Херсонщина стала однією з перших областей, у яку прийшла війна. В одну мить людям довелося змінити звичний спосіб життя, а нагальні ще вчора справи відкласти на невизначений термін. Проте таку справу, як пологи, не відкладеш на потім. Херсонським лікарям довелося приймали їх не лише у відділеннях, але й у сховищах та на дому. Що довелося пережити з тиждень військових дій та яка ситуація у пологових будинках міста зараз - у матеріалі журналістів Медіаплатформи Вгору.
За тиждень бойових дій у лікарнях обласного центру народилося 72 немовлят. З них 34 хлопчика та 38 дівчаток. Як розповів нашим журналістам експерт Департаменту здоров'я з акушерства і гінекології Херсонської ОДА, заслужений лікар України Юрій Герман, деякі з цих маленьких сміливців побачили світ просто під час обстрілів:
“Четверо немовлят народилися просто у підвалі Херсонської обласної клінічної лікарні, коли у місті лунали сирени та були обстріли. У час, коли неможливо було пересуватися містом, багато жінок народжували вдома. Нам телефонували, питали, що і як робити, як перев'язати пуповину. У кожної з майбутніх мам є телефон лікаря, який веде вагітність, з пацієнтками був постійний контакт. Але наразі робота “Швидких” налагоджена. Вони можуть безперешкодно виїжджати за викликами в межах обласного центру.
Весь персонал уже вийшов на роботу. Когось привіз лікарняний транспорт, хтось прийшов пішки, приїхали навіть працівники з Білозерського району, подолавши блокпости. Тобто зараз уже ситуація не є критичною”.
А от із пацієнтами, які живуть у районах, сполучення досі відсутнє. Юрій Віталійович не радить вагітним їхати народжувати до обласного центру:
“Гірше тим, які живуть за Антонівським мостом. Вони взагалі зараз не можуть дістатися Херсона. Але в нас є шпитальні округи, опорні лікарні, де працюють пологові відділення, є операційні. Там може бути надана допомога у будь-якому обсязі. Тому не варто намагатися проїхати у Херсон. Місцеві лікарі цілком впораються з пологами”.
Так само не можуть потрапити додому і породіллі, які мешкають у населених пунктах області та готові до виписки, розповідає завідувачка пологовим відділенням Херсонської обласної клінічної лікарні Анжеліна Бараніч:
“Багато жінок з районів області після пологів не можуть дістатися додому і залишаються у лікарні. Зокрема з Чаплинського, Іванівського, Скадовського районів, з Олешок. У нас досі залишаються жінки, які народили ще 18 лютого. Тих, хто живе у Херсоні, допомагають розвозити представники Червоного Хреста. Станом на вчора (3 березня) у відділенні було 10 вагітних та 14 мам з новонародженими дітьми”.
Загалом з початку бойових дій лікарі обласної лікарні прийняли 19 пологів, під час яких народилося 20 малюків. З них 6 дівчаток та 14 хлопчиків. Одна двійня.
А от у перинатальному центрі ім. Зої Клименко не довелося приймати пологи у підвалах. Як повідомив головний лікар закладу Юрій Остапчук, протягом тижня тут народилося 9 хлопчиків та 11 дівчаток:
“Ми працювали у відділеннях. Щоправда, до укриттів доводилося спускати післяопераційних пацієнтів на каталках. Ми все встигали. Були й пологи вдома, на вулиці Сенявіна у Херсоні. З'явився пост у соціальних мережах з проханням про допомогу. Наша лікарка живе поряд, тож прийняла пологи. Пізніше маму з немовлям відвезли до лікарні ім. А. і О. Тропіних. Зараз вони почуваються нормально. Завдяки акушерці обласної лікарні з'явилася на світ дитина у Білозерському районі. Вчора були пологи у Музиківці, де живуть наш лікар та акушерка. Мама з дитиною залишаються там. Наразі ми забезпечені усім необхідним. Багато допомагають волонтери. Всі працівники на робочих місцях. Тобто працюємо у звичному режимі”.
Стабілізувалася ситуація і у пологовому відділенні Херсонської міської клінічної лікарні ім. А. і О. Тропіних. Тут з початку бойових дій народилося 19 немовлят: 12 дівчаток та 7 хлопчиків. Лікарі міської клінічної лікарні ім. Лучанського прийняли 13 пологів, під час якого світ побачили 9 дівчаток і 4 хлопчика.
Експерт Департаменту здоров'я Юрій Герман під час розмови просив наше видання заспокоїти майбутніх мам: “Ситуація вже стабілізувалася, усі пологові відділення працюють, “швидкі” безперешкодно виїжджають на виклики і курсують містом, тож нашим пацієнтам боятися нічого” - сказав він.