Підтримати нас

День Соборності: короткі віхи історії

Vgoru
Автор статті
22 січня 2024 10:58
789
Поширити:

Рівно через рік після проголошення незалежності Української Народної Республіки, 22 січня 1919 року, о 12:00 на Софійській площі в Києві урочисто оголосили про об'єднання Західноукраїнської Народної Республіки та Української Народної Республіки в єдину державу.

За свідченнями очевидців, у той день Київ мав особливо святковий вигляд. Повсюди були національні прапори. На Софійській площі зібралося чимало  люду. У Софійському соборі правили службу. Опівдні на площі з'явилися члени Директорії на чолі з Володимиром Винниченком, Галицька делегація, урядовці з головою Ради Міністрів Володимиром Чехівським, делегати Трудового Конгресу, представники Національного Союзу, найвищі цивільні та військові чини, закордонні дипломати.

Державний кордон Української Народної Республіки на день Злуки 22 січня 1919 був значно довшим від сучасного. Кордон тодішньої України відображений на карті «Соборна Україна», яка кілька років тому вийшла друком у Львові за ініціативи благодійного фонду «Україна – Русь».

Карта «Соборна Україна».

Це перша настінна карта соборної УНР, на якій відображені всі українські етнічні землі, які в 1919 році були в складі України. Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони в складі Росії). Берестейщина та Гомельщина (нині в складі Білорусі). Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (нині в складі Румунії). А Придністров’я – окрема держава.

Офіційним святом День Соборності став у 1999 році, але й до цього в багатьох містах України люди виходили на центральні площі та святкували. Традиційними для цього дня були “живі ланцюги”, перший з яких організували ще в 1990 році між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом. Це стало символом єдності східної та західної України. Традиція створення "живих ланцюгів" почала відроджуватися у 2000 році. А від 2008 таку акцію щорічно проводили в Києві на мості Патона.

Як понад 100 років тому УНР намагалися об’єднати дві частини України в єдину державу, так зараз на Херсонщині Збройні Сили України намагаються об’єднати два береги Дніпра, звільнивши лівобережжя області від окупаційної армії. 

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ