При порушенні ваших прав Ви маєте право подати скарги до прокуратури або до суду.
Детальну інструкцію склали юристи УГСПЛ. Під час затримання за підозрою у вчиненні кримінального злочину Ви маєте право:
Вам мають роз’яснити Ваші права й скласти про це протокол, а також протокол про Ваше затримання як особи, підозрюваної у вчиненні злочину.
Після затримання може бути здійснено Ваш особистий обшук і вилучення речей та документів.
Такий обшук може здійснюватися лише особою однієї з Вами статі.
Пам’ятайте!
Ви не зобов’язані доводити свою невинуватість.
Знайте!
Про Ваш арешт і місце перебування слідчий зобов’язаний повідомити дружину/чоловіка або іншого родича. Вимагайте, аби таке повідомлення було здійснено негайно!
Якщо Ви заявите, що бажаєте запросити захисника, посадові особи мають надати Вам допомогу, аби ви могли зв’язатися із захисником чи особами, які можуть його запросити.
Якщо Ви заявите, що бажаєте мати захисника, але за браком коштів або через інші поважні причини не в змозі цього зробити, посадові особи зобов’язані призначити захисника за рахунок держави.
Вимагайте захисника одразу після Вашого затримання!
Пам’ятайте!
Ви маєте право на захисника з моменту затримання!
У разі затримання за підозрою у вчиненні злочину Вас мають якнайшвидше, але в будь-якому випадку не пізніше 72 годин або звільнити, або доставити до суду, де Ви зможете взяти участь у судовому розгляді про Ваше тримання під вартою чи застосування іншого запобіжного заходу (застава, підписка про невиїзд тощо).
Знайте!
Відповідно до статті 29 Конституції України Ви маєте право на свободу та особисту недоторканість.
Посадові особи правоохоронних органів не мають права Вас заарештувати або тримати під вартою без умотивованого рішення суду.
Конституція України лише у виняткових випадках, коли треба нагально запобігти злочинові або його перепинити, дозволяє затримання особи без рішення суду.
Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду, коли:
– Ви вчиняєте адміністративне правопорушення:
І щодо Вас вичерпано всі інші заходи впливу, а Ви не припиняєте своїх протиправних дій.
– Ви вчинили адміністративне правопорушення:
і має бути складений протокол, а у Вас немає посвідчення особи й немає свідків, які могли б повідомити про Вас необхідні дані.
Адміністративне затримання не може тривати більше трьох годин. Лише у виняткових випадках, пов’язаних із порушенням прикордонного режиму або порядку обігу наркотичних засобів, Вас можуть затримати на строк до трьох діб. Також, у разі вчинення Вами дрібного хуліганства, злісної непокори правоохоронцю, образи правоохоронця чи публічних закликів до невиконання його вимог, Вас можуть затримати до розгляду справи судом.
В усіх інших випадках негайно після з’ясування особи й складення протоколу, але в будь-якому разі не пізніше ніж через три години, Вас має бути звільнено.
Законодавство України передбачає, що уповноважені органи можуть затримати Вас без попереднього рішення суду у випадку обґрунтованої підозри, що Ви вчинили злочин, але тільки тоді, коли така підозра ґрунтується на зазначених у законі обставинах, а саме:
Якщо таких обставин немає, але в правоохоронців є інші підстави для підозри, Вас можуть затримати без попереднього рішення суду лише якщо Ви:
У будь-яких інших випадках Ваше затримання без попереднього рішення суду є не законним. У випадку затримання за рішенням суду або без рішення суду правоохоронці зобов’язані представитися, повідомити, яке саме правопорушення Ви вчинили або у вчиненні якого злочину Ви підозрюєтеся, роз’яснити Ваші права й обов’язки, визначені законодавством.