Попри набрання чинності закону, відповідно до якого порушення при обшуках повинні припинитися, з’явились нові порушення норм кримінального процесуального законодавства, які допускають правоохоронці, зокрема проведення обшуку на підставі скороченої ухвали та перерви у відеофіксації слідчої дії.
16.11.2017 № 2213-VIII з метою захисту прав суб’єктів підприємницької діяльності законодавець видав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування» від. Зміни стосуються проведення деяких слідчих дій (зокрема обшуку), посилення контролю за дотриманням прав учасників провадження та відповідальності за порушення конституційних прав осіб. Від законодавчих новацій очікувалось значне зменшення кількості обшуків, а також покращення якості даної слідчої дії.
У зв’язку з недостатньою кількістю суддів та їх великим навантаженням, ухвали про проведення обшуку виносяться у скороченому вигляді і на їх підставі проводяться обшуки, а вже у кримінальне провадження вшивається повний текст ухвали. У відповідності до вимог ст. 234 КПК України рішення суду повинно бути вмотивованим і з його змісту повинно бути зрозуміло, що стало підставою для надання дозволу на проведення обшуку. Зі змісту скороченої ухвали явно не можуть бути зрозумілі підстави для проведення обшуку. Проведення обшуку за такою ухвалою може допомогти в оскарженні в подальшому дій слідчого і повернення вилучених предметів, речей та документів.
Крім того, доволі частим порушенням нововведених норм стали перериви у відеофіксації під час проведення обшуку. Відеофіксація проведення обшуку повинна бути безперервною, у крайньому випадку перерва повинна бути процесуально правильно оформлена з зазначенням її причин. Такі порушення можуть стати підставою для відмови судом в накладенні арешту на вилучене майно, а можливо за наявності додаткових даних і визнання вилучених доказів недопустимими.
За відсутності під час обшуку адвоката, особам, у яких проводиться обшук, рекомендуємо внести всі виявлені порушення в якості зауважень до протоколу обшуку. В подальшому оскарженні, таки докази можуть зіграти на користь підприємців.