Підтримати нас

Як оформити лікарняний по вагітності, перебуваючи за кордоном

Vgoru
Автор статті
25 березня 2023 16:00
1,032
Поширити:

Ірина мешкала в тій частині Херсонської області, яка досі окупована. У лютому цього року їй вдалося вирватися звідти та виїхати до Німеччини. Ірина – при надії, із чоловіком чекають другу дитину. І коли вона нарешті змогла заспокоїтися й видихнути, перед жінкою постала проблема –  оформити лікарняний по вагітності. Зі своїм лікарем Ірина зв'язатися не змогла. 

За консультацією вона звернулася до громадської приймальні «Фонду милосердя та здоров’я».

З 30-го тижня вагітності українки мають право на виплати у зв’язку з вагітністю та пологами. Для цього необхідно стати на облік та оформити медичний висновок про тимчасову непрацездатність. 

Через війну держава спростила цю процедуру. Раніше лікарняний можливо було відкрити лише після візиту до лікаря. На час воєнного стану Міністерство охорони здоров’я дозволило оформляти лікарняний дистанційно. Зміни стосуються жінок, які виїжджали вагітними, як наша героїня. І тих, хто завагітнів за кордоном. 

МОЗ рекомендує тримати зв’язок зі своїм лікарем. Повідомити йому телефоном, електронною поштою або в месенджері про бажання оформити лікарняний та надіслати медичні документи з останнього обстеження в країні перебування. Якщо довідки – іноземною мовою, треба надіслати переклад. 

Та якщо зі своїм лікарем немає зв'язку, як це трапилося з Іриною, або жінка не стала на облік, можна зв’язатися з сімейним чи будь-яким іншим лікарем. У нього мають бути  повноваження вести вагітність та сформувати листки непрацездатності. Цьому лікареві необхідно надіслати довідку, яка підтверджує вагітність. 

Лікар перевірить попередні записи в електронній системі та створить медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Цей документ є підставою для нарахування та виплат у зв’язку з народженням дитини. 

Якщо жінка працює, лікарняний надають працедавцю. Приватні підприємці лікарняний надсилають у фонд соціального страхування.

Вагітним українкам, які втекли від війни, у багатьох країнах безоплатно надають супровід вагітності, медичні послуги під час пологів та догляд за матір'ю й дитиною після народження. Жінці треба стати на облік у тій країні та оформити місцевий аналог української обмінної карти. Іноді – також медичний поліс. 

Що важливо. Прийняти пологи та надати швидку медичну допомогу вагітним мають безоплатно навіть без медичного страхування та документів про надання тимчасового захисту на території країни.

Ірина стала на облік онлайн в іншого українського лікаря. Він оформив медичний висновок про тимчасову непрацездатність. Тож вона зможе отримати виплати по народженню дитини, коли вона з'явиться на світ. 

Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.

Електронна адреса: FMZ_pravo@ukr.net  або чат-бот на сайті.

Внутрішньо переміщені особи з Херсонської області в місті Вінниці можуть звернутися за безоплатною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

 

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ