Підтримати нас

Куди звертатись у випадку кібернасильства

Автор статті
17 грудня 2021 06:30
2,003
Поширити:

На онлайн показі фільму “Пранкнули” херсонці обговорили, як протидіяти кібербулінгу, свотінгу та іншим видам кібернасильства.

Нагадаємо, у грудні на Херсонщину завітав 18 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цьогорічну тему фестивалю присвятили праву людини на здоров’я. Мандруючи країною,  Docudays UA досліджує разом з глядачами, як змінився світ і наша країна з минулого року. Захисні маски вже прижилися, всі освоїли відеоконференції для робочих зустрічей, онлайн покази та кіноклуби й навіть неформальні вечірки.

На одному з онлайн показів у Zoom херсонці та учні з Присиваської, Генічеської, Чаплинської та Новотроїкої громад подивилися фільм “Пранкнули” режисера Ісмаеля Жоффруа Шандуті.

Події фільму розгортаються через ролики на ютубі та кадри з онлайн-ігор. Онлайн-гравці описують свої труднощі зі «свотінгом». Це небезпечна для життя форма кібернасильства, обману правоохоронців, мета якого – направити озброєний загін спецпризначенців до будинку «жертви». За сюжетом онлайн-гравці діляться власними історіями «свотінгу», серед яких обвинувачення у вбивстві хлопця, спроба самогубства, погроза вбивства поліцейських. «Свотери» телефонують під час стріму до поліції та вдають, ніби вбили когось зі своїх батьків. І в цей момент отримують донати від своїх глядачів. Один постраждалий від такого кібернасильства розповів, що поліція могла увірватися до його помешкання зі сльозогінним газом або застрелити його. У США за подібні «пранки» люди можуть понести кримінальну відповідальність, проте в Україні це розцінюють як хуліганство.

Начальниця відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Херсонській області Олена Вахтель пояснила, що поки в Україні випадків "свотінгу" майже немає, але дуже поширеною є інша форма кібернасильства: це кібербулінг - системне цькування в інтернеті. В Україні є відповідальність за кібербулінг. Суд може зобов'язати кривдників або їх батьків сплатити штраф від 1700 до 3400 грн (до 16 років за правопорушення підлітків відповідають батьки). Але поки що законодавство в Україні влаштоване так, що кібербулінг визнають тільки у випадках, коли це знайомі люди, які навчаються чи працюють в одному освітньому закладі. В іншому випадку це можуть кваліфікувати як дрібне хуліганство.

Керівниця проектів “Шерифи для нових громад” та “Нові виклики - нові методи: як убезпечити дітей в територіальних громадах Херсонщини” Наталя Бімбірайте розповіла, що їх команда працює в сільській місцевості, де немає шкільних офіцерів поліції, вони є тільки у великих містах України, і в селах дітям нема до кого звернутися за допомогою. 

Олена Вахтель розповіла, що є такий інструмент, як чат-бот «Кіберпес», він може розповісти про механізми дій для дітей, батьків, вчителів у випадку кібербулінгу. Його запустило  міністерство цифрової трансформації у співпраці та за інформаційної підтримки ЮНІСЕФ в Україні, Міністерства освіти та науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України у Telegram і Viber.

Запрацював також чат-бот від патрульної поліції, який викриватиме збут наркотиків по всій країні. DrugHunters (Мисливці за наркотиками) — офіційний чат-бот від патрульної поліції у месенджері Telegram. З його допомогою можна анонімно та в декілька кліків повідомити патрульних про виявлення наркотичних речовин. 

Також можна безкоштовно телефонувати на національну дитячу «гарячу лінію» за номерами: 0 800 500 225 або 116 111.

Більше корисної інформації можна дізнатись на сайті Кампанії проти кібербулінгу: https://cyber.bullyingstop.org.ua/ 

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ