Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Парламент проголосував за введення до Кримінального кодексу “кримінальних проступків”

Поширити:
25 листопада 2018 15:46
527

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень".

Про це повідомляє прес-служба парламенту, пише Центр інформації про права людини.

За відповідне рішення проголосували 239 депутатів. Відтепер у кодексі визначено принципи та критерії розмежування кримінальних проступків і злочинів та змінено класифікацію кримінальних правопорушень на кримінальні проступки, нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі злочини.

"Кримінальним проступком визначено діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше трьох тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або інше покарання, не пов’язане з позбавленням волі", – йдеться в документі.

Внесеними змінами до статті 11 Кримінального кодексу визначення злочину трансформовано у визначення кримінального правопорушення (єдиного як для злочинів, так і для проступків) – "суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб’єктом кримінального правопорушення". У статті 12 Кримінального кодексу встановлено види кримінальних правопорушень (кримінальні проступки та злочини) та надано їм визначення. При цьому склади кримінальних проступків утворено за рахунок злочинів невеликої тяжкості.

Також ухваленими змінами узгоджено питання строків дізнання та судового розгляду кримінальних проступків, визначено порядок застосування інституту судимості до осіб, які скоїли кримінальний проступок, визначено коло суб’єктів, що проводитимуть дізнання щодо кримінальних проступків, уточнено перелік можливих негласних слідчих (розшукових) дій під час дізнання, унормовано питання джерел доказів, передбачено, що готування до кримінального проступку не призводить до кримінальної відповідальності.

За словами юриста й експерта Асоціації УМДПЛ Євгена Крапивіна, у документі йдеться не тільки про перейменування злочинів невеликої тяжкості та частини злочинів середньої тяжкості у проступки, а й про певні процесуальні небезпеки для прав і свобод людини під час їх розслідування.

"Закон прийнято, однак ще може бути накладено вето президентом. Якщо ж ні, то зовсім скоро нас очікує проект закону про внесення змін до... І коло нескінченних змін до КПК продовжиться. Такі невтішні новини, хоча передбачувані з величезною вірогідністю", – написав Крапивін на своїй сторінці у Facebook.

Щодо проголосованого закону також висловлювались експерти Ради Європи. 

"Необхідність ефективного реагування на масову злочинність щодо незначних правопорушень не повинна допускати нехтування основними процесуальними гарантіями. На жаль, таке нехтування буде наслідком запропонованої процедури, що дозволить застосовувати процесуальні заходи перед внесенням будь-якої інформації до Єдиного реєстру як в обставинах, що призводили до зловживань у минулому, так і в інших випадках, стосовно яких не створено положень для застосування належних гарантій від такого зловживання; крім того, воно залишить незрозумілим обмеження щодо тривалості розслідування та створить можливість здійснення тиску на підозрюваних з метою примушування визнання себе винними і позбавлення сторони захисту основоположних прав", – йшлось у їхньому висновку. 

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів