Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Гроші – все, права людини – ніщо: як цінності програють інтересам

Vgoru
Автор
Поширити:
27 грудня 2017 12:17
267

"Через кілька днів я втрачу обидва свої титули чемпіонки світу – один за одним. Просто тому, що я вирішила не їхати до Саудівської Аравії. Не грати за чиїмись правилами, не носити абаю, не виходити назовні без супроводу й узагалі не відчувати себе вторинною істотою. Рівно рік тому я виграла ці два титули і була найщасливішою у шаховому світі, але цього разу я почуваюся дуже погано. Я готова обстоювати мої принципи і пропустити подію, де за п’ять днів я повинна була заробити більше, ніж за десяток турнірів сукупно. Все це дратує, але найгірше те, що практично ніхто не переймається цим. Це дійсно гірке відчуття, але я не змінюватиму своєї думки та своїх принципів. Те саме стосується і моєї сестри Марії – і я дуже щаслива, що вона поділяє цей погляд. А для тих небагатьох, хто небайдужий до цього, – ми повернемося!"

Таку заяву оприлюднила в Facebook українська шахістка Анна Музичук, чемпіонка світу з шахового рапіду (або так званих швидких шахів) та бліцу, відмовившись їхати на чемпіонат світу до Саудівської Аравії через воістину середньовічне нехтування у цій країні правами жінок.

 

Що ж, справді, в Саудівській Аравії дрес-код і правила поведінки для всіх жінок, що перебувають на території держави, встановлена королем; у публічні місця можна виходити, тільки вдягнувши абаю (довге плаття з рукавами, біле або чорне) й хіджаб (довгу хустку) на голову. Далеко не всюди жінка може завітати без чоловічого супроводу, не в усіх крамницях і кафе її обслуговуватимуть чи навіть просто розмовлятимуть. Щоправда, ці правила поширюються не на всіх: під час візиту Дональда Трампа до Саудівської Аравії жінки американської делегації, включно зв президентською дружиною, не дотримувалися дрес-коду, теж саме робила канцлерін Німеччини Анґела Меркель і міністерка оборони ФРН Урсула фон дер Ляєн (останні взагалі були вдягнені у брючні костюми).

Втім, тут усе зрозуміло: під час візиту Трампа США й Саудівська Аравія підписали пакет домовленостей на загальну суму 380 мільярдів доларів, зокрема про закупівлю саудитами американської зброї на суму понад 100 мільярдів. У Німеччини Саудівська Аравія теж купує зброю, щоправда, в менших обсягах, "лише" на мільярди євро. Тож і загальна проблематика прав людини (скажімо, за рік у Саудівській Аравії публічно страчують близько 150-200 осіб, або відтинаючи їм голови, або побиваючи камінням), так само, як і права жінок "виносяться за дужки". А от шахісток як саудівські, так і західні лідери вочевидь мають – і тут Музичук має рацію – за істот "другого ґатунку".

Утім, готовність вдягати абаю та хіджаб теж не завжди рятує: за два дні до відкриття чемпіонату Саудівська Аравія раптом відмовила у візах команді Ізраїлю, до якої входило п’ятеро чоловіків і двоє жінок. У візах було відмовлено і збірній Катару, бо, бачте, її учасникам не сподобалося, що організатори чемпіонату не захотіли підіймати катарський прапор. А нічого протестувати, бо ж Саудівська Аравія має до Катару політичні претензії, тож прапор якогось там Катару не майорітиме на території цієї держави!

І ще один штрих. 21 грудня британське видання The Daily Mail повідомило, що громадянку Саудівської Аравії Малак Юсеф відсторонили від участі в конкурсі "Міс Арабський світ" – у зв’язку зі шквалом обурення з боку її співгромадян, які вирішили, що поведінка 24-річної красуні не відповідає нормам шаріату. Своєю чергою, Малак Юсеф заявила: "Ви не дали змоги проявити себе й заподіяли мені біль. Реальна краса всередині, але ви судите мене тільки за зовнішність. Я так раділа за вас і говорила, що саудівці підтримають дочку свого народу. Але ви повелися зі мною так, що ні Бог, ні будь-хто інший вас не схвалить, клянусь Аллахом". Хто знає, чи не стало це повідомлення останньою краплею, яка зумовила рішення Музичук…

Можуть сказати: не слід лізти до чужого монастиря зі своїм уставом. Але, по-перше, держава, яка є членом ООН і мусить дотримуватися всіх засадничих документів Об’єднаних націй, зокрема й щодо прав жінок, – не монастир, відокремлений від світу. По-друге, організатори міжнародних змагань мають максимально "виносити за дужки" політику й робити все можливе, щоб спортсменам було зручно. По-третє, посилання на "чужий монастир" навряд чи коректні хоча би тому, що правила в ньому, як бачимо, неоднакові для всіх жінок, а залежать від настрою влади. По-четверте, йдеться не лише про владу, а й про суспільство, орієнтоване на середньовічні норми, на відміну від низки суспільств інших арабських і мусульманських країн; нагадаю, що Малак Юсеф брала участь у конкурсі "Міс Арабський світ". І нарешті, якщо ви потрапите до країни, де нормою є людожерство, невже ніщо не зупинить вас від участі у бенкеті канібалів – мовляв, тут такі звичаї, що поробиш?

Але, власне, головне в цій історії інше. Схоже, що на практиці для західного світу, принаймні, для більшості його еліт – від політичних до спортивних – ніяких "прав людини" (крім хіба що на рівні балаканини) не існує, жодні універсальні норми людської моралі не діють, усі ідеї класичного лібералізму померли чи заснули в такому собі "світоглядному анабіозі". А от гроші – це універсальна цінність, яка об’єднує і майже середньовічних теократів, і дуже мультикультурних і постмодерних демократів. На такому тлі українські шахістки видаються такими собі "білими ґавами" – як і ті нечисленні спортсменки, які відмовилися в 1936-му їхати на Берлінську олімпіаду й були за це дискваліфіковані. Чи наважаться боси шахового світу дискваліфікувати Анну Музичук і її сестру Марію?

Як на мене, висновок із усієї цієї історії однозначний: міжнародні змагання не можна влаштовувати у деспотичних державах. Але ж гроші вирішують усе чи майже все, тому Мундіаль-2018, попри всі протести, відбудеться в Росії…

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів