Стефан Воронцов – волонтер і співзасновник організації «Humanity», він уже четвертий рік безкоштовно допомагає українцям виїжджати з окупованих територій.
За цей час волонтери вивезли близько семи тисяч людей, з них третина – діти. І продовжують це робити щодня. Але замість підтримки волонтери стикаються з бюрократією, ігноруванням і повною відсутністю комунікації з боку української влади.
В інтерв’ю Стефан відверто говорить про труднощі в роботі, про байдужість влади до теми окупованих територій та про те, як волонтерам вдається рятувати тисячі українців з окупації.
Ви не раз критикували владу за бездіяльність та відсутність комунікації. Чи бачите зміни після того, як колишня очільниця Мінреінтеграції Ірина Верещук пішла з посади і питаннями окупованих територій стало займатися Мінрозвитку?
Нічого не змінилося на краще. Я як намагався знайти відповідальних осіб, що опікуються окупованими територіями, так і продовжую це робити. Досі на волонтерах тримається дуже відповідальний напрямок, ми працюємо без жодної підтримки влади. Вона ігнорує звернення і не бачить цінності нашої роботи. Ми не раз зв'язувалися з начальником Новокаховської військової адміністрації Валерієм Брусенським. Але там до нас ставляться так, ніби ми змушуємо їх працювати. Але ми вивозимо людей з окупації, зокрема з Новокаховської громади, ми допомагаємо тим, хто не може виїхати. І невже Новокаховська військова адміністрація не бачить сенсу якось з нами співпрацювати та комунікувати? Я вже не кажу про те, щоб питати в нас, чи нам щось потрібно, чи в нас вистачає ресурсів, чи, може, нам люди потрібні? Вони не бачать у цьому жодного сенсу.
Ми спілкувалися із мером Нової Каховки Володимиром Коваленком. Він сказав, що евакуацією людей тепер займаються військові адміністрації і додав: “За ці три роки, вже всі, хто мав тверде рішення виїхати, – виїхали”. Схожі оцінки висловлюють мери й деяких інших міст лівобережжя Херсонщини. Що можете сказати з цього приводу?
На окупованій території залишились наші люди, з ними є контакт, і ми не погоджуємося, що всі, хто хотів, виїхали. Бо є багато людей, в яких не вистачає документів, вони бояться вийти на вулицю. Також там ще є багато інших проблем, включно з маломобільними людьми, які не можуть виїхати. І українська влада нас не чує. Від Новокаховської адміністрації до Верещук. Її команда взагалі нас блокувала, вони ігнорували наші повідомлення довгий час. Не так багато волонтерів вивозять людей з лівобережжя Херсонщини, аби до нас так ставилися. Проукраїнських ініціатив, які працюють на лівобережжі, на пальцях однієї руки можна перерахувати. І замість того, аби поліпшувати комунікацію, вони надалі ігнорують. Бачимо бездіяльність і безвідповідальність. Замість Міністерства реінтеграції нічого нового, адекватного не створено.
Виїзд родин з окупованої території. Джерело: Інстаграм-сторінка humanitynk
Яка у вас була ще комунікація із представниками Міністерства або інших уповноважених осіб в українському уряді?
Я намагався пів року поговорити з Міністром національної єдності Олексієм Чернишовим. Мені допомагав один із народних депутатів. Міністра зустріли у коридорах Верховної Ради. Йому передали від мене перелік запитів. Але цього виявилось недостатньо для зворотного зв'язку.
Наприклад, нам потрібні ресурси, аби вивозити дорослих. Бо досі в нашій країні немає жодної програми повернення дорослих з окупації. Є для дітей програма - “Bring Kids Back UA”, в її роботі ми активно беремо участь. Нещодавно було зрушення в позитивний бік “Bring Kids Back UA”. Один із запитів до них - допомогти в оформленні гуманітарної візи для нашої волонтерки в Німеччину. Бо їй загрожує депортація в Росію. Через це може зупинитися процес вивозу дітей з боку нашої організації.
Скажіть, будь ласка, а які у вас були конкретні запити до Новокаховської військової адміністрації?
В мене є список того, як вони можуть нам допомогти. Зокрема, звертався до них із проханням опублікувати на їхній офіційній сторінці в Телеграм пост про способи виїзду з окупації та вказати контакти їх операторів і приймати запити. А ми б потім разом з ними вивозили цих людей з окупації. Але Новокаховська військова адміністрація за чотири роки не опублікувала жодної інформації про виїзд з окупації.
Ми володіємо зараз, мабуть, найбільш актуальною інформацією про те, як відбувається виїзд з окупації. Щодня є якісь зміни. Наприклад, вже тиждень як не впускають українців в Європу без українського закордонного паспорта. Ми намагаємося цю інформацію поширювати власними силами, але було б краще, якби військова адміністрація повідомляла також. Коли була можливість в Білорусь заїхати без російського паспорта, вони теж про це не повідомили.
Окрім інформаційної підтримки, про що ви ще просили?
Просили допомогти в пошуку коштів. Нам не потрібні кошти від держави, це вже довгий та важкий процес. Але можна шукати донорів. Наприклад, витрати на виїзд дітей з окупації нам покривають організація “Save Ukraine” та Українська мережа за права дитини. Але 70% наших запитів – це виїзд дорослих, витрати на які ніхто не покриває. Ми самі збираємо по гривні, маємо меморандуми, у нас є договори, ФОП, ми платимо податки.
Скільки до вас надходить запитів про допомогу у виїзді з окупації? Зокрема з лівобережжя Херсонщини.
Щоденно отримуємо мінімум 5 запитів. Зараз ще більше, бо нова хвиля виїзду почалась. Через російський закон, який вимагає від всіх, хто не має російського паспорта, отримати його або виїхати до 10 вересня 2025 року. Тому зараз поки ще є можливість виїхати з окупації без російського паспорта, тільки з українським.
Також люди виїжджають на фоні літньої спеки та розвитку хвороб. Окрім цього, закінчився шкільний сезон, багато виїжджають сімей з дітьми. Буває таке, що хвиля запитів йде з Донецька, наприклад, з Макіївки. Тоді ми розуміємо, що хтось наші контакти поширив у тому регіоні. А так 5-10 запитів щоденно. Запити дуже різні, включно з допомогою в переоформленні документів в окупації, щоб будинок не забрали, або тварин треба вивезти. Будь-яке питання, яке стосується окупованих територій, ми приймаємо, обробляємо і потім кажемо, що можемо зробити. Військова адміністрація робить навпаки, вона просто не приймає ці запити, щоб в неї не було додаткової роботи.
Евакуація маломобільних людей з окупованої території. Джерело: Інстаграм-сторінка humanitynk
Скільки людей ви вивезли з окупованих територій за ці три роки?
Загалом близько 7 тисяч людей. І серед них - 30% дітей.
Де переважно вони оселяються: на підконтрольній території України або за кордоном?
Орієнтовно 80% людей їдуть на підконтрольну територію України, і 20% – в Європу. Але зараз статистика в бік України збільшиться. Наприклад, естонські прикордонники прямо кажуть: “Якщо ви українець та отримали російський паспорт на окупованих територіях – ви для нас національна загроза”. Поляки так само зараз ставляться і не пропускають на територію країни.
Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам більше розповідати історії людей, які живуть і працюють у прифронтовій Херсонщині.
Які труднощі під час виїзду з окупації та які тепер працюють шляхи виїзду?
По-перше, якщо немає українського закордонного паспорта, то ви не зможете заїхати у Європу. Тільки в Україну через Білорусь, через пункт пропуску у Мокранах. З російським закордонним теж не впускають Європу. Якщо український закордонний паспорт прострочений – теж не впустять у Європу.
Тож для виїзду за кордон з окупації треба мати дійсні українські документи?
Так, але якщо у вас український закордонний паспорт прострочений, таке часто зараз буває, то в Білорусі у представника консула можна оформити “білий паспорт”. Це посвідчення на повернення. Під час перетину кордону цей документ підтверджує, що ти українець, і тоді тебе впускають за кордон.
Окрім паспорта, які є труднощі під час виїзду з окупації?
Це психологічні моменти. Літні люди бояться, що не витримують дорогу. Десятки запитів на місяць, в яких родичі пишуть, що в них хтось помирає на окупованих територіях. Але ми не можемо гарантувати абсолютно нічого. І це насправді теж брак комунікації. Я намагався добитися, щоб в ефірі телемарафону був рухомий рядок раз на годину із текстом: “Люди з окупованих територій, ви нам потрібні, ми вас чекаємо, все буде добре. Якщо вам потрібна допомога із виїздом, звертайтесь до нас”. І вказати якийсь єдиний телеграм-канал. Не e-mail, не фейсбук, не інстаграм, а телеграм-канал. Бо в нас є тенденція, що досі великі організації, які займаються в тому числі допомогою для окупованих територій, не мають телеграм-каналуВ Україні заборонено встановлення та використання Telegram на службових пристроях працівників органів державної влади, військовослужбовців, працівників сектору безпеки і оборони, а також підприємств – операторів критичної інфраструктури Відповідне рішення прийняли на засіданні Національного координаційного центру кібербезпеки 19 вересня 2024 року. Але воно не стосується персональних смартфонів і не забороняє державним органам, військовим формуванням та іншим відомствам вести офіційні сторінки в Telegram.. А все інше там не працює. І це на четвертий рік війни.
Вашу ідею з рухомим рядком в ефірі телемарафону не підтримали?
Підтримали, але, розумієте, від моменту ідеї до реалізації тисяча втрачених нервових клітин. Ви ж бачите, яка у нас комунікація із владою. Я пишу, а нам не відповідають.
І ви вважаєте, що повинен бути єдиний телеграм-канал або єдиний контакт в телеграмі, куди люди з окупації могли б звертатись?
Так, ми вже таке робимо зараз. Бо я розумію, що це ніхто за нас не створить. Ми з “Save Ukraine” почали над цим працювати. Там буде інформація по окупованих територіях, інструкції, як можна виїхати. І вже це ми можемо далі поширювати. Це буде телеграм-канал з метою підготувати людину до виїзду.
А де ви берете кошти на свою діяльність?
У донорів. Раніше це були тільки власні наші збори. Нам потрібно 100-150 тисяч гривень на місяць. При тому, що в нас виїзд однієї людини з окупації в середньому коштує 3-4 тисячі гривень. Тобто, ми можемо вивезти як за тисячу, так і за 10 тисяч гривень. Все залежить від перевізника, від маршруту, від кейсу людини, від складності. Але невже влада не може нам допомогти знайти ці кошти? Це дуже мізерні в умовах війни кошти, але на рахунку сотні людських життів. Зараз шукаємо ці кошти самі. Ми хотіли б, щоб нам допомагали в цьому, аби не відволікатися від основного нашого завдання. Ми пропрацьовуємо виїзди, спілкуємося з людьми, готуємо до виїзду.
Волонтери допомогли господарям зустрітися зі своїми тваринами. Джерело: Інстаграм-сторінка humanitynk
Окрім того, що волонтери безкоштовно вивозять людей, відомо, що також деякі перевізники це роблять платно? Що знаєте про них і скільки це коштує?
Є доволі відомі перевізники, які в телеграмі всюди рекламуються. Вони на цьому заробляють, це бізнес. Виїзд з окупації в Україну зараз коштує від 400 доларів. Може, навіть і більше.
Чи знаєте про випадки, коли люди повертаються в окупацію?
Таке було. Люди писали нам з проханням допомогти повернутися на окуповані території. У нас є психолог, з яким ми консультуємося з приводу цього. Бо теж різні ситуації бувають. Ми взагалі не допомагаємо повернутися, але, наприклад, якщо жінка повертається по дитину, в такому випадку можемо допомогти хоча б інформаційно. Бо люди іноді навіть звертаються просто за інформацією. Її, як ви знаєте, в інтернеті дуже багато, і верифікувати все складно. Ми також на зв'язку з адміністраторами великих груп з виїздів. Постійно з ними обмінюємося інформацією і через це знаємо, як все відбувається станом на сьогодні.
У Міністерства реінтеграції був офіційний канал для звернень, але там надавалася недостовірна інформація. І так, в принципі, зараз всюди. Я іноді перевіряю різні організації, які стверджують, що вони ніби допомагають людям в окупації.
Ми готові консультувати, у нас є величезний досвід. Я сам з Нової Каховки, і в мене досі там залишаються люди, я чую їх, і розумію, як з цими настроями працювати, щоб ці люди далі були нашими.
Які можете дати поради для тих, хто хоче виїхати з окупації?
Потрібно шукати волонтерів. Вони порадять перевірених перевізників. Бо якщо хтось просить передоплату, то це 100% обман. Зазвичай працює так, що перетинаєте кордон, умовно в Криму, і тоді вже відбувається оплата. У нас так само, ми платимо перевізникам тільки коли людина приїжджає.
Зв’язатися з волонтерами «Humanity» можна через телеграм-бот: @HUMANITY_ASK2 або інстаграм humanitynk.
Ще з рекомендацій – це готуватися до виїздів, не бути легковажним. Бо велика помилка, коли людина їде непідготовлена, думаючи, що вона просто цивільна і в неї нічого не знайдуть окупанти. А потім людей просто психологічно ламають, вони починають казати те, що їх навіть не стосується. Ми завжди готуємо людину, кажемо про те, що можуть бути провокації з боку військових РФ і треба нейтрально на все відповідати. Також раджу почитати телеграм-канали, де люди діляться своїм досвідом, як вони виїхали. Це публічні канали, їх можна поширювати. Там сотні історій людей. Можна знайти схожі історії і дізнатися, як люди проходили фільтрацію, що в них питали, які були труднощі, на якому моменті закінчилася вода тощо.
Ми кажемо людям, що коли ви виїдете, то вам буде де жити. Ви не залишитесь самі. Наші партнери “Save Ukraine” допомагають з реінтеграцією. Особливо родинам з дітьми: надають житло, психологічну допомогу тощо. Не треба вірити російським пропагандистам, що Україна “кинула”. Ми підтримуємо, мотивуємо, передаємо список послуг, які їм нададуть по приїзду.