Оціночна кількість людей, які протягом останніх 12 місяців ставали жертвами навмисного завдання працівниками поліції побиття, страждань чи катувань, зросла з 409 080 осіб в 2015 році до 641 326 осіб в 2017.
Про це йдеться в моніторингу незаконного насильства в поліції України за 2004-2017 роки, опублікованому Харківським інститутом соціальних досліджень.
Оціночна кількість таких, що ставали жертвами катувань також зросла з 62 935 осіб у 2015, та склала близько 96 000 осіб у 2017. "Держава отримує зворотні тенденції після певних позитивних зрушень 2014 року, коли кількість жертв катувань та жорсткого поводження з боку міліції зменшувались. Фактично ми повернулись до масштабів насильства семирічної давнини", – йдеться в документі.
Експерти зауважують, що це відбувається через те, що застарілу систему оцінки діяльності поліції не було змінено, незважаючи на декларації Міністерства внутрішніх справ і Національної поліції, як і застарілу систему збору скарг на дії поліції й розслідування повідомлень про порушення прав людини у поліції.
Ці явища стали поступово відбиватись на інших чинниках, які обумовлювали зменшення незаконного насильства в поліції – наприклад, на доступі до безоплатної правової допомоги, який фактично є найважливішим запобіжником катувань та жорстокого поводження, зазначають експерти. Так, згідно з даними Координаційного центру з надання правової допомоги, працівниками регіональних центрів було виявлено 3 805 випадків порушень працівниками правоохоронних органів вимог кримінального процесуального законодавства та Порядку інформування. Тобто працівники поліції не повідомляли адвокатів про практично кожне десяте затримання.
У опитуванні взяли участь три тисячі осіб з десяти регіонів України. У дослідженні використовували метод структурованого інтерв’ю за місцем проживання респондента, індивідуальні напівструктурованих інтерв’ю експертів, які стикалися з проблемою незаконного насильства й тортур в органах внутрішніх справ (працівників міліції/поліції, адвокатів, працівників прокуратури, представників громадських організацій, суддів), інтерв’ювання жертв незаконного насильства в органах внутрішніх справ та аналіз відомчої статистики Національної поліції України, пов’язаної з дотриманням працівниками поліції прав людини.