Підтримати нас

За незаконний арешт правозахисник отримає одразу дві компенсації

24 листопада 2015 18:39
226
Поширити:

Український суд присудив правозахиснику доплату у 3000 гривень до 6000 євро компенсації, яку раніше присудив Європейський суд.

Той самий суд, який спочатку засудив громадянина, присудив йому компенсацію за своє ж незаконне рішення. Вперше в історії українського судочинства це сталося вже після виплати компенсації, яку раніше присудив Європейський суд.

Ця історія розпочалася у жовтні 2010 року, коли громадська організація «Вартові закону», яку очолював Олексій Верєнцов, пікетувала прокуратуру Львівської області із гаслами «Геть корупцію!». Під час акції активіста намагалися незаконно затримати керівники Галицького райвідділу міліції. Вони схопили його без всяких пояснень і навіть пред’явлення посвідчень прямо на вулиці. Оскільки подібні зухвалі дії одразу привернули увагу натовпу людей, міліціонерам не вдалося викрасти Олексія.

Наступного дня викрадачі подзвонили активісту і повідомили йому, що хочуть зустрітися з ним прямо на вулиці для вручення йому рішення суду про заборону вчорашнього мітингу. Ця зустріч закінчилася затриманням без пояснень та звинувачень. Далі активіста тримали у райвідділку без оформлення відповідних документів понад шість годин. Знайти суддю, яка погодиться закрити очі на фальсифікації та порушення законодавства з боку міліції, вдалося тільки наступного ранку.

Олексій Верєнцов: «В Галицькому районному суді розглядала справу суддя Серьодкіна. Я просив викликати адвоката, на що вона цинічно відповіла: “Ти, Олексій, є правозахисником, тому маєш захищати себе сам».

Після закінчення строку затримання активіст подав скаргу до Європейського суду з прав людини, який визнав всі його позовні вимоги, а саме: що затримання було незаконним, громадська організація «Вартові закону» мала право проводити мітинг, а суддя Серьодкіна позбавила захисту підсудного незаконно. За цю кричущу наругу над українським законодавством з боку суду та правоохоронців Олексій Верєнцов отримав шість тисяч євро компенсації. Цікаво, що нещодавно той самий Галицький районний суд, який засудив Олексія, знов розглянув цю справу та визнав свою помилку.

Олексій Верєнцов: «А за те, що мене незаконно затримали та заарештували, Галицький райсуд присудив виплатити мені три тисячі гривень».  

Директор Центру стратегічних справ Української Гельсінської спілки Михайло Тарахкало розповідає, в чому унікальність випадку із львівським правозахисником.  

Михайло Тарахкало: «Вперше в історії України таку справу було виграно після рішення Європейського суду. Унікальність цієї справи в тому, що ЄСПЛ призначив компенсацію за порушення Європейської конвенції, після того особу виправдали, і національний суд вже в іншому провадженні призначив компенсацію саме за незаконне засудження особи».

Михайло Тарахкало каже, що наведений випадок є дуже показовим щодо позитивних змін, які сталися в українській правоохоронній та судовій системі за останні два роки.

Михайло Тарахкало: «І це не тільки з погляду отримання певних коштів важливо, це з моральної точки зору теж важливо, якщо особа впевнена, що вона поводилась правильно, що національні органи, хоч і з плином часу, але визнали, що її поведінка була правильною та раціональною. І це має бути підтверджено. У тому числі і в судовому порядку».

Олег Шинкаренко, програма «Права людини» «Громадського радіо»

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів