Як захистити право на отримання інформації і убезпечитися від відписок

Під час прийому громадян, які звертаються за правовою допомогою, юристи Херсонського офісу Мережі правової допомоги при «ІРЦ «Правовий простір» відзначають, що багато людей потребують отримання інформації від органів влади для вирішення їх проблем. Але вивчаючи кожен окремий випадок, виявляється, близько 30% клієнтам органи влади не завжди надають відповіді на письмові звернення громадян в повному обсязі, обґрунтовано або взагалі ігнорують звернення.

Наприклад, на початку березня звернувся місцевий житель з інвалідністю, який не міг тривалий час отримати відповіді на запит про вільні земельні ділянки, щоб скористатися передбаченим ст. 81 Земельного кодексу України правом на безоплатне отримання земельної ділянки. Юристи офісу, за результатами ігнорування запиту громадянина, підготували додатковий обґрунтований запит із посиланнями на норми відповідальності посадових осіб в разі не надання відповіді у встановленні строки.

Отже з метою зобов’язання розпорядників інформації надавати якісні відповіді на звернення та запити громадян, звертаємо увагу, що законодавство України чітко визначає межі надання інформації та відповідальність посадовців за не виконання обов’язків щодо надання інформації на звернення громадян.

Закріплене Конституцією України право на інформацію передбачено, насамперед, Законами України "Про звернення громадян", "Про інформацію", "Про доступ до публічної інформації" та іншими нормативно-правовими актами.

Як правильно оформити запит на отримання інформації

Запит на отримання інформації може подаватися у довільній формі, але обов’язково слід вказати:

- прізвище та ім’я запитувача для фізичної особи (найменування – для юридичної особи), поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер телефону, якщо такий є.

- загальний опис інформації, яку запитувач хотів би отримати (вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит). Якщо відома назва чи інші реквізити конкретного документа, який запитується, то вкажіть їх; якщо ні – то необхідно як точніше описати інформацію яку необхідно отримати.

Зразок запиту

 _________________________________________

(найменування розпорядника інформації)

 _________________________________________

(адреса місцезнаходження розпорядника інформації) _________________________________________

(телефон, інші засоби зв’язку)

 _________________________________________

(ПІБ/найменування запитувача інформації)

_________________________________________

(адреса запитувача інформації)

 _________________________________________

(телефон, інші засоби зв’язку)

 

З А П И Т

на отримання інформації

Відповідно до статті 34 Конституції України кожному гарантовано право на отримання, зберігання та поширення інформації. Гарантія права на інформацію забезпечується обов’язком органів державної влади та органів місцевого самоврядування, як розпорядників інформації, оприлюднювати інформацію, яка була отримана або створена в процесі їхньої діяльності згідно зі статтями 3, 4, 14 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію, при цьому згідно зі статтею 19 цього самого закону запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Зважаючи на вищенаведене, відповідно до статей 5, 6, 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації», статей 5, 6 Закону України «Про інформацію», прошу надати інформацію:

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», просимо надати відповідь протягом 5 робочих днів з дня отримання запиту. Відповідь просимо надіслати на адресу: _________________________ (вказати поштову адресу або електронну адресу) або повідомити за телефоном ______________, де та коли зможу ознайомитись та/або зробити відповідні копії документів. У випадку, якщо запитувана інформація буде перевищувати 10 сторінок, гарантуємо відшкодування фактичних витрат на копіювання та друк згідно зі статтею 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації». (дане речення треба включати, якщо ви хочете отримати копії документів та готові заплатити за це).

Звертаємо Вашу увагу, що у випадку ненадання відповіді на запит або надання неповної інформації, ми будемо змушені звертатись за захистом свого права на інформацію до суду або вимагати притягнення Вас до адміністративної відповідальності за статтею 212-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

«______»__________ _______ р.                     ______________ __________________________

                                                                                            (підпис)                 (ПІБ запитувача)

Терміни надання відповідей на запити

Строк розгляду запитів передбачається ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме:

- розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту;

- у разі, якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту;

- у разі, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Яка відповідальність за не надання або надання неповної інформації

Посадові особи органів місцевого самоврядування зобов’язані виконувати свої обов’язки та дотримуватися законодавства України. За не дотримання норм Закону України «Про доступ до публічної інформації», «Про інформацію», посадова особа може бути притягнута до відповідальності:

- дисциплінарна відповідальність (догана, звільнення, а також стягнення, передбачені законодавством про державну службу та службу в органах місцевого самоврядування);

- адміністративна відповідальність (ст. 212-3 КУпАП - порушення права на інформацію та права на звернення яка передбачає відповідальність у вигляду накладення штрафу в розмірі від 425 грн. до 1360 грн. або громадські роботи)

- кримінальна відповідальність (ст. 367 КК України - службова недбалість, яка визначається невиконанням або неналежним виконанням службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них та передбачена відповідальність від штрафу в розмірі 4250 грн. до позбавлення волі до 5 років. ).

До дисциплінарної відповідальності вправі притягнути лише керівник посадової особи, у зв’язку з чим, в разі ненадання або надання не повної відповіді на Ваше звернення необхідно звернутися до керівника або вищого органу посадової особи зі скаргою в письмовій формі щодо не надання інформації і проханням про притягнення до дисциплінарної відповідальності.  

Адміністративні протоколи за вказане правопорушення мають право складати уповноважені особи секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або представники Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. У Херсоні офіс знаходиться за адресою: м. Херсон, пр. Ушакова, 47 каб. 104.  В разі не надання відповіді на запит, звернення або надання неповної відповіді у громадян є всі підстави надіслати письмову скаргу до представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

В разі вчинення посадовою особою неправомірних дій передбачених ст. 367 КК України, слід звернутися до правоохоронних органів з заявою про вчинення злочину. А саме:

- Головне управління Національної поліції в Херсонській області, за адресю: м. Херсон вул. Лютеранська, 4, м. Херсон, 73003 або за телефоном гарячої лінії: 0-800-50-02-02.

- Прокуратура Херсонської області, за адресою: м. Херсон,  73000, вул. Михайлівська, 33.

Отже, з метою захисту свого права на отримання інформації, Ви можете також звернутися за безоплатною правовою допомогою до Херсонського офісу Мережі правового розвитку при ГО «ІРЦ «Правовий простір» та ГО «Білозерський центр регіонального розвитку»:

– за телефоном: +38 (099) 468-38-48, графік роботи: з понеділка по четвер з 9:00 до 17:00.

– через Фейсбук-сторінку “ІРЦ “Правовий простір”: https://www.facebook.com/legalspace.org

- Skype «Правовий простір»

– через електронну пошту: [email protected]

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини