Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Генерал СБУ, який керує обшуками в ІТ: запис вимагання грошей, триповерховий будинок та ІТ-дружина

Поширити:
30 січня 2019 18:04
892

Представники ІТ-бізнесу звинувачують Департамент кібербезпеки СБУ у тиску через обшуки, вилучення техніки і безпідставні кримінальні провадження.

Цей Департамент очолює 36-річний генерал-майор Олександр Климчук. Ще декілька років тому він сам був фігурантом справи про вимагання грошей у підприємця, йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для програми “Наші Гроші з Денисом Бігусом”.

“Я - коммерсант, з іншого боку. Мені на життя вистачає”, - так сам про себе говорить Олександр Климчук на аудіозаписі 2009 року. З цим записом підприємець Олександр Смірнов з Дніпра у 2014 році звернувся до військової прокуратури. Щодо Климчука відкрили кримінальне провадження.

На аудіозаписі зафіксовано розмову між працівником СБУ у Дніпропетровській області Олександром Климчуком і згаданим вище Олександром Смірновим. Співрозмовники говорять про гроші і вирішення питання із слідчими. Як пояснив Смірнов, тоді Климчук вимагав від нього 10 тисяч доларів за закриття кримінальної справи, і того ж дня він передав половину коштів.

Офіційна експертиза підтвердила: аудіозапис - справжній, і голоси на ньому дійсно належать Смірнову та Климчуку.

Тим не менше, у 2015 році військова прокуратура закрила кримінальне провадження. На думку слідства, Олександр Климчук не мав повноважень закривати справу проти Смірнова, тому з його боку не могло бути вимагання неправомірної вигоди. Смірнов двічі домагався поновлення розслідування через суд, але прокуратура знову закривала справу. Втретє підприємець до суду вже не пішов.

Зараз Олександр Смірнов відмовився навіть спілкуватися зі знімальною групою Bihus.Info про цю справу. “Ми це питання закрили. Я більше не хочу про це розмовляти”, - сказав він телефоном.

Попри цю історію, у лютому 2017 року Олександр Климчук отримав високу посаду у Києві - очолив Департамент СБУ з контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки (відомий, як Департамент кібербезпеки). Майже одразу після цього робота підрозділу стала причиною для гучного скандалу.

У квітні 2017 року прем’єр Володимир Гройсман перервав засідання Кабміну різкою заявою: 

“Мені зараз написали інформацію про те, що зараз відбуваються обшуки в інвестиційній компанії Dragon Capital. От ну як на це реагувати?! Я не маю права втручатися в роботу Служби безпеки України. Але вважаю, що там все має відбуватися адекватно, без будь-якого паралізування роботи інвестиційного фонду”.

Того ж дня Служба безпеки України пояснила, що прийшла з обшуками до офісу Dragon Capital виключно в рамках боротьби зі “шпигунською” програмою “Стаханівець”, яка начебто дозволяла контролювати комп’ютери з Російської Федерації. Інвестиційний фонд просто встановив цю програму на свої комп’ютери, через що отримав обшуки. А от розробники “Стаханівця” і були головними фігурантами кримінального провадження.

“В нас є чіткі докази того, що компанія, яка є розробником цього програмного продукту, співпрацює з Федеральною службою безпеки Російської Федерації”, - заявив тоді на брифінгу начальник Апарату Голови СБУ Олександр Ткачук.

Розробник програми Михайло Яхимович, який після обшуків СБУ виїхав до Грузії, подав на СБУ до суду на захист ділової репутації. В суді представники Служби пояснили, що Ткачук лише інформував про хід кримінального провадження і що “не йшлося про обвинувачення будь-яких осіб у вчиненні кримінального правопорушення”. Відтак суд вирішив відмовити у позові.

На публічний скандал обернулися також обшуки СБУ в офісі ІТ-компанії YouControl, яка надає своїм клієнтам досьє українських підприємств на основі публічних даних (витяги з ЄДР, судові реєстри, дані про участь в тендерах тощо). Компанію звинуватили, зокрема, у “несанкціонованому доступі” до відкритих державних реєстрів.

Ті обшуки відбулися через місяць після призначення Олександра Климчука, - 23 березня 2017 року. У відповідь працівники компанії YouControl разом із активістами провели пікети біля будівлі СБУ, а сама справа викликала серйозну увагу ЗМІ. До суду ця справа так і не потрапила. Наразі компанії YouControl лише почали повертати вилучену тоді техніку.

Співробітники YouControl протестують біля СБУ

Денис Овчаров, адвокат, який консультує ІТ-компанії, розповів Bihus.Info, що наразі ще жодна із справ, в рамках яких правоохоронці проводили обшуки в “айтішників”, не закінчилася судовим вироком, а у 80% випадків обшуки є абсолютно надуманими. За його словами, силовики приходять до ІТ-підприємців з іншою, меркантильною метою.

“ІТ-бізнес так динамічно розвивався в нашій країні, що в якийсь момент “айтішником” стало ставати легко, і при цьому є високий дохід. Ось цей принцип - “легкі гроші” - завжди привертав увагу правоохоронців. Тому що вони знають: якщо у людини є “легкі гроші”, то вона з ними легко попрощається”, - пояснив адвокат.

При цьому Денис Овчаров наголосив, що практично неможливо притягнути правоохоронців до відповідальності навіть за надуманий обшук.

“Наприклад, слідчий під час обшуку вилучив комп’ютер, а в рішенні суду не про обшук не було вказано права вилучати цей комп’ютер. Всі кажуть, що це - порушення. Насправді - ні. Слідчий при своїй роботі при обшуку може вилучати все, що вважає за потрібне. Безвідповідальність. Правоохоронці в масі своїй не несуть відповідальності за свої дії”, - пояснив він.

Картину тиску на ІТ-підприємства доповнює той факт, що дружина начальника кібердепартаменту СБУ, Тетяна Климчук, сама займається ІТ-бізнесом. Вона має в Києві свою ІТ-школу “Смарт”, в якій дітей навчають програмуванню. Також вона є співзасновницею аналогічної школи у Дніпрі і ще однієї ІТ-компанії - ТОВ “Спортонлайн”. Її брат, Павло Кузло - ФОП, який надає послуги з програмування.

Саме на Павла Кузла оформлений і триповерховий будинок з басейном у місті Дніпрі, який насправді належить Олександру Климчуку з дружиною. Зараз той будинок - виставлений на продаж. Коли журналісти Bihus.Info подзвонили до ріелтора, яка займається продажем будинку, вона назвала його мінімальну ціну - 120 тис. доларів, тобто більше 3 мільйонів гривень, - і пояснила: “Вони (власники - ред.) переїхали в Київ. Він у Києві прокурор ніби чи що… По роботі його перевели туди”.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів