Його підпис стоїть під документом про заснування держави на Ближньому Сході, його обличчя на аверсі «двадцятки» шекеля (ізраїльська валюта). Він пройшов тернистий шлях від херсонського гімназиста до прем'єр-міністра. І це все про Моше Шарета.
Як бачимо, не все створили росіяни, та далеко не все в Херсоні пов’язане з чимось російським. Як херсонець досяг таких вершин на Землі Обітованій, поїхали розбиратися!
Народився майбутній прем’єр-міністр Ізраїля у 1894 році у Херсоні. Від народження його звали Моше Черток. Навчався у чоловічій гімназії (зараз – Херсонська багатопрофільна гімназія № 20). Це саме та одна з найстаріших гімназій на півдні України, яку у 2023 році російські війська кілька разів обстріляли. Пожежа майже повністю її знищила.
Та повернемося до Моше. Під час навчання його пристрастю була лінгвістика. Він володів 8 мовами.
Потім був переїзд до Палестини. Родині довелося рятуватися від чергової хвилі єврейських погромів у Російській імперії. Потім для молодого Моше почався період навчання – гімназія «Герцлія», Стамбульський університет. Під час першої світової війни він служив у складі армії Османської імперії.
Після закінчення війни знову навчання – Лондонська школа економіки. Там він отримав економічну та юридичну освіти. Потім стає секретарем політичного відділу Єврейського Агенства «Сохнут», а згодом очолює його. Ця організація сприяла імміграції єврейського населення та допомагала розселенню його в Палестині.
Свою посаду Моше обіймав аж до проголошення незалежності Ізраїлю після Другої світової війни.
14 травня 1948 рік. Це важлива та пам’ятна дата для кожного жителя Ізраїлю. У цей день вони отримали власну державу. Одним з авторів Декларації про незалежність став саме Моше.
Тоді він навіть змінив своє прізвище з Черток на Шарет. У перекладі воно означає: «людина, яка виконує свій обов’язок».
У новоствореній державі він став першим міністром закордонних справ. На своїй посаді встановив дипломатичні відносини з десятками країн світу. Домігся, щоб Ізраїль став членом ООН, біля штаб-квартири якої підняв прапор своєї держави.
А у 1954 році він став прем’єр-міністром. І це був для нього непростий період. Напад палестинців із сектору Гази та Йорданії, провал розвідувальної операції ізраїльтян, поглиблення кризи у відносинах із сусідніми арабськими державами. Все це серйозно вдарило по репутації Шарета. І після майже двох років правління він пішов у відставку.
Але, хай там як, він був однією з яскравих політичних фігур на світовій арені. Він продемонстрував, як може звичайний херсонський гімназист досягти таких вершин та стати одним із засновників цілої держави. І тут точно росіянами й «не пахло»…