У лютому 2024 року журналісти “Вгору” побували в укритті одного з Херсонських будинків на вулиці Європейській, його мешканці скаржилися на стан приміщення після ремонту. Там ми з'ясували, що за звітами ХМВА про облаштування найпростіших укриттів криються недоробки та незрозумілі витрати, і спробували розібратися в ситуації.
Підвальне приміщення будинку ще за радянських часів спроєктували як бомбосховище. Торік на прохання жильців там облаштували укриття. Його, після ремонту за державний кошт, нашим журналістам показали мешканці будинку Ксенія Михайлівна та подружжя Тетяна й Олег. Вони після “прильоту” на прибудинкову територію перебралися жити до підвалу.
Жильці визнають: загалом задоволені проведеними роботами. Підвал раніше був завалений будівельним сміттям, а після ремонту його прибрали. Однак, як вони констатують, ремонт виконали абияк. В одній із кімнат невдовзі відлущилося свіже тинькування на стелі, по стінах побігли тріщини, а з-під нового унітаза почала підтікати вода.
Крім того, в укритті встановили коштовні двері з сигналізацією. Вона мала вмикатися під час сигналу тривоги й автоматично відчиняти двері, але через відсутність зв’язку в підвалі не працювала. Тож її довелося вимкнути. В іншому під’їзді, де розташований другий вхід до укриття, під’їздні двері вибило під час одного з обстрілів, а ті, що ведуть до укриття, не мають замка. Але перенести “розумні” двері туди будівельники відмовилися, мовляв, технічні умови не дозволяють.
Жильці будинку кажуть, що стелю будівельники перетинькували, намагалися припинити та підтікання води з-під санвузла, щось там міняли, але підлога все одно намокала. Невдовзі Олег виявив течу з гофри унітаза, яка чомусь виявилась дірявою. Він замінив її самотужки, придбавши нову за власні кошти. Бо, за його словами, і на більш серйозні скарги робітники особливої уваги не звертали. Проржавілу у двох місцях трубу центрального опалення, вони взагалі вирішили не замінювати – обіцяли ізолювати якимись сучасними матеріалами, але так цього й не зробили. Зрозуміло, під час подачі тепла, труба почала протікати.
Жильці стверджують, що кілька разів зверталися з проханням усунути недоробки до представників влади, зокрема, й до керівника відділу цивільного захисту Херсонської міської ради Олександра Горіна, який контролював ремонт, проте так і зимували з дірявою трубою.
Щоб з'ясувати, скільки грошей витратили на ремонт, хто його робив, чи виявили під час обстеження якісь недоліки, і чи перевіряла комісія технічний стан укриття та доцільність використання коштів на його облаштування, ми звернулися з запитом до влади. Відповідь надав керівник відділу цивільного захисту Херсонської міської ради Олександр Горін.
За наданою ним інформацією, поточний ремонт виконувало ТОВ “НЬЮ БІЛД ІСТЕЙТ”, ремонтні роботи вартістю 1257743,73 грн виконані в повному обсязі, а укриття використовується за призначенням.
Олександр Горін стверджує: виявлені недоліки – часткове відшарування тинькування зі стелі та протікання в місцях різьбових з’єднань санвузла – підрядник усунув. А спеціальна комісія 26.04.2023 перевірила технічний стан підвального приміщення. І визнала його придатним для використання за умови виконання певних рекомендацій, а саме:
Жильці підтверджують: більшість із цих рекомендацій виконали. Але на прохання зробити щось із дірявою іржавою трубою опалення, підрядники не відреагували. А у відповіді Олександра Горіна на запит “Вгору”, про пошкоджену трубу взагалі ані слова.
За словами мешканки будинку Ксенії Михайлівни приміщення після ремонтних робіт у серпні 2023-го приймала комісія. Але Олександр Горін у своїй відповіді на наш запит розповідає лише про висновок комісії за 26 квітня 2023-го, яка оцінювала технічний стан підвалу до ремонту.
Після того, як “Вгору” розповіла про проблемне укриття, до будинку завітала ще одна перевірка. Однак і після неї все залишилося без змін.
Ксенії Михайлівна згадує: члени тієї комісії вирішили, щоб припинити протікання, треба відключати надходження води до системи опалення, а це можна зробити тільки після завершення опалювального сезону. Бо перекривати всю магістраль не можуть. Але опалювальний сезон закінчився, а про обіцянку полагодити вкотре забули. Щоправда, після відключення опалення з труби вже не тече.
Від неї ми дізналися, що Олег, з яким ми познайомилися в лютому, нещодавно загинув через нещасний випадок, так і не дочекавшись усунення течі. Він з дружиною вимушені були цілодобово перебувати в приміщенні, де з труби всю зиму просочувалася гаряча вода.