Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Не пропустіть терміни: як отримати компенсацію за зруйноване війною житло

Олена Старюк
Автор
Поширити:
24 грудня 2024 10:00
423
Фото Олександра Корнякова, "Вгору"\обстріл Херсона 27 жовтня 2023 року

Через війну в Україні багато хто втратив житло. На кінець минулого року було зруйновано або пошкоджено понад 222 тисячі приватних будинків та 27 тисяч багатоквартирних. Для підтримки постраждалих держава передбачила механізм компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомості. Процедура подання заяви на компенсацію має чітко визначені строки, вимоги до документів і винятки, які варто враховувати. 

Ми детально розглянемо, як не пропустити строки подачі заяв навіть якщо у вас немає документів на право власності або об’єкт розташований у зоні бойових дій. 
Коли пошкоджена або знищена нерухомість перебуває у спільній власності, процедура отримання компенсації має особливості. Розглянемо кожен випадок детально.

1. Пошкоджене житло у спільній власності

Для отримання компенсації на ремонт житла, яке перебуває у спільній власності, потрібна згода всіх співвласників.
Як надати згоду співвласника?
Співвласники можуть надати свою згоду:
  • В електронній формі через «Дію» – на сайті або в мобільному застосунку.
  • У паперовій формі безпосередньо до комісії. Документи мають бути завірені підписом нотаріуса.
Розгляд заяви можуть зупинити, якщо немає згоди хоча б одного співвласника.

2. Знищене житло у спільній власності

Відповідно до ст. 4 Закону «Про компенсацію за пошкодження та знищення об’єктів нерухомості» заяву на компенсацію за знищене житло може подати:
  • Кожен співвласник окремо.
  • Один зі співвласників від імені усіх інших, за умови, що ніхто з них не має заперечень.
У таких випадках компенсація розподіляється пропорційно до часток, які належать кожному співвласнику.

3. Якщо співвласник – дитина або недієздатна особа

У разі пошкодження майна:
  • Компенсацію отримує один із повнолітніх дієздатних співвласників (за наявності).
  • Згоду на отримання компенсації від імені дитини або недієздатної особи надає законний представник.
У разі знищення майна:
  • Заяву про компенсацію або заперечення, щоб ці кошти отримували інші співвласники, в інтересах дитини чи недієздатної особи подає її законний представник.
Що важливо пам’ятати
  1. Пошкоджене майно: згода всіх співвласників є обов’язковою умовою для отримання компенсації.
  2. Знищене майно: заяву може подати кожен співвласник окремо або один із них, якщо інші не заперечують.
  3. Майно дітей або недієздатних осіб: усі дії щодо отримання компенсації здійснюють їхні законні представники.

Що важливо знати про строки подання заяви на компенсацію за знищене майно

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна» подати заяву на компенсацію можна до спеціальної комісії, яка уповноважена розглядати такі звернення на відповідній території. Строки подання заяви суворо регламентовані: її треба подати протягом воєнного стану або протягом одного року після його припинення чи скасування на території, де був розташований знищений об’єкт.
Заяву про компенсацію за знищену нерухомість подають окремо щодо кожного об’єкта нерухомості.

Важливий нюанс: подання документів

Якщо у вас немає документів, які підтверджують право власності на знищений об’єкт (наприклад, свідоцтво про право на спадщину), це не позбавляє вас права на компенсацію. Закон дозволяє подати такі документи пізніше, але головне – вчасно подати заяву. Відповідно до ч. 11 ст. 4, строк подання документів може бути порушений, якщо вони були втрачені або триває їх відновлення. У такому разі особа подає ці документи додатково або звертається до комісії з розгляду питань щодо надання компенсації з проханням посприяти в отриманні відповідних документів.

Виняток із правила про строки

Є особливий випадок, коли строк подання заяви продовжується до трьох років. Це стосується об’єктів, які знищені або пошкоджені після припинення або скасування воєнного стану, але внаслідок обставин, спричинених збройною агресією РФ (наприклад, замінування чи розмінування). У таких випадках заяву можна подати протягом трьох років після припинення воєнного стану.

Що варто зробити вчасно?

  1. Подати інформаційне повідомлення про знищений об’єкт нерухомості.
  2. Подати заяву на компенсацію, навіть якщо у вас немає всіх необхідних документів.

Головні строки подання заяви:

  • 1 рік з дня припинення або скасування воєнного стану на території, де розташоване знищене майно.
  • 3 роки з дати припинення або скасування воєнного стану на відповідній території, якщо обʼєкт був пошкоджений або знищений після припинення або скасування воєнного стану, але це сталося внаслідок збройної агресії (замінування, розмінування тощо).
Нещодавно Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №11161, який спрощує процедуру призначення компенсації за знищене або пошкоджене майно на окупованих Росією територіях та тих, де тривають бойові дії.
Документ враховує складнощі з обстеженням нерухомості в умовах війни, прирівнюючи пошкоджене майно до зруйнованого, якщо неможливо зафіксувати пошкодження.

Основні нововведення

  1. Автоматичне прирівнювання пошкодженого майна до зруйнованого. На територіях, де тривають бойові дії або триває тимчасова окупація, пошкоджене житло вважається зруйнованим.
  2. Скасування процедури обстеження. На небезпечних територіях більше не вимагають проводити оцінку стану пошкодженого майна.
  3. Умова проживання в Україні. Отримати компенсацію зможуть лише громадяни, які проживають в Україні не менше двох років на момент подання заяви.
  4. Відмова від права власності. Особи, які отримали компенсацію, зобов’язані відмовитися від права власності на зруйноване або пошкоджене майно, що залишилося на окупованих територіях. Це майно передається державі або громаді, яка також отримує право вимагати відшкодування збитків від Росії.
Закон має підписати президент, а уряд – розробити й затвердити порядок отримання компенсації.
 
Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров’я» можна за телефонами: +38 (066) 790 90 21 (Telegram, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 17:00.
Електронна адреса: [email protected]  або чат-бот на сайті.
Задля безпеки та зручності клієнтів особистий прийом у Херсоні проводиться виключно за попереднім записом, телефон +38 (095) 805 72 99.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів