Минулого тижня в артпросторі "Freedom" відбувся кіноклуб Docudays UA, де переглянули документальний фільм "Грішна хвороба" та провели інформаційну консультацію про міфи, які досі існують у суспільстві про ВІЛ-позитивних людей.
Фільм розповідає про вагітну росіянку Сашу Волгіну, яка ВІЛ-позитивна. Саша очолює групу активістів, котрі намагаються зарадити тому, що у країні постійно бракує медикаментів, а уряд не фінансує профілактику СНІДу. Режисер Ян Яап Кейпер слідує за нею в її щоденній боротьбі за виживання.
Після показу учасники поділилися своїми враженнями від фільму, а Олена Старюк, керівниця громадської приймальні БО "Фонд милосердя та здоров'я" та модераторка кіноклубу Docudays UA провела інформаційну консультацію.
Перш за все у присутніх запитали, чи знають вони шляхи передачі ВІЛ. На щастя, учасники виявилися обізнаними і точно назвали всі варіанти.
Нагадаємо, ВІЛ передається:
Через кров - при потраплянні крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від ВІЛ-інфікованої особи до здорової людини.
Статевим шляхом - під час незахищених статевих стосунків.
Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини під час вагітності, пологів та годуванні груддю.
ВІЛ не передається:
при спільному користуванні побутовими речами;
при роботі в одному приміщенні;
під час поцілунків, обіймів, рукостисканні;
при чханні та кашлі;
через поручні, дверні ручки, столи, стільці;
При укусах комарів чи інших комах.
“Я ходжу на манікюр і манікюрні ножиці просто обробляють спиртом, чи є ризик?” - запитала одна з учасниць.
Загалом ВІЛ чутливий до зовнішніх впливів, практично повністю інактивується при нагріванні вище 56 С протягом 30 хв, гине при кип'ятінні через 1-3 хв, а також швидко гине під впливом дезінфекційних засобів (перекису водню, спирту, речовин, що містять хлор). Тому ризик зараження є тільки, якщо на руках у пацієнта з ВІЛ була відкрита рана, кров потрапила на інструмент, а його не обробили.
Але ж, окрім ВІЛ-інфекції, можна заразитися іншими хворобами, наприклад, гепатитом. Тому, при будь-яких косметичних та медичних процедурах сі одноразові інструменти мають бути відкриті при клієнті (пацієнті), а багаторазові інструменти оброблені у спеціальному стерилізаторі.
Одна з учасниць поділилася, що планує придбати свій набір інструментів для манікюру і брати їх на процедуру, так їй спокійніше.
У ситуаціях, коли людина мала шанс заразитися, наприклад, після зґвалтування, вона має можливість пройти постконтактну профілактику (ПКП) - це медичний захід для запобігання розвитку інфекції. Ці послуги включають першу допомогу, консультування та оцінку ризику інфікування ВІЛ, тестування на ВІЛ після отримання інформованої згоди і, в залежності від ступеня оціненого ризику, проведення короткого курсу (28 днів) антиретровірусної терапії (АРТ) з наданням підтримки і подальшого спостереження. Але важливо звернутися менше, ніж через 72 години після контакту.
Також існує Доконтактна профілактика ВІЛ (ДКП)”, часто використовується абревіатура PrEP — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ. PrEP є додатковим до бар’єрної контрацепції методом профілактики для людей, які мають високий ризик інфікування ВІЛ. Разом із презервативами людина, яка приймає PrEP, має понад 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом. PrEP створено для всіх, хто має високий ризик інфікуватися ВІЛ.
Тестування на ВІЛ абсолютно безкоштовне та конфіденційне. Можна не називати своє ім'я, вписати будь-яке, навіть цифри.
Перелік лікарень та пунктів, де можна зробити безкоштовні тести:
Обласний центр профілактики та боротьби зі СНІД за адресою проїзд Береговий, 3. Також можна звернутися до них за телефоном: 0552-27-36-91, 0552-27-79-51.
Обласний шкірно-венерологічний диспансер, де є анонімний кабінет. Його адреса - Театральна, 39.
Також тест можна зробити у лікарні імені Лучанського, що розташована за адресою вул. Кримська, 138 та в лікарні імені Тропіних на вулиці Комарова, 2.
Якщо боїтеся крові, уже існують оральні швидкі тексти, які можна зробити самостійно.
Бажано перевірятися один раз на рік, бо заразитися можна, навіть не підозрюючи про це, а безсимптомно хвороба може протікати роками.
Лікування в Україні також безкоштовне, якщо приймати правильно терапію, то людина не несе для оточуючих жодної небезпеки.
Але краще попередити, ніж боротися з наслідками, тому найважливіша профілактика - це захищений секс, бо в Україні понад 250 000 людей живуть з ВІЛ і половина з них не знає про свій статус, тому краще подбати про свою безпеку.
P.S. Комплексу юридичну допомогу анонімно та безкоштовно можна отримати у мережі громадських приймалень Української Гельсінської спілки з прав людини у 13 містах України.
Благодійна організація Фонд милосердя та здоров’я також входить до мережі громадських приймалень УГСПЛ. І юристи Фонду надають допомогу у сферах медичного, трудового, адміністративного та кримінального права; порушення безперервності лікування; гендерної рівності та правопорушень, пов’язаних з цим, а також щодо заборони катувань, нелюдського або такого, що принижує честь і гідність, поводження або покарань щодо осіб, які належать до цих цільових груп.
Адреса приймальні: Херсон, вул. Бориса Мозолевського (Фрунзе), 2 оф. 19
Приймальні дні:
Понеділок, вівторок з 09.00 до 17.00
Перерва з 12.00 до 13.00
Попередній запис за тел. (066) 790 90 21
(0552) 49-60-03,
Електронна адреса: [email protected]
P.P.S. Проєкт "Юридичний захист людей, які живуть з ВІЛ, ТБ та представників уразливих до ВІЛ груп населення через надання комплексної юридичної допомоги" реалізується в рамках проєкту "Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні" за фінансової підтримки Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Фото Юлії Лук’яненко