В Україні відзначається погіршення рівня свободи інтернету. Погіршення, зокрема, спричинили запровадження цензури по відношенню до російських інтернет-ресурсів та вбивство провідного незалежного журналіста Павла Шеремета.
Про це йдеться в останній доповіді "Свобода в мережі" правозахисної організації Freedom House, пише Центр інформації про права людини.
"Попри оптимістичний період, який настав після Революції Гідності 2014 року, коли від влади було відсторонено президента Віктора Януковича, в подальший період конфлікту на сході України ситуація зі свободою інтернету поступово погіршувалася", — йдеться у доповіді.
У Freedom House відзначають, що у соціальних мережах поширеним явищем стали маніпуляції з контентом, які здійснювалися як українськими, так і російськими інтернет-тролями. А українська влада використовувала конфлікт, що триває на сході, для виправдання дедалі більшого втручання у свободу інтернету.
"Безпрецедентним актом цензури стало повне блокування президентом Петром Порошенком декількох популярних інтернет-ресурсів, у тому числі соціальної мережі "ВКонтакте", на тій підставі, що вони становили загрозу національній безпеці. Українська влада також продовжила блокувати сайти, які вона вважала антиукраїнськими", — зазначено у доповіді.
Правозахисники також вказують, що сепаратисти на окупованих територіях обмежили доступ до контенту, який вони вважали таким, що підтримує український уряд чи українську культурну ідентичність.
Крім того, у так званій "Луганської народної республіки" блогеру присудили 14 років позбавлення волі.
Також однією з найжорстокіших атак за період, що аналізується в звіті, Freedom House називає вбивство журналіста Павла Шеремета, яке вважають помстою за його професійну діяльність як незалежного онлайн-журналіста.
Журналісти, які висвітлюють події у зоні конфлікту, також зазнавали інформаційних атак, пов’язаних із оприлюдненням в інтернеті їхніх персональних даних.
Водночас Freedom House наголошує на важливості інтернету та соціальних мереж для українського громадянського суспільства.
Активісти використовували соціальні мережі для координації своїх дій в рамках волонтерського руху підтримки військових, надання допомоги внутрішньо переміщеним особам, заохочення до громадського контролю за діяльністю чиновників та державних установ, а також викриття випадків поширення упередженої або маніпулятивної інформації.
Freedom House також констатує, що інтернет залишається доступним для більшості населення і рівень проникнення інтернету у 2017 році продовжив зростати.
У правозахсниій організації зазначають, що звіт "Свобода в мережі" присвячений аналізу стану свободи в інтернеті у 65 країнах. Він відображає загальний рівень свободи інтернету в Україні за період з червня 2016 року по травень 2017 року.
"Через поточну кризу в регіоні, події, що сталися в Криму в цей період, загалом не охоплюються цим звітом і не мають безпосереднього впливу на аналіз, оцінку чи присвоєний Україні рейтинг свободи інтернету, який зазначається в цьому звіті. Будь-яке згадування Криму в цьому звіті призначене для підтвердження та опису існування зв’язку між ситуацією щодо свободи інтернету в Криму і відповідною ситуацією в інших регіонах України. У звіт включено події, що відбулися на непідконтрольних українській владі територіях Донбасу та впливають на аналіз, оцінку та присвоєний Україні рейтинг свободи інтернету", — наголошують у Freedom House.