За роки війни у водній системі Херсонщини сталися кардинальні зміни, спричинені знищенням Каховського водосховища та зміною течії Дніпра. Заплавні водойми з нерестовищами обміліли, замулилися й відділилися одна від одної. Як за таких умов проходить нерест, журналісти Вгору дізнавалися у головного спеціаліста відділу іхтіології, регулювання рибальства, меліорації та аквакультури Херсонського рибоохоронного патруля – Ігоря Льовкіна.
За словами Ігоря Льовкіна, нерестова заборона на Херсонщині триватиме щонайменше до кінця травня, а для деяких видів, зокрема раків, – і весь червень. Продовжиться у червні й заборона вилову на маленьких річках і озерах Дніпровсько-Бузької заплавної системи.
За спостереженнями рибних інспекторів та фахівців відділу іхтіології, у квітні, нерест розпочався з невеликою затримкою, але в межах встановлених термінів заборони, і загалом проходить задовільно. За цей час випадків масової загибелі риби не фіксували.
Температура води у нерестовищах на кінець квітня прогрілася до 10,5°С, але упродовж місяця коливалася від 7,1°С до 17,6°С. Виміряти, чи достатньо у воді кисню для риби, наразі неможливо через бойові дії та нестачу в рибінспекції спеціальних вимірювальних приладів.
Через те, що Каховське водосховище зруйноване, а Дніпро повернулося у своє старе річище, рівень води протягом квітня 2025 року сильно змінювався. То падав на 39 сантиметрів нижче звичайного, то підіймався на 20 сантиметрів. Однак, попри все, оновні мешканці водойм Херсонщини почали нереститися.
За попередніми висновками начальника Херсонського рибоохоронного патруля, риба в нашому регіоні має адаптивний потенціал і добре пристосовується до складних умов. Хоч води стало значно менше, місця для нересту розбилися на окремі ділянки, і площі для відкладання ікри зменшилися, природне відтворення основних видів риб усе ж триває.
Заборонені знаряддя лову з рибою, вилучені під час рейдів з 14 по 16 квітня.
Фото зі сторінки рибоохоронного патруля
Як відбувається нерест, херсонські рибінспектори дізнаються переважно зі знахідок у браконьєрських сітках.
Так, вдалося визначити, що у квітні активно нерестилася щука, у сріблястого карася стадії дозрівання коливалися від III стадії дозрівання до V (активний нерест). На IV підготовчій стадії до нересту були сазани, а лящі лише починали дозрівати. У всіх видів риб самок було більше ніж самців. Співвідношення коливалося від 55% на 45% у лящів, до 65% проти 35% у карасів.
На 1 травня було видно, що щука та плітка вже завершували розмножуватися, сазани й карасі активно готувалися до нересту, а лящі – мали ознаки початкової стадії дозрівання.
Підсумки за травень ще не підбивалися. Але, як розповідає Ігор Льовкін, ловилися й осетрові. Так, у період з квітня по травень зафіксували три випадки вилову осетрових видів риб: два екземпляри стерляді та один гібрид російського осетра.
Незаконний вилов, вилучений в травні. Порушник ловив рибу капроновою сіткою у заповідній зоні національного природного парку «Нижньодніпровський».
Фото зі сторінки рибоохоронного патруля.
Загалом, під час рейдів у квітні на водоймах і ринках Херсона та області інспектори зафіксували 30 випадків порушень, зокрема, 8 випадків грубого порушення правил рибальства. Вилучили 22,2 кг водних біоресурсів, 91 заборонене знаряддя лову, а саме: 72 сітки, 8 пасток, 10 ятерів, 1 "павук" Загальна довжина знарядь – 4343 м. Завдано збитків на 159 592 грн, попереджено збитків на 4 727 847,60 грн.
А в першій половині травня зафіксували 9 випадків грубого порушення правил рибальства, 3 випадки незаконної реалізації водних біоресурсів без відповідних документів і один випадок незаконного добування червонокнижних видів риб. Всього вилучено 55 одиниць заборонених знарядь лову, зокрема: 33 сітки, 12 ятерів, 6 "павуків", 4 пастки. Довжина знарядь – 1812,4 м. Завдані збитки на суму 469 486 грн, попереджено збитків на 1 202 511 грн.
Заборонені знаряддя лову, вилучені під час рейдів з 6 по 12 травня.
Фото зі сторінки рибоохоронного патруля.
У період нересту вилов риби та раків в місцях, де вони розмножуються, заборонено. Докладний перелік нерестовищ можна побачити у додатку до наказу Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Херсонській області від «28» березня 2025 р. Загальна площа нерестовищ 16327,3.
Нагадуємо, скільки доведеться сплатити порушникам за незаконний вилов риби у гривнях за один екземпляр. Такси чинні й зараз.
Інфографіка “Вгору”
У деяких випадках браконьєрства, які істотно шкодять водним біоресурсам, зокрема й вилов риби в період нересту, суд може зобов'язати правоохоронні органи відкрити кримінальне провадження проти порушника. Відповідальність за злочин передбачена ст. 249 ККУ.
Натомість на не заборонених ділянках водойм дозволена любительська риболовля з певними обмеженнями. Ловити рибу там можна лише з берега на вудку (не більше двох гачків на одного рибалку), або на спінінг з однією штучною приманкою. Любительський вилов обмежується добовою нормою вилову (3 кг + трофей).