Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Поради, як зафіксувати злочин на окупованій території та ініціювати розслідування

Vgoru
Автор
Поширити:
03 вересня 2022 06:00
2,021

До юристів громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я” часто звертаються за консультацією: як та до яких органів можна звернутися, щоб зафіксувати злочин, ініціювати відкриття кримінального провадження. Питання стало особливо актуальним для жителів окупованих населених пунктів, зокрема, Херсонщини. Адже установи місцевих правоохоронних органів - поліції, прокуратури, служби безпеки України тощо, - або зачинені, або захоплені загарбниками.

Юрист громадської приймальні БО ФМЗ, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Данилов підготував для читачів “Вгору” декілька порад, які стосуються важливих нюансів порядку порушення кримінального провадження через протиправні дії військових рф на окупованій території та правил комунікації з правоохоронними органами.

Як та куди звертатися

Якщо мова йде про колаборантів, викрадення людей, катування, – Олександр Данилов радить звертатися до органів СБУ або прокуратури. Пошкодження майна, пограбування – до поліції або прокуратури.

Якщо ви виїхали з окупованої території на підконтрольну Україні, то маєте декілька варіантів звернення:

  • особисто;
  • надіслати листа поштою;
  • онлайн.

Найкращий засіб - прийти особисто та написати заяву про злочин у двох примірниках, один з яких, з відміткою про прийняття, залишити у себе.

У більшості випадків злочин розслідують територіальні органи за місцем вчинення. Але можна прийти до будь-якої найближчої правоохоронної установи.

Заяву також можна надіслати звичайною поштою на електронну адресу. Можна також заповнити відповідну електронну форму на сайті служби.

Зверніть увагу: якщо надсилаєте заяву на e-mail, потрібно роздрукувати її текст (або написати особисто від руки) підписати його, відсканувати (або сфотографувати) та надіслати саме скановану/сфотографовану копію цього листа разом зі сканованими чи сфотографованими доказами.

Якщо ви перебуваєте на території, що тимчасово контролюється російськими військами, то єдиним варіантом звернення буде онлайн.

Вимоги до звернень 

Звернення повинно містити:

  • назву органу до якого звертаєтеся;
  • Ваші ПІБ, поштову адресу та адресу фактичного місця проживання, засоби зв’язку (номер телефону, адреса електронної пошти);
  • назву (в цьому випадку «заява»);
  • детальну інформацію про злочин, яка вам відома (пошкоджене майно, викрадення, поранення людини тощо);
  • зазначте, яку маєте приналежність до інформації, наприклад, - власник майна (зазначте інформацію про документи, на підставі яких володієте цим майном), або родич постраждалого (вкажіть ступінь споріднення, додайте, за можливістю, підтверджуючі документи), чи свідок;
  • інформацію про інших осіб, які були свідками чи потерпілими (бажано ПІБ, засоби зв’язку з ними);
  • прохання «відкрити кримінальне провадження, внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування»;
  • прохання про надсилання на вашу адресу витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань;
  • додатки до заяви.

Додатками можуть бути копії наступних документів:

  • вашого паспорта;
  • що підтверджують ваш родинні відносити (якщо таке має місце);
  • про право власності на пошкоджене майно;
  • про обстеження пошкодження;
  • медичних документів про смерть чи поранення людини (навіть якщо такі документи видала окупаційна влада);
  • будь-яких інших, що  вважаєте за потрібне додати до заяви;
  • а також фото/відео пошкодженого майна та матеріали, які підтверджують його стан до пошкодження, або які містять інформацію про інші злочини;
  • гіперпосилання на публікації в ЗМІ чи фото/відео з відкритих джерел (Інтернет);

Увага! Перелік додатків не є статичним чи вичерпним. Ви можете подати заяву  навіть з мінімальним обсягом доказів, або без них. Але кількість доказів впливає на якість розслідування та його ефективність. 

Результатом вашого звернення до правоохоронного органу має бути надсилання цим органом на вашу адресу (поштову або електронну, в залежності від форми вашого звернення) повідомлення про початок досудового розслідування та витяг з  Єдиного реєстру досудових розслідувань. 

Довідково

Електронна адреса Служби безпеки України (м. Київ) [email protected], контакти з питань звільнення полонених, заручників, та пошуку зниклих безвісти +38 067 650 83 32 та +38 098 087 3601 (Viber,  WhatsApp).

Міністерство внутрішніх справ (м. Київ) [email protected] 

Офіс генерального прокурора (м. Київ), електронна форма фіксації воєнних злочинів https://warcrimes.gov.ua 

Головне управління Національної поліції в Херсонській області [email protected] 

Управління служби безпеки України в Херсонській області [email protected] 

Херсонська обласна прокуратура, фактична адреса для поштових відправлень: 65082, м. Одеса, вул. Софіївська 19; e-mail: [email protected]; усні звернення приймаються за телефоном «гарячої лінії»  +38(068) 018-90-33; електронна форма звернення https://kherson.gp.gov.ua/ua/treatment.html 

Електронні адреси окружних прокуратур Херсонської області:

P.S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]  

ВПО з Херсонської області у Вінниці можуть  отримати безкоштовну правову допомогу за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів