Сьогодні, 3 травня, світова спільнота відзначає Всесвітній день свободи преси.
Так, за їхніми даними, суттєвий вплив на свободу слова має збройна агресія на сході України та анексія Автономної Республіки Крим й міста Севастополя.
Зазначають, що на тимчасово окупованих територіях робота незалежних журналістів практично неможлива. Упродовж останніх п’яти років, за даними Національної спілки журналістів України, зафіксували понад 300 випадків тиску на журналістів у Криму, в тому числі напади, тортури, затримання, захоплення майна, обшуки, погрози, психологічний тиск, заборони зйомок та відмови в доступі до інформації.
«Уповноважений наголошує, що право на свободу вираження поглядів є одним з основних принципів, закріплених у міжнародних і національних нормативних документах. Цьому питанню приділено пріоритетну увагу світової спільноти та громадянського суспільства в Україні», — йдеться у повідомленні.
За даними Індексу свободи преси від міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів», за останній рік Україна піднялася на шість позицій, посівши 96-те місце.
Втім, уже в першому кварталі 2020 року експерти ІМІ зафіксували в Україні 62 випадки порушень свободи слова. Переважна більшість цих порушень стосувалася фізичної агресії проти журналістів. Продовжують фіксуватися факти перешкоджання журналістській діяльності та утисків свободи преси і в умовах карантину через пандемію COVID-19.
Всесвітній день свободи преси відзначають починаючи з 1993 року, з ініціативи Генеральної конференції ЮНЕСКО за підтримки Генеральної Асамблеї ООН. Саме 3 травня 1991 року в столиці Намібії підписали «Віндхукську декларацію», у якій містився заклик до урядів держав усього світу забезпечити свободу преси та її демократичний характер.