Як отримати атестат випускникам з тимчасово окупованого Криму і вступити до українського вищого навчального закладу?
Центр громадянської просвіти "Альменда" розробив покрокову інструкцію для кримських абітурієнтів. Уже другий рік вступна кампанія для дітей з тимчасово окупованого Криму проходить за двома напрямками.
Перший – це стандартна система вступу до вишів через екстернат та ЗНО, хоча й тут будуть певні зміни (нове Положення про екстернат перебуває на погодженні в Мін’юсті).
Другий шлях – це спрощена система, запроваджена в минулому році. Врахувавши зауваження, МОН внесло зміни. Нижче - як отримати бюджетне місце в українському виші саме цим шляхом.
Крок 1. Виберіть один з 12 ВНЗ, на базі якого створено Освітні центри "Крим – Україна".
Список 12 вищих навчальних закладів, при яких відкриті Освітні центри, дивись на сайтах Міністерства освіти і науки України та Центру громадянської освіти "Альменда".
Ви можете вступити тільки в один з 12 вищих навчальних закладів, який має квоти для зарахування абітурієнтів з тимчасово окупованого Криму для здобуття вищої освіти на конкурсних засадах за кошти державного бюджету
Крок 2. Подайте до уповноваженого освітнього закладу (школи) наступні документи:
Зверніть увагу: Освітні центри починають роботу з 19 червня 2017 року.
Місцезнаходження уповноваженого освітнього закладу повідомлять в Освітньому центрі.
Освітня декларація – документ, який містить інформацію про результати навчання та проходження періодів навчання за курс загальної середньої освіти на тимчасово окупованій території України, а також дані про особу, яка подає заяву на проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації.
Освітню декларацію допоможе заповнити представник Центру.
В освітній декларації має бути наступна інформація: Ваше прізвище, ім'я та по батькові (за наявності); інформація про документ, що засвідчує особу і громадянство; інформація про місце проживання; повне найменування навчального закладу, в якому навчався Заявник і отриманий освітній рівень; освітній рівень, на який претендує заявник; кількість повних років навчання в навчальних закладах на тимчасово окупованій території, а також інформація щодо освоєних, на думку Заявника, предметів шкільної програми.
Крок 3. Визначитися з датами та пройти Державну підсумкову атестацію (ДПА) з української мови та історії України.
ДПА проводиться на базі загальноосвітніх навчальних закладів, закріплених за Освітніми центрами.
ДПА може проводитися вже на наступний день після подачі заяви.
Після здачі 2-х ДПА отримаєте Довідку з результатами в уповноваженому освітньому закладі.
Крок 4. Подайте в Освітній центр обраного вами ВНЗ наступні документи:
Зауважте: Документи подаються особисто в письмовій формі. Документи приймаються до 20 липня 2017 року 18:00
Сертифікат (сертифікати) зовнішнього незалежного оцінювання може не подаватися, але можлива і подача сертифікатів за 2016 або 2017 роки.
Якщо ви закінчили навчальний заклад не в 2017 році, то вам необхідно додатково надати довідку ВПО (внутрішньо переміщеної особи).
Крок 5. Здайте один вступний іспит.
Який саме вступний іспит – визначає кожне ВНЗ залежно від спеціальності й спеціалізації.
Для вступу на спеціальності, для яких передбачено проведення творчого конкурсу, замість вступного іспиту проводиться відповідний творчий конкурс.
Вступні іспити проводяться до 23 липня 2017 року.
Крок 6. Взяти участь в конкурсі в рамках квот.
Конкурсний бал визначається як сума середнього балу документа про загальну середню освіту (сума оцінок ДПА з української мови та історії України) та вступного профільного іспиту з предмету.
Квоти встановлюються в розмірі 20% (але не менше 1 місця) від максимального (загального) обсягу державного замовлення з відкритими й закритими конкурсними пропозиціями.
Рейтингові списки вступників оприлюднюються 24 липня 2017 року не пізніше 12:00 години, а зарахування проводиться 26 липня не пізніше 12:00 години.
P.S Покрокова інструкція складена відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої та професійно-технічної освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території України (Наказ МОН від 24.05.2016 №560 та Наказ МОН від 30.01.2017 №105). Інформація підготовлена ЦГП "Альменда" у рамках проекту "Активні громадські дії на подолання гуманітарної кризи в Україні", що реалізує Громадська спілка "Освітній дім прав людини в Чернігові" при сприянні Національного фонду на підтримку демократії (NED).