У школах порушують права дітей, а підручники поширюють дискримінаційні стереотипи. Такими, зокрема, є результати моніторингу щодо стану освіти в сфері прав людини в школах, проведеного представниками Української Гельсінської спілки з прав людини. Пілотну версію дослідження вони презентували під час дискусії «Права людини в школі: як популяризувати цінності серед дітей». Освітяни, громадські діячі та правозахисники говорили про те, наскільки Україна виконує План дій Національної стратегії з прав людини. Конкретно — ту частину, яка стосується викладання прав людини у школах.
Одними з основних складових моніторингу стали аналіз шкільної атмосфери, оцінка якості навчальних матеріалів та компетентності вчителів. Розробники моніторингу наголосили, що не тільки підручники та методики, але й сама атмосфера не дозволяє досягати цілей освіти з прав людини у більшості українських шкіл. За словами Сергія Бурова, голови правління «Освітнього дому прав людини в Чернігові», школи є середовищем, в якому часто порушуються права дитини, відбувається фізичне та психологічне насильство.
«Учні стикаються у школі з численними порушеннями і як жертви, і як свідки, що є негативним досвідом для почуття власної гідності та поваги до інших», — констатував він.
В цій ситуації важливою є роль батьків, які створюють онлайн-майданчики для обговорення порушень прав дітей у школах.
«У спеціалізованих групах у Фейсбуці піднімається багато тем, які не піднімались раніше, до яких вчителі не готові. Те, що батьки у публічному просторі розповідають про порушення школою прав дітей, дозволило сформувати перелік цих порушень», — підсумувала Ірина Костюк, методистка кабінету розвитку освіти Львівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, експертка програми «Розуміємо права людини».
Вона акцентувала на тому, що головною перешкодою в процесі наскрізного викладання прав людини в школах є побутове, профанаційне розуміння прав людини самими педагогами, які не вміють читати законодавство та й досі міркують в межах патерналістської системи «приедет барин — барин нас рассудит». Тому, на її думку, одним з найважливіших напрямків реформування має стати якісна підготовка вчителів.
Також, за словами експертки, в зміст концепції педагогічної освіти слід закласти вимогу громадянської компетентності вчителів: «Потрібно, щоб вчитель не терпів приниження. Щоб міг захистити свою професійну гідність в ситуаціях, коли посеред уроку приходить директор і починає його сварити».
Втім, самі вчителі вважають, що в наявних дисциплінах права людини викладаються загалом задовільно або ж цілком добре. Про це йдеться в соціологічному опитуванні «Права людини в школі: що думають вчителі», презентованому Тетяною Печончик, головою Центру інформації про права людини. Як незадовільний або цілком поганий рівень викладання прав людини в школі оцінили менше 1/5 респондентів.
Невтішною є й ситуація з якістю підручників. Як повідомила Олександра Козорог, координаторка з формальної освіти Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права Людини» УГСПЛ, вони не реалізують потенціалу освіти в сфері прав людини у повному змісті, або роблять це фрагментарно, некоректно і з помилками.
«На думку Володимира Яворського, який досліджував підручники в курсі „Суспільствознавство“, всі вони подають викривлене пояснення пов’язаних із правами людини понять, а також мають суттєві недоліки щодо впровадження освіти в цій сфері», — цитує експерта Олександра Козорог. Вона уточнила, що щонайменше — підручники послуговуються некоректною мовою та поширюють стереотипи та навела приклади з підручників для учнів молодших класів.
Володимир Селіваненко, координатор освітніх програм Amnesty International в Україні, запевнив, що вже з наступного року всі навчальні матеріали проходитимуть антидискримінаційну експертизу. А правам людини навчатимуть з першого класу. Адже вже у 2018 році мають бути впроваджені Державні стандарти в сфері освіти з прав людини, розроблені Міністерством освіти в межах концепції Нової української школи.
Експерти також запропонували низку рекомендацій щодо удосконалення навчальних програм. Зокрема, для Міністерства освіти та науки, а також інших структурних підрозділів, які відповідають за загальну середню освіту: