Підтримати нас

Відкрите звернення УГСПЛ Голові Правління ПАТ КБ «Приватбанк» щодо порушення прав кримських клієнтів

07 лютого 2017 05:34
216
Поширити:

Відкрите звернення Голові Правління ПАТ КБ «Приватбанк»

Шановний Олегу Миколайовичу!

Українська Гельсінська Спілка з прав людини разом з іншими українськими правозахисними організаціями звертається до Правління ПАТ КБ «Приватбанк» щодо припинення системного порушення законодавства з боку банку відносно осіб, які мешкали в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі на початок окупації півострова Російською Федерацією або відкривали банківські рахунки у відділеннях ПАТ КБ «Приватбанк» в Криму.

Одразу після окупації Криму в 2014 році ПАТ КБ «Приватбанк» заблокував доступ до всіх без виключення рахунків фізичних та юридичних осіб, які булі відкриті або обслуговувались у відділеннях Приватбанку в Криму. Це призвело до масштабних порушень права власності десятків або навіть сотень тисяч людей.

В подальшому ПАТ КБ «Приватбанк» оприлюднив позицію щодо кримських рахунків, якої дотримується до сьогодні. А саме:

«Внаслідок вимушеного припинення діяльності ПАТ КБ Приватбанк на території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя банком були втрачені можливості здійснювати банківську діяльність та незаконного вилучення майна банку, яке знаходилось на окупованій території. Це призвело до виникнення значних матеріальних втрат. Відповідно до ч.6 ст. 5 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України”, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації державі Україна, юридичним особам, громадським об’єднанням, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, у повному обсязі покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію. Таким чином, Законом України встановлено, на кого саме покладається відповідальність за відшкодування шкоди у результаті окупації. З метою отримання компенсації збитків завданих незаконною анексією Російською Федерацією території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, ПАТ КБ “ПРИВАТБАНК” подав до Російської Федерації претензію, відповідно до Міжнародної конвенції про захист іноземних інвестицій. За результатами розгляду цього звернення буде вирішуватись питання виплати».

Це пояснення причин неповернення грошей з кримських рахунків повторюється у незмінному вигляді в усіх офіційних коментарях банку та у всіх письмових відповідях на звернення вкладників банку.

Така позиція банку є неприпустимою, незаконною та такою, що порушую права широкого кола осіб.

Під час обслуговування кримських клієнтів співробітники банку всупереч законодавству відмовляються надавати інформацію щодо відкритих в Криму рахунків та залишків коштів на них. В жодному з відділень банку неможливо подати письмову заяву про надання інформації щодо стану рахунків. Комунікація з усіма клієнтами банку ведеться в електронному форматі (в акаунті системи онлайн банкінгу Приват 24, або через колл – службу банку 3700). Клієнти позбавлені можливості отримати будь яке документальне підтвердження знаходження своїх грошей на рахунку.

Юристи УГСПЛ супроводжують в судах численні справи за позовами кримських вкладників про повернення коштів з банківських рахунків, відкритих у ПАТ КБ «Приватбанк». В усіх цих справах представники банку всіляко затягують їх розгляд, не з’являються в судові засідання, в той же час не заперечуючи позовні вимоги по суті.

Крім того, юристи фіксують відверте та зухвале порушення закону банком в частині невиконання рішень суду про стягнення коштів .

Починаючи з весни 2014 року до примусового виконання в органи Державної виконавчої служби України пред’явлено понад шістсот виконавчих документів, боржником за якими є ПАТ КБ «Приватбанк». Переважну більшість цих рішень винесено за позовами про повернення коштів з кримських рахунків. Але жодне з цих рішень не виконано навіть частково, ніяких офіційних коментарів керівництва банку з цього приводу не надавалось та не надається. Такими діями банк підриває повагу не лише до банківської системи загалом, але й до судової гілки влади держави.

При цьому для багатьох стягувачів ці гроші були та залишаються єдиними  заощадженнями.

Описана ситуація стала можливою внаслідок фактично монопольного становища банку на ринку та відсутності ефективних механізмів банківського контролю. Однак сьогодні, після переходу банку під контроль держави, немає жодних підстав для подальшого невиконання банком рішень суду.

Українська Гельсінська спілка з прав людини звертається до Правління ПАТ КБ «Приватбанк» із закликом про припинення порушення законодавства  та вимогою про виконання банком рішень суду, які набрали законної сили, щодо виплат заборгованостей кримчанам та надання доступу до рахунків, відкритих в Криму до окупації.

Припинення цих порушень стане безспірним підтвердженням процесів становлення правової держави в Україні та формування моделі державного управління, метою якої є дотримання прав людини та повага до приватної власності.

Виконавчий директор УГСПЛ Аркадій Бущенко

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ