Херсонські матусі незадоволені якістю страв у шкільних їдальнях. Інна виховує трьох дітей, її старша дочка вчиться у 4-у класі, дівчинка рідко їсть у школі.
Інна пояснює чому:
"Проблема з харчуванням у шкільній їдальні у нас уже давно. Я чула, як інші батьки скаржилися, що у дітей болять животи. На обід їм дають смажену ковбасу. Про яку користь може йти мова? Зараз дуже мало учнів ходять у групу продовженого дня саме через те, що обід не якісний і діти його не хочуть. Недавно донька мені розповіла, у їдальні в них є два столи - один для тих, хто їсть страви з їдальні, інший для тих, хто приносить перекус з дому".
У херсонки Юлії схожа ситуація. Жінка розповідає:
"Звісно, шкільний безкоштовний обід - це добре, але мій син взагалі не хоче його їсти. Зазвичай дітям дають якусь переварену кашу і м'ясо не кращої якості - шматочок курки з жирною шкіркою або курячий шлунок. Багатьом дітям така їжа не смакує, тож вони купують булочки та піци у буфеті. Якось син взагалі весь день просидів голодний - купив піцу, а там волосся. Піца коштувала 20 гривень, а більше у нього грошей не було. Інколи готую синові сніданок та даю з собою у ланчбоксі. Через це час від часу запізнюємося на уроки".
Дійсно, у шкільних їдальнях подають страви, які дітям не подобаються. Кухарі змушені готувати за старими рецептурними примірниками, схваленими ще у 70-80 роках минулого століття. Сьогодні вже чітко можна стверджувати про невідповідність шкільного меню потребам і очікуванням тих, для кого його, власне, і розробили - для учнів початкової школи. І хоча на ринку вже давно є доступні продукти, овочі та фрукти, які були дефіцитом за радянських часів, до шкільного меню вони все одно не потрапляють.
Наприкінці листопада Прем'єр-міністр Гончарук доручив головам облдержадміністрацій, профільним міністерствам та Держпродспоживслужбі осучаснити норми та стандарти харчування у школах та садочках і, як наслідок, меню в їдальнях. Розробити окреме меню для дітей, яким необхідна безглютенова та безлактозна дієта. Змін у системі шкільного харчування слід чекати вже у другому семестрі цього навчального року.
На цей час у Херсонській області є лише дві школи, де керівництво вирішило більш-менш урізноманітнити меню. У школі №30 ще 10 років тому закупили марміти, спеціальні ємності, які довгий час зберігають страву теплою. Завдяки цьому обладнанню діти можуть, як у кафе, замовляти з кількох гарнірів та основних страв саме те, що їм до вподоби. І, як то кажуть, "не переводити продукти". Щодня там готують гречку, картопляне пюре, тушковану капусту, пшеничну кашу, а також курячі відбивні та тушковане м'ясо. Це дуже зручно: бо кожен може на власний розсуд та смак сформувати порцію. Наприклад, якщо дитині не подобається гречку, в неї є доволі великий вибір того, що може покласти собі в тарілку.
В іншому навчальному закладі - інший підхід. У Чорнобаївській санаторній школі-інтернаті завжди було різноманітне меню. І порції складалися з різних страв. Оскільки в цьому закладі навчаються діти зі сколіотичною хворобою, сюди на харчування з бюджету виділяють значно більше коштів. Для порівняння: одна порція для учня початкової школи у звичайній школі коштує 09 грн.70 коп. - у Чорнобаївській - від 60 гривень і вище. Але тут прагнуть рухатися в ногу з часом і запроваджують нові рецепти. Директорка школи-інтернату Ірина Лисенко розповідає:
"У травні до нас приїздив кулінар Євген Клопотенко. Він розробив 110 рецептів для шкільного меню, презентувавши кілька страв директорам херсонських шкіл. Всі ці страви були смачні і цікаво подані. Кожна була приправлена спеціями та прянощами, наприклад, мускатним горіхом, чорним перцем, базиліком, корицею. На жаль, ми не можемо готувати усі страви з його рецептурного примірника, бо Держпродспоживслужба не затвердила на них технологічні карти. З його примірника ми ввели тільки 5 страв, у яких немає незатверджених інгредієнтів. Це суп овочевий, буряк тушкований, салат із капусти з насінням соняшнику, замість звичного чаю - каркаде. Якщо інші страви теж схвалять та дозволять, ми залюбки їх готуватимемо. Ми не проти цих змін".
Однак перепоною до змін у шкільному харчуванні є не лише архаїчні рецептурні примірники, а й старе обладнання в харчоблоках навчальних закладів. Директори шкіл пояснюють, аби готувати деякі страви з рецептурника Клопотенка, їм потрібні нові сучасні печі, мультиварки та блендери, а коштів у них на це немає. Фахівці Держпродспоживслужби теж звертають на це увагу й додають, що не повне укомплектування або несправність обладнання, зокрема, холодильників - це найчастіші порушення, з якими вони стикаються під час планових та позапланових перевірок. За словами начальника Управління безпеки харчових продуктів та ветеринарної медицини Віталія Боярського, найчастіше такі порушення трапляються в тих школах, де найменша кількість дітей, адже там для організації харчування необхідні найбільші затрати. Постачання питної води для дітей це теж «вузьке місце» наших шкіл та садочків.
А начальниця міського управління Держпродспоживслужби Марина Малахова додає, кожен харчоблок перевіряється щонайменше двічі на рік - у серпні, перед початком навчального року, і вдруге - вже під час навчального періоду. Очільниця міської Держпродспоживслужби наголошує:
"Безпека харчових продуктів це надто важливо. Але їх якість - не менш важлива, ніж безпека. І давайте не плутати ці два аспекти. Юний організм потребує певних вітамінів та мінералів у складі того чи іншого продукту. І коли дитина регулярно не добирає відповідні норми, це позначається на її здоров'ї й розвитку. Стосовно тих порушень, які виявляє наша служба, скажу так: у Херсоні їжа в харчоблоках достатньо безпечна, але якщо вести мову про якість їжі - норми харчування не виконуються з дуже високим відсотком".
Отже «реформа» шкільних їдалень тепер залежить від можновладців. На перегляд норм та стандартів харчування батьки учнів вплинути не можуть, це справа Держпродспоживслужби та лікарів-дієтологів. Але батьки зі свого боку теж можуть дещо змінити на краще. На думку головного лікаря Херсонського обласного центру громадського здоров'я Юрія Ромаскевича, батьківські комітети повинні котролювати все, що продається в шкільних буфетах. Якщо в асортименті буфетів є газовані напої, сухарики, чіпси, солодощі з трансжирами та штучними барвниками, батьки мають повне право йти до директора школи з вимогою припинити продаж цих гастрономічних шкідників.
- Що таке шкільний буфет? Це приватна компанія, яка збуває свою продукцію на базі навчального закладу, уклавши з директором школи або з Управлінням освіти угоду. От нехай вони й укладають її тільки з тими компаніями, які постачатимуть більш-менш безпечні продукти. Це вже входить у повноваження батьківських комітетів. Бо насправді тільки батькам не байдуже благополуччя та здоров'я власних дітей.
Цікавий факт: у наступному році в Херсоні на харчування в закладах освіти планують витратити 140 млн. грн. з бюджету. Левову частку цієї суми отримає монополіст ТОВ "Сервіс Гранд". Для порівняння з іншими містами: Одеса виділяє на шкільне харчування 70 млн. грн., Миколаїв - 93, 5 грн. млн.
Чому ж міста, які за кількістю населення значно випереджають Херсон, витрачають менше коштів з бюджету? Журналісти газети "Вгору" поцікавилися у міського голови Херсона Володимира Миколаєнка, чому така різниця. Мер відповів, що у 2020 році одна порція безкоштовного обіду в початковій школі коштуватиме вдвічі більше, тобто замість 9 грн. 70 коп. виділятимуть 20 грн. Здорожчання відбудеться не за рахунок батьків, а коштом міського бюджету. Нагадаємо: вартість у 9 грн.70 коп. не змінювалася протягом останніх трьох років.
Також Володимир Миколаєнко повідомив, аби оновити матеріально-технічну базу виховних і навчальних закладів упродовж грудня міське Управління освіти закупило велику кількість обладнання для харчоблоків: холодильники, електроплити та електросковороди, електричні м'ясорубки та тістоміси.
P.S. Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Тест на законність», що виконується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».