У Києві 25 березня відкриється 13-й Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA, що триватиме до 1 квітня. Організатори фестивалю – Українська Гельсінська спілка з прав людини, Херсонський обласний Фонд милосердя і здоров’я, громадська організація “Південь”, громадська організація “Центр сучасних інформаційних технологій та віртуальних мистецтв”.
На Docudays UA-2016 глядачі побачать 93 фільми із 43 країн світу. Всього на фестиваль приїде 140 учасників, з них – 60 іноземців. У програмі – оскарівські лауреати, переможці світових фестивалів документального кіно і, що особливо приємно, багато стрічок українських режисерів.
Тема і центральна кінопрограма фестивалю цього року – крізь ілюзії. Це п’ять потужних історій про складний шлях написання Конституції в Зімбабве, про ілюзорність змін у Росії, про двох шерифів з українського села Стара Збур’ївка на Херсонщині, мужніх правозахисниць із чеченського Грозного, а також документальний нарис про історію конфліктів в Афганістані, і про те, як спрощення політиками боротьби “хороших проти поганих” веде до нескінчених воєн і хаосу.
Відкриється Docudays UA справжнім фестивальним хітом “У променях сонця” Віталія Манського про досконале життя в досконалій країні.
Особливості цьогорічного фестивалю для газети “Вгору” коментує PR-директор, член Відбіркової ради Міжнародного фестивалю документального кіно Даря Аверченко: “Головною гордістю команди Docudays UA стало те, що ми нарешті маємо національний конкурс DOCU/Україна. 12 міцних короткометражок від молодих режисерів про наше життя сьогодні. Однак українська складова цього року не обмежується тільки національним конкурсом. У міжнародному конкурсі DOCU/ЖИТТЯ фільм Аліси Коваленко та Любові Дуракової “Аліса в країні війни”. А також фільм Юрія Грицина “Варта1.Львів.Україна”. У конкурсі DOCU/ПРАВО фільм “Десять секунд” Юлі Гонтарук, який вона закінчила перед фестивалем і світова прем’єра її потужного фільму про Маріуполь відбудеться саме у нас. У конкурсі DOCU/КОРОТКО фільм “Остап” Тараса Дроня та фільм “Highnoon у вінті” Дмитра Тяжлова. Окрім того, у центральній програмі фестивалю “Крізь ілюзії” фільм Романа Бондарчука “Українські шерифи”. Після Амстердаму, Загребу, Тесалоніків, Бергамо, Бухаресту, Софії, нарешті українська прем’єра фільму за участі знімальної групи та героїв фільму –шерифів.
Також хочеться запросити наших глядачів не тільки в кіно, але й на виставу. Вперше Docudays UA на своєму майданчику представить документальний театр, у якому грають не професійні актори, а звичайні люди, які діляться особистим. Відомі драматурги Наталя Ворожбіт та Георг Жено спеціально перервуть свої берлінські гастролі, щоб показати нашим глядачам «Миколаївку». У виставі діти школи №3 міста Миколаївки Донецької області говорять про досвід війни” .
Для Docudays UA один із найвідоміших експертів у галузі документалістики Туе Стін Мюллер підготував особливу програму Божественна п’ятірка з Данії. До неї увійшли найкращі данські стрічки різних років, що представляють еволюцію документального жанру: від Йорґена Лета, вчителя Ларса фон Трієра, до молодих режисерів, які практикують селфі-кіно.
Свою програму представить американський фестиваль TRUE/FALSE. Його програмерка Памела Кон підібрала американські стрічки, співзвучні з українськими реаліями. Три фільми – три історії про бунтівний підхід до освіти, про спецінформаторів ФБР та реабілітацію колишніх військових.
У рамках фестивалю на третьому поверсі Будинку кіно триватиме фотовиставка Міхаіла Фрідмана “Українська мрія” , яка відкриється 26 березня о 16:00. Україна перебуває у процесі реформування однієї зі своїх найбільш опресивних інституцій – поліції. Фотопроект Міхаіла Фрідмана досліджує роль жінок у цьому процесі, оскільки саме вони очолюють це амбіційне, майже нездійсненне завдання. За словами фотографа, “без мрійників і мрійниць не було б і прогресу. Так, мрійники й мрійниці Євромайдану прагнули до Української Мрії. А зараз настав час, коли до цієї мрії прагнуть поліціянтки” .
У січні 2016 року Docudays UA розпочав новий проект – “Побачити Україну: Docudays UA мандрує світом” (See Ukraine: Docudays UA on tour). У 2016 році проект відвідає п’ять країн Європи: Францію, Німеччину, Італію, Іспанію та Грецію. У програмі – покази документальних фільмів, фотовиставки, зустрічі з українськими кінематографістами, а також лекції та дискусії за участю громадських активістів і правозахисників, які допоможуть глядачам краще зрозуміти ситуації, зображені у фільмах, та нададуть більше інформації про події в Україні.
До 30-х роковин Чорнобильської трагедії ми покажемо фільм “Невидиме місто” латвійського режисера Вієстура Кайріша, який особисто представить стрічку українським глядачам.
Для детальнішої інформації звертайтеся до сайту https://docudays.org.ua/