Міністерство інформаційної політики, Міністерство освіти і науки та Міністерство юстиції об'єдналися із неурядовими організаціями, представниками громадянського суспільства, щоб розробити Загальнодержавну програму з освіти у сфері прав людини.
Про це повідомив керівник освітнього відділу Української Гельсінської спілки з прав людини, голова Освітнього будинку прав людини в Чернігові Сергій Буров на прес-конференції в Укрінформі, пише Центр інформації про права людини.
За його словами, розробка цієї програми є серед заходів реалізації Національної стратегії у сфері прав людини та заходів з виконання Україною Всесвітньої програми освіти у сфері прав людини.
"Представники держави та громадянського суспільства зібралися разом для того, щоб розробити загальнодержавну програму, план освіти в сфері прав людини, якої нам насправді дуже сильно не вистачає", — зазначив Буров.
За його словами, уже створено робочу групу, яка провела три засідання.
Як зазначив представник УГСПЛ, загалом в Україні населення недостатньо поінформоване про права людини, не вистачає викладачів, які можуть навчити українців правильно розуміти свої права, і взагалі немає системи безперервної освіти, де б держава розуміла, через які саме предмети і яким чином впроваджуються знання про права людини.
"Ми визначили для себе і таку проблему, як викривлення розуміння прав людини. Навіть те, що викладається зараз, викладається зовсім не про права людини, а іноді навпаки", — сказав він.
Буров відзначив, що протягом останніх десяти років не було співпраці між громадянським суспільством та державою у цьому напрямку.
"І це я оцінюю так, що держава не була готова прийняти ту ситуацію, яка є насправді, сказати собі чесно, що у нас є проблеми і треба щось змінити. Зараз є політична воля, є розуміння необхідності цього", —сказав він.
У свою чергу головний спеціаліст відділу нормативного забезпечення вищої освіти департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки України Олександр Пижов визнав, що така програма украй важлива та необхідна.
"Переважна більшість учнів шкіл нині просто не знають, які права вони мають, звідки вони походять. Вони думають, що права набуваються із повноліттям. Вони просто не знають, як себе захищати, які права вони мають у школі, вдома, в транспорті та просто у повсякденному житті. Ми маємо виправити цю ситуацію", — наголосив він.
Учасники прес-конференції повідомили, що робоча група взялася за розробку програми задля підвищення ефективної освіти в сфері прав людини в системі загальної середньої та вищої освіти в Україні, а також зміцнення партнерства та співпраці між неурядовими організаціями та органами влади.
Нагадаємо, для запровадження в Україні світових стандартів освіти у сфері прав людини 26 вересня була створена робоча група, до якої увійшли представники уряду та експерти громадських організацій.
Завдання робочої групи розробити загальнодержавну програму та План дій з виконання Україною Всесвітньої програми освіти у сфері прав людини.
План виконання Всесвітньої програми передбачає визначення поняття "освіта в сфері прав людини" в шкільній системі, відповідно до міжнародних принципів та створення зручного для використання керівництва для впровадження або покращення якості освіти у сфері прав людини в шкільній системі.
Цьому має передувати національне дослідження з питань освіти в сфері прав людини в початковій та середній школах та поширення цих результатів на національному рівні.
До робочої групи увійшли: представники Міносвіти - головний спеціаліст Департаменту загальної та дошкільної освіти Раїса Євтушенко та головний спеціаліст відділ нормативного забезпечення вищої освіти департаменту вищої освіти Олександр Пижов; представниця Міністерства юстиції Оксана Юхта; від громадських організацій – керівник освітнього відділу УГСПЛ, Голова правління освітнього Дому прав людини в Чернігові Сергій Буров, голова ГО "Альменда" Потапова Валентина, координатор освітніх програм міжнародної організації Amnesty International в Україні Володимир Селіваненко, а також представники громадської організації "Батьки SOS" та Швейцарсько-українського освітнього проекту "Розвиток громадянських компетентностей в Україні" DOCCU. Крім того, до робочої групи увійшла Координатор проектів ОБСЄ в Україні, менеджер проектів у сфері верховенства права та прав людини Наталія Беца.