В Україні проживає понад 10 мільйонів пенсіонерів. Згідно з даними Пенсійного фонду, на 1 жовтня 2024 року середня пенсія в Україні – 5 тисяч 852 гривні. Проте найбільший відсоток пенсіонерів отримує менше, ніж 3 тисячі гривень. У Херсонській області середня пенсія становить 4 тисячі 954 грн.
“Вгору” пояснює, від чого залежить її розмір, як оформити її в Україні та за кордоном та що чекає на пенсіонерів у 2025 році.
Він залежить від трьох факторів: страхового стажу і його коефіцієнта та зарплати.
Страховий стаж – період, упродовж якого людина сплачувала внески до Пенсійного фонду. Чим довший стаж та чим більшою була офіційна зарплата, тим вищою буде пенсія. При чому для розрахунку враховуються всі офіційні доходи, з яких сплачувалися внески до Пенсійного фонду.
Коефіцієнт страхового стажу розраховується за формулою і враховує тривалість стажу, та співвідношення зарплати до середньої зарплати в країні. Якщо стаж більший за мінімальний, то коефіцієнт збільшується, що підвищує розмір пенсії.
Також її розмір залежить і від інших чинників:
Вихід на пенсію для чоловіків і для жінок можливий з 60 років зі стажем щонайменше у 31 рік. Якщо він нижчий, то пенсійний вік збільшується до 63 чи 65 років:
Пенсіонери старші за 65 років, у яких менше ніж 15 років страхового стажу, замість пенсії зможуть отримувати державну грошову допомогу.
Мінімальний стаж буде збільшуватися щороку до 2028-го. Тобто у 2025 році для виходу на пенсію в 60 років потрібно мати 32 роки стажу, у 2026 – 33 роки стажу і так далі.
Перегляд та підвищення пенсійних виплат до кінця 2024 року не планується, крім тих, кому протягом року виповнилось 70, 75 та 80 років. Вони отримають вікову надбавку. Пенсіонери 80-річного віку отримують надбавку у розмірі 570 грн, 75-річного – 456 грн, а 70-річного – матимуть доплату 300 грн.
Заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати на сайт Пенсійного фонду України або особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця проживання, реєстрації чи перебування.
Для формування онлайн-заявки потрібно заповнити анкету з персональними даними, надати скан-копії документів. Як це зробити, можна подивитися у відеоінструкції.
Основні документи, які необхідно подати до Пенсійного фонду:
На наступний день після досягнення людиною пенсійного віку вона вже може розраховувати на отримання пенсії. Варто лише звернутися за нею не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.
Пенсіонери, що залишилися жити в окупованих регіонах після 24 лютого 2022 року, продовжують отримувати пенсії на свої банківські рахунки.
Якщо їм з якихось причин припинили виплату пенсії, то вони можуть пройти процедуру віддаленої ідентифікації.
Для того, щоб пройти процедуру віддаленої ідентифікації:
Джерела “Вгору” також повідомляють, що, на жаль, у людей в окупації не завжди є реальна можливість проходити ідентифікацію, щоб зберігати українські пенсії. Особливо, є труднощі з її отриманням у людей саме через “Ощадбанк”.
При труднощах із відновленням пенсії можна звернутися до Офісу омбудсмана за номером телефонів: 0 800 501 720, 044 299 74 08 або електронною адресою [email protected].
Українці за кордоном, які досягли там пенсійного віку, також можуть оформити виплату онлайн на сайті Пенсійного фонду.
Щоб надіслати документи для оформлення або відновлення пенсії поштою, варто:
Пенсіонери за кордоном можуть отримувати її як на картку українського банку, так і міжнародними переказами через Укрпошту.
У березні 2025 в Україні має відбутися індексація пенсій, аби частково компенсувати подорожчання продуктів. Однак, за словами заступника голови комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Михайла Цимбалюка, збільшення буде незначним й істотно не поліпшить фінансове становище пенсіонерів.
Міністерка соцполітики Оксана Жолнович заявила у серпні цього року, що в Україні незабаром може змінитися система розрахунку пенсій. Згідно з нею, враховуватимуть і кількість відпрацьованих років, і суму щомісячних внесків громадянина.
А у вересні міністерка повідомила, що Кабмін готує законопроєкти щодо комплексної пенсійної реформи. Пенсії будуть осучаснені та зростуть для тих, які давно вийшли на пенсію.
Також запланована реформа щодо солідарних пенсій і запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії, яка збільшить їхній розмір. Це діятиме так: людина сплачує певні внески в накопичувальну систему або в солідарну, і на пенсії з цих заощаджень їй виплачують приблизно 60% того заробітку, який вона мала впродовж життя.
Однак поки достеменно невідомо, коли саме запровадять ці реформи.