О пів на десяту ранку. Перед овочевими рядами ринку – кіоск, де можна випити чаю, кави чи прохолодних напоїв. У віконці дівчина. Її звуть Тетяна. Рік тому вона повернулася до Херсона з Польщі. За її спостереженнями, всупереч постійним обстрілам, місто потроху оживає. Торік, коли вона тільки сюди приїхала, людей було небагато. А зараз можна потрапити навіть у невеличкий затор. Попри те, що обстріли посилилися, на думку Тетяни, херсонці до всього вже звикли, хоча це звикання для них і небезпечне. Справді. Тривожна сирена перекриває гул машин і громадського транспорту. Утім, нікого це не зупиняє. Триває жвава торгівля.
Пішоходи поспішають перейти дорогу і прямують туди, де, як на перському базарі, красуються ароматні жовтобокі дині й пузаті, понад 10 кг, херсонські кавуни. Тут торгує Ширалі. Ширалі приїхав з Узбекистану майже тридцять років тому, у 1996. Він одружений з українкою. Відколи відправив близьких у безпечну Німеччину, залишається в місті сам.
Весь товар у Ширалі свій. У мирні часи його родина окрім динь та кавунів вирощувала й чимало різних овочів. Їх возили на ринок у Великих Копанях, відправляли вантажівками до Києва, Івано-Франківська. Але після повномасштабного вторгнення все змінилося.
Утім, зазначає, що херсонці стали набагато дружнішими, ніж до війни. І попри все, тримаються й підтримують одне одного, допомагають чим можуть. Після того, як розпродасть товар, Ширалі планує поїхати на Захід України по картоплю, бо та, що продається на ринку, коштує недешево, десь 25 гривень.
Він згадує: коли переїхав в Україну й оселився в Херсоні, думав, що потрапив до раю. Настільки тут було добре. Але він і зараз переконаний, що місто обов’язково відновиться після перемоги. А віри в перемогу у Ширалі не віднімеш. Він впевнено каже:
Подобається матеріал? Долучайтесь до Спільноти та допомагайте нам більше розповідати історії людей, які живуть і працюють у прифронтовій Херсонщині.
Далі на ринку, за рядами червонобоких помідорів, огірків, синіх, цибулі, часнику та усякої зелені – ковбасна точка. Хазяйка – підприємиця з Комишан Олена. ЇЇ родина має невеликий цех, де виготовляються різни види ковбас – від дешевшої кров’янки до дорожчих сортів, наприклад, м’ясної Дрогобицької. Увесь товар у холодильній вітрині має апетитний вигляд.
Торгувала Олена й у мирні часи, й під час окупації. Возить ковбаси до Херсона й тепер, попри обстріли. Вона розповідає про свій товар не хизуючись, але не без гордості.
М’ясо родина Олени закуповує у постійних постачальників. Це теж приватне підприємство – ферма, яка має свої магазини й доставляє м’ясо замовникам адресно. На питання, як змінилися торгівля з мирних часів і дотепер, Олена відповідає:
Підприємиця каже, що ціни на свою продукцію сильно не підіймала, але вони все ж змінилися, бо через підвищення вартості енергоносіїв значно подорожчало м’ясо. Та й возити щось до Херсона небезпечно, як і жити в прифронтовому місті чи області. Олена розповідає про наболіле:
Жінка каже, що виїжджала з дітьми за кордон, але повернулася, бо її сину там не сподобалося. Хлопець захотів повернутися й поступати до нашої морехідки, яка релокована до Одеси. Олена повернулася разом із ним.
Звіддаля пахне здобою. Там, де овочеві ряди закінчуються й з’являються торгові точки з кавою, чаєм, олією та іншим, за кілька метрів стоїть затишний кіоск. На полицях розкладені всілякі кондитерські вироби: цукерки, печиво, тістечка. Солодощі продаються в коробах і на вагу. Молода й жвава хазяйка цієї солодкої крамнички Оля розповідає:
Оля закінчила факультет фізичного виховання у ХДУ й працювала у третій дитячо-юнацькій спортивній школі, аж доки не виросли її власні діти.. А потім відкрила своє ПП. І одразу надала перевагу кондитерці. Каже, торгує вже близько 20 років. А на цьому ринку з початку повномасштабної війни.
Вона дуже емоційно розповідає про атмосферу на ринку та й по всьому місту.
З Комишан приїздить торгувати в Херсон і пенсіонерка Валентина. В неї на лотках різноманітна городина: картопля, цибуля, томати, кабаки. Є й невеликі кавунчики з власного городу. На весь товар є свої постійні покупці. Ціни на городину у Валентини дуже помірні. Але овочі, якими торгує, насправді безцінні. Адже свій врожай в умовах війни мешканці прифронтової Херсонщини збирають із ризиком для життя.
Єдине, чим вона та її односельці убезпечують себе від повітряної загрози, це вчасне реагування на повідомлення про виліт дронів. Всі одразу кидають роботу й намагаються дістатися до якогось бодай трохи безпечнішого місця. Дронів, за її словами, літає дуже багато. “Це крик душі” – каже Валентина.
Понад усе вона бажає скорішої перемоги й миру. А щодо руйнувань, яких зазнали за час війни Комишани та й вся Україна, жінка впевнена, що все поступово відбудується.
На жаль, людські життя відновити не вдасться. Всі продавці й продавчині на ринку, а з ними разом і покупці, щодня ризикують потрапити під обстріл. Поки цей матеріал готувався до виходу, окупаційні війська в черговий раз обстріляли один з ринків у Херсоні. Загинуло шестеро людей.
Всі фото та скріни з відео Олександра Андрющенка