Підтримати нас

Новий Трудовий кодекс: вашої згоди ніхто не питатиме

24 листопада 2015 18:36
646
Поширити:

Якщо депутати узгодять усі суперечливі моменти і закон схвалить глава держави, то за цією трудовою конституцією житимемо вже з нового року.

Кодекс законів про працю готує чимало нововведень як для роботодавців, так і для найманих працівників. Основні моменти газета "Експрес" обговорила з Віталієм Дудіним, головою юридичного департаменту незалежної профспілки "Захист праці", та Андрієм Павловським, експертом з питань соціальної політики.

-- Чи зберігається у Трудовому кодексі 40-годинний робочий тиждень? Адже ширилися чутки, що його збільшать до 48 годин.

В. Дудін: -- У новому кодексі залишається норма про 40-годинний 5-денний робочий тиждень. Але роботодавець зможе з допомогою нормативних актів встановлювати 6-денний робочий тиждень або 10-годинний робочий день у рамках збереження 40 годин робочого тижня.

Так з'явилася норма про так звану гнучку трудову функцію. Якщо роботодавцеві здаватиметься, що працівник неефективно використовує свої 8 годин, то він може покласти на нього додаткові обов'язки. Скажімо, менеджер магазину виконуватиме ще й функцію прибиральника. І якщо така додаткова робота буде менш кваліфікована, то вона додатково не оплачуватиметься.

-- Тривалість відпустки також не зміниться?

В. Дудін: -- Ні, тут якраз зміни є. Кодексом передбачено збільшення мінімальної тривалості оплачуваної щорічної відпустки з 24 до 28 календарних днів на рік. Ця норма прописана в Європейській соціальній хартії. Буде й можливість працівникові взяти відпустку за сімейними обставинами до трьох місяців, але без оплати.

-- Як оплачуватиметься праця вночі та понаднормово?

В. Дудін: -- За роботу вночі (з 22-ї до 6 години) тариф буде вищим на 30% (зараз на 20%). А понаднормову роботу оплачуватимуть у трикратному розмірі (нині у двократному).

-- Які нововведення чекають працівників при прийомі на роботу, при звільненні?

В. Дудін: -- Передбачається, що роботодавці в обов'язковому порядку індивідуально укладатимуть з кожним працівником письмові трудові договори. Тепер є й колективні договори.

Нині є дев'ять підстав, коли роботодавець обов'язково має отримати згоду профспілки на звільнення працівника. У новому кодексі їх залишили тільки три - це скорочення штату, невідповідність кваліфікації та невідповідність за станом
здоров'я.

Але треба мати на увазі, що додаються нові підстави для звільнення. Зокрема за розголошення комерційної таємниці. Як на мене, це дуже спекулятивне поняття. Якщо раніше якісь санкції через розголошення комерційної таємниці загрожували лише топ-менеджменту, що мав доступ до надважливої інформації, то, боюся, під цим поняттям тепер будуть розуміти навіть розмір оплати праці. І за її розголошення людину також можуть звільнити.

-- Які ще мінуси бачите в новому Трудовому кодексі, що обмежують права працівників?

А. Павловський: -- Стаття 30 проекту ТК надає право працедавцю контролювати виконання роботи своїми працівниками, застосовуючи в таємному режимі технічні електронні засоби спостереження, як-от підслуховування, підглядання.

Згідно зі статтею 68, роботодавцю надається право передавати працівника іншому роботодавцю фактично без його згоди. Тобто, ви будете влаштовуватися на роботу в Києві, а вас передадуть на підприємство в іншу область. І спробуйте тут відмовитися.

Норми нового Трудового кодексу суттєво звужують права жінок із дітьми. Наприклад, дозволяють звільняти одиноких матерів, які мають дітей до 14 років, на загальних підставах. Нині на це потрібна згода профспілки і не так просто цих жінок-одиначок звільнити.

Крім того, жінок, що мають малих дітей чи дітей-інвалідів, зможуть на загальних підставах залучати до роботи в нічні години, у вихідні чи святкові дні. Нині це фактично заборонено робити.

Також якщо на великих підприємствах працівників попереджатимуть про скорочення за 2 місяці, то на малих - за один.

-- Чому виникла потреба у новому Трудовому кодексі?

А. Павловський: -- Під шумок прийняття безвізового пакета законопроектів деякі представники уряду намагаються протягнути новий кодекс законів про працю. На засіданні погоджувальної ради голова парламенту сказав, що це нібито вимога ЄС. Але коли насправді почали розбиратися, то з'ясувалося, що Європейська комісія відзначає потребу внести до чинного кодексу лише одну поправку - щодо заборони дискримінації у прийнятті на роботу та звільненні громадян так званих вразливих груп (секс-меншин, ВІЛ-інфікованих та інших). Вимоги ухвалювати новий Трудовий кодекс нема. Але протягнули нову його редакцію, яка написана на замовлення олігархів і обмежує права та свободи людей праці. Якщо погортати цей кодекс, це фактично старий законопроект, який уперше був підготовлений колишнім міністром уряду Януковича - паном Папієвим на замовлення Федерації роботодавців, яку очолює Фірташ.

Так, сьогоднішній Кодекс про працю прийнятий ще 1971 року. Але за часів незалежності туди було внесено більш як 200 поправок, тобто це осучаснений документ. У Польщі діє трудовий кодекс 1969 року, до якого вносили також багато змін, і ніхто не збирається приймати новий.

Леся ЯСИНЧУК, газета "Експрес"

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів