Як користуватися мережею за відсутності світла? Як захистити свої дані та бути певними, що вони не опиняться в руках окупантів? Як бути на зв’язку з близькими, які залишилися на окупованій території? Як убезпечити свої пристрої від зламів та не потрапити на гачок зловмисників, котрі пропонують оформити фінансову допомогу нібито від ООН? Для херсонців, які пережили восьмимісячну окупацію, ці питання можуть додати зайвих проблем.
Подбати про цифровий захист радять експерти безоплатної гарячої лінії з цифрової безпеки Nadiyno.org. Розповідаємо, як це працює.
Nadiyno.org — це платформа, на якій кожна людина може запитати будь-що з теми цифрової безпеки. Як захистити свій пристрій? Наскільки безпечно користуватись телеграмом? Що робити, якщо ви запідозрили шахрайство з банківською карткою? Як підготувати телефон до проходження блокпостів на тимчасово окупованих територіях? Усе це і багато іншого можна запитати конфіденційно через:
Гаряча лінія безоплатна і безпечна. Оператори відповідають на онлайн-запити з 8:00 до 22:00 з понеділка до п’ятниці.
«Ми бачимо, що на звільнених територіях гостро стоїть проблема інтернет-шахрайства. Довірливістю місцевих жителів можуть скористатися зловмисники. Вони пропонують фінансову підтримку, а насправді виманюють ваші гроші. Оператори Nadiyno.org допомагають людям розпізнати цих шахраїв. Якщо запідозрили щось подібне — звертайтеся до них за консультацією», — розповідає менеджерка проєкту «Екстрена цифрова допомога громадянському суспільству під час війни» Катерина Цибенко.
Катерина наголошує: не буває «надто простих» чи «безглуздих» запитань. Якщо ви чогось не розумієте у темі цифрової безпеки й хочете розібратись — обов’язково пишіть операторам Nadiyno.org.
Більше про роботу операторів розповідає Генрі Дем’яновіч, консультант Nadiyno.org:
«На лінії працюють кілька операторів одночасно. Тож ми встигаємо відповісти всім: ніхто не чекатиме на свою відповідь занадто довго. Якщо питання просте — надсилаємо відповідь за 3–5 хвилин. На складні багатокомпонентні запити нам треба до 10 хвилин».
Генрі каже: жодна людина не пішла з лінії без відповіді. Іноді запити можуть не стосуватися кібербезпеки. Тоді оператори намагаються перенаправити людину до іншої організації, яка зможе допомогти. На загальні питання експерти мають готові відповіді, дають на них посилання. На сайті Nadiyno.org вони зібрали вже більше сотні статей, які описують майже все, про що питають найчастіше. Бувають і складні запити, часто ще й термінові.
«Буває так, що обліковий запис людини намагаються зламати прямо зараз. Ми допомагаємо відбити цю атаку та захистити акаунт. Останнім часом маємо також багато питань про роботу інтернету під час блекауту, а також — про різноманітні способи шахрайства. Мені запам’ятався випадок, коли невеликому херсонському медіа запропонували розмістити рекламу в соцмережах і ледь не захопили цю сторінку. Я проконсультував людину: ми переконалися, що сторінку не зламали, а потім максимально захистили її», — розповідає експерт.
Ще один частий запит — шахрайство під виглядом гуманітарної допомоги. У людини просять всі реквізити картки (номер, строк дії та секретний код), а іноді навіть вимагають підтвердження дійсності картки одноразовим списанням однієї гривні на ній. Ввівши номер картки та ще й підтвердивши платіж, ошукані віддають зловмисникам дані своєї картки, а також можуть підписатися на якусь щоденну чи щотижневу підписку. Тоді з рахунку пізніше зможуть зняти всі гроші, списуючи їх вночі. І підтверджувати кожен такий платіж не треба, адже картка вже буде прив’язана до платіжної системи шахраїв. Генрі радить ніде не вводити повні реквізити картки та не підтверджувати картку невеличким списанням. А якщо не впевнені в якійсь операції — одразу ж писати на гарячу лінію Nadiyno.org.
Цей матеріал створено в межах спецпроєкту «Цифрова екстрена підтримка громадянського суспільства в Україні» від ГО «Інтерньюз-Україна», що фінансується Міністерством закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади (GAC) через eQualitie Inc. Зміст цієї публікації є цілковитою відповідальністю ГО «Інтерньюз-Україна» і не обов’язково відображає офіційну позицію eQualitie.