоїлися. Наступного дня теж нічого не змінилося. Аж о 2-й годині ночі 8 червня 2023 року вода почала прибувати. Спочатку пішла через Голу Пристань, а потім низинами повернулася до Олешок, бо дамба мостового переходу перекрила їй шлях. О 2-й ночі 8 червня сусід закричав: "Вода йде, вставайте, люди, вставайте!". Я вискочив на подвір'я – вода вже була по коліна. Зайшов у будинок, а вода вже біжить у підвал. З другої ночі при відключеному світлі ми з дружиною удвох почали витягувати речі з першого поверху та кухні на другий. Коли вода почала підійматися, на першому поверсі сплив ламінат, і ми, працюючи босоніж, порізали ноги. Вода дуже швидко сягнула аж до пояса. Вона була дуже холодною. Дружина кричала, що замерзла і більше не може. Ми перебралися на другий поверх і до ранку спостерігали за стихією. Вдень вода вже дійшла до другого поверху. Я дивився, як вона підіймається по сходах. Так тривало цілий день. У ніч на 9 червня, близько 2-ї години ночі, підйом води зупинився. Я трохи заспокоївся. Бо вже почав переносити свої книги на горище. У мене залишилося 120 примірників моєї книги "Проспект над Дніпром", яка розповідає про будівництво мостового переходу. Я підняв їх на горище, там вони й залишилися.
Загалом, це був жах. Наступного дня з другого поверху побачив, що Олешки повністю затоплені. Одноповерхові будинки виднілися лише верхівками дахів, ні воріт, ні парканів – суцільне море. Багато людей потонуло. Багато хто виліз на дахи будинків, які були побудовані з глини та каменю. Вода розмила їх, і люди падали. Діти кричали, собаки вили.
Затоплені Олешки
Фото надані “Вгору” волонтерами
Опанас Опанасович із дружиною Марією Георгівною залишилися на своїй вулиці самі, бо молодші сусіди змогли знайти човни й попливли в безпечніше місце. Наступного дня до будинку на човні підплили місцеві волонтери. Їхати з ними подружжя відмовилося, бо треба було опускатися по мотузці. Вони мали невеликий запас їжі та заспокоїлися з того, що вода вже не прибуває.
“У нас був маленький газовий балончик і пальник. Мали трохи крупи, три трилітрові бутлі сухарів і трохи консервів, картоплю та воду. Вся консервація, яку ми робили з великими зусиллями, залишилася в затопленому підвалі”, – згадує Опанас Опанасович.
Разом з господарями виживали їхні улюбленці – кішка, маленький песик і кролик. Їжі та води надовго не вистачило. Коли залишилося три баночки консервів, вирішили витрачати по одній на день на всіх.
На щастя для подружжя, в критичний момент знову припливли волонтери. Вони хотіли дізнатися, чи потрібна якась допомога.
Опанас Опансович попросив трохи бензину для генератора, макаронів і крупи. Наступного ж дня все привезли. Життя тривало. Але знизу вже почав поширюватися сморід від застійної води, ще й тинькування з соломи та глини на першому поверсі відшарувалося й вочевидь почало розкладатися, а виходу з водяної пастки не було. На тлі всього цього жахіття Опанас Опанасович захворів і почувався дуже погано, температура підіймалася до 40. Він згадує:
Ліків не було. Я думав: "Якщо витримаю, не помру, значить усе буде нормально". Дружина почала плакати: "Якщо ти помреш, що я буду робити? Я помру теж".
Марія Георгієвна захворіла услід за чоловіком. Але й цього разу вчасно наспіли волонтери й, на прохання подружжя, привезли жарознижувальні препарати та антибіотики.
Рівень води у будинку потроху почав знижуватися. Поступово, кожен день, вода спадала на сантиметр. Це було так повільно, що спостереження, за словами Опанаса Опанасовича, було виснажливим. А коли вода впала до колін, вони з дружиною змогли вибиратися на подвір'я й навіть дістатися до лікарні.
“Була дуже сильна спека, ми ледве дійшли до лікарні. Дружина пішла в кабінет, а я присів. Мені стало погано, я відчував, що втрачаю свідомість. Приліг на лавку в лікарні та відключився.” , – розповідає Опанас Опанасович.
До нього підбігла лікарка-стоматологиня, посадила його й вилила на нього 2 літри води з пляшки.
Чоловік згадує:
"Я отямився, посидів трохи, вона каже, ідіть у швидку допомогу, щоб вас там обстежили та допомогли. Коротше, я прийшов у швидку допомогу, а вони мені: а в нас лікаря немає, ми нічого не можемо робити".
Затоплені Олешки
Фото надані “Вгору” волонтерами
Тим часом вода повільно знижувалася, десь ще стояла по пояс, десь по коліно, а місцями було вже сухо. Люди виносили з будинків зіпсовані речі, меблі, і спалювали їх на вулиці.
“Якщо пройтися вулицями Олешок, то картина була моторошна. Будинки розвалені від затоплення. Все в диму, тумані”, – згадує Опанас Опанасович.
За його словами, під час трагедії, ніхто не надавав ніякої допомоги, окрім місцевих і деяких херсонських волонтерів, які ризикували й вивозили людей на човнах. Але потім окупанти дізналися про це, почали стежити за ними, і одну команду, яка вивозила людей, розстріляли.
Затоплені Олешки
Фото надані “Вгору” волонтерами
Виїхати з окупованих Олешок сім’ї інженера допоміг старший онук кінорежисер Сергій Зейналов, який організував порятунок дідуся і бабусі й зняв про ці події документальну стрічку “Врятуй”.
Він часто дзвонив і благав рідних виїжджати поки в Колотилівці працює пропускний пункт. Спочатку Опанас Опанасович відмовлявся, бо ще не було можливості виходити з будинку. А як вода впала, вони з дружиною винесли затоплені меблі та речі на подвір'я і нарешті зібралися. Якраз тоді онук вже наполягав: "Дідусю, виїжджайте, це останній шанс!". Він знайшов перевізників, і ввечері по них приїхала машина.
“Залишати дім було дуже важко, – згадує Опанас Опанасович, – Але іншого виходу не було”.
Кадр з фільму “Врятуй” зі сторінки Сергія Зейналова у Фейсбук
Ця історія – лише одна з багатьох, і на відміну від інших, має майже щасливий кінець – порятунок. Олешки досі перебувають під окупацією, а винні у цих злочинах російські окупанти залишаються непокараними. Дім героя, як і тисячі інших, зруйнований. А повний масштаб цих злочинів поки що невідомий.