Підтримати нас

Ром чи циган? Шість міфів про ромську громаду в Україні

09 квітня 2017 07:01
212
Поширити:

Якщо охарактеризувати людину за трьома ознаками, про кого ви б найперше подумали? Вони люблять свободу, коней та золото. Ці стереотипні характеристики часто приписують ромам. Утім, ці самі речі однаково люблять українці, італійці та представники інших народів…

Стереотипи про ромів складаються від незнання та несприйняття їх такими, якими вони є. І хоч кожний з нас стверджуватиме, що немає головних та другорядних людей, що всі ми народжуємося з однаковими правами. Однак якщо в різдвяний вечір до вас на поріг зайде колядувати ромський вертеп, як часто ви пускаєте таких колядників? А якщо б ваша оселя приймала український вертеп, очевидно, ви відчули б щастя і тепло…

За допомогою ромів ми спробували розвіяти найбільш усталені й небезпечні стереотипи.

Міф 1. Цигани – кочовий народ.

Роми давно ведуть осілий спосіб життя. Кочовим народом ромів вважали в середньовіччя, а вже декілька століть не зафіксовано жодного масового переселення.

Міф 2. Цигани крадуть дітей.

"Якщо не будеш слухатися, то прийдуть цигани і заберуть тебе", - такі слова чула чи не кожна дитина від своїх батьків. Та це так закарбовується в пам’яті, що необдуманий вислів став безсумнівним фактом у суспільстві.

Міф 3. Існування "циганського барона".

Більшість думає, що це поважний дорослий чоловік, який вирішує проблеми табору з владними структурами і тримає всіх ромів під своїм контролем.

Трохи дивно, що свободолюбивий народ підкоряється одній людині. Роми інтегруються в те суспільство, де проживають. І підкоряються владі так само, як й інші громади. А важливі питання вирішують спільними зборами, де немає головного, а враховується думка кожного.

Міф 4. Усі ромки вміють ворожити і розкладати на картах або прочитати по руці долю людини.

З давніх-давен таким чином жінки заробляли гроші, проте гадати вміє не кожна, а то й взагалі одиниці. Але доки люди в це вірять – доти цим стереотипом користуються нечесні люди.

Міф 5. Усі цигани ледь не з народження вміють грати на гітарі.

Колись у деяких регіонах Російської імперії поміщики полюбляли на своєму весіллі три речі: ведмедя, червоні сорочки та гітари. Роми за гроші розважали публіку. Проте не кожен з ромів має такий талант. Угорські роми, наприклад, полюбляють грати на скрипці, але теж не всі.

Міф 6. Усі роми у світі однакові.

"Циган – він і в Африці циган"? Це твердження далеке від істини. Є ромська мова, але як і українська, має кілька діалектів, які залежать від географічного розташування. Так само відрізняється і ромська культура, адже на неї впливає релігія того регіону, де вони проживають.

Роми мають свій гімн, прапор, художню культуру, літературу. Проте 24 серпня з гордістю співають "Ще не вмерла України ні слава, ні воля", хоча Україна так мало піклується про них…

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ