З наступного навчального року права людини викладатимуть в школах вже з 1 класу.
Про це сьогодні під час дискусії "Права людини в школі: як популяризувати цінності серед дітей" повідомив координатор освітніх програм Amnesty International Україна Володимир Селіваненко, передає кореспондентка Центру інформації з прав людини.
За його словами, з цього часу мають бути впроваджені Державні стандарти в сфері освіти з прав людини, розроблені Міністерством освіти в рамках проекту Нова українська школа.
Селіваненко також повідомив, що з наступного року всі навчальні матеріали – підручники, посібники, тренувальні зошити – проходитимуть антидискримінаційну експертизу.
Водночас експертка програми "Розуміємо права людини" Української Гельсінської спілки з прав людини Ірина Костюк додала, що вже з початку цього навчального року 200 шкіл на рівні пілотного проекту почали впроваджувати ці стандарти.
"Концепція нової української школи починає працювати з 2018/2019 навчального року. Але у перший раз Міносвіти зробило достатньо мудро і вирішило спробувати робити те, що запланувало. Тому цього року є 200 пілотних шкіл по всій Україні, які почали впроваджувати цю концепцію, враховуючи новий стандарт та компонент громадянської освіти і прав людини, які там прописані", – зазначила Ірина Костюк.
За її словами, буквально в такому ж пілотному режимі готуються рекомендації для всіх вчителів початкової школи, "які ніколи цьому не вчилися, пропонуються нові навчальні матеріали і нові підходи". Ці рекомендації представлені на сайті "Нова українська школа".
"Проблема полягає в тому, що сам стандарт початкової освіти ще не прийнятий. Він пройшов певне обговорення, але результатів того обговорення ми публічно не бачили. Є лише якась кулуарна інформація. І, наскільки я знаю, немає послідовності у наступному стандарті для середньої школи, а потім для старшої", – зазначила Костюк.
За словами Селіваненка, на сайті нової української школи розміщені матеріали зі стандартів нової освіти, зроблені різними видавництвами.
"Але між авторами цього стандарту і авторами цих посібників для перших пілотних шкіл немає діалогу, на жаль", – говорить експерт.
У свою чергу голова Центру громадянської просвіти "Альменда" Валентина Потапова констатувала, що перші результати пілотних проектів доволі не втішні.
За її словами, по-перше, з’ясувалося, що в школах немає вчителів, які б могли викладати відповідно до стандартів, по-друге – не проведений моніторинг, з якими суспільними знаннями 6-річні діти прийшли в перші класи і як з ними потрібно говорити про права людини.
За відсутності власного досвіду і попередніх даних, каже Валентина Потапова, виходом є використання закордонного досвіду освіти у сфері прав людини у початкових школах.
Крім того, дуже важливо все ж провести дослідження з цього приводу в українських школах, аби виявити всі проблемні місця і виробити стратегію їх подолання.