Комітет із захисту журналістів вимагає від Узбекистану негайно звільнити блогерку та вчительку англійської мови Нафосат Оллашукурову, яку влада через критичні публікації примусово відправила до психіатричної лікарні.
Про це йдеться в заяві міжнародної неурядової організації “Комітет із захисту журналістів” (CPJ).
Повідомляється, що Ургенчський міський адмінсуд на заході країни постановив помістити блогерку в регіональний психоневрологічний диспансер. За словами її матері Хольон Давлетової, своє рішення суд ухвалив після того, як її донька відбула 10-денний термін затримання.
“Влада Узбекистану має негайно звільнити Нафосат Оллашукурову і дозволити журналістам вільно виконувати свою роботу. Якщо Узбекистан хоче, щоб світ повірив у серйозні наміри провести реформи, країна не має вдаватися до тоталітарних практик, таких як примусове ув’язнення журналістів у психіатричному відділенні”, – сказала координаторка програм CPJ у Європі та Центральній Азії Гульноза Саїд.
Оллашукурова критикує державні органи на своїй сторінці у фейсбуку під назвою “Shabnam Olloshkurova”. У її дописах можна прочитати звинувачення в корупції та повідомлення про незаконні руйнування приватної власності в Кашкадар’їнській, Хорезмській та Ферганській областях. Її сторінка має близько 4 тисяч підписників.
23 вересня Департамент внутрішніх справ Хорезмської області ініціював адміністративне провадження проти блогерки. Силовики звинуватили жінку в дрібному хуліганстві, “невиконанні законних вимог співробітника органів внутрішніх справ”, “протидії виконанню службового обов’язку” та участі в несанкціонованих мітингах.
Мати Оллашукурової розповіла комітету, що місцева поліція та службовці прийшли до неї додому в Ташкенті і викликали брата та сестру до Ургенча.
“Вони залякували нас так, що ми не могли відреагувати на несправедливість”, – сказала вона, додавши, що не змогла зв’язатися з донькою після 23 вересня.
26 вересня прокуратура повідомила, що під час відбування покарання в Оллашукурової сталися “психологічні зміни”. Начебто вона продемонструвала неадекватну поведінку, а тому відомство звернулося до суду за дозволом на психіатричне лікування для блогерки.
Видання “Газета.uz” натомість повідомляє, що з відповідним клопотанням до суду звернувся психоневрологічний диспансер. ЗМІ з посиланням на заяву прокуратури зазначає, що жінка начебто “безпорадна, тобто нездатна самостійно задовольняти свої основні життєві потреби, а також становить загрозу для себе або оточення”.
На момент арешту жінка фільмувала піший похід журналіста, поета Махмуда Раябова та його родичів до міністра внутрішніх справ Пулата Бабаджанова. Останній хотів зустрітися з міністром у Ташкенті, аби попросити скасувати звинувачення проти нього та розповісти про тиск із боку правоохоронців. Однак натомість чоловік дістав 10 днів адмінарешту за організацію походу.