В Україні проводять "Марафон листів" для бранців Кремля

Марафон листів для бранців Кремля шостий рік поспіль проводять активісти.

У катівнях Росії та окупованого Криму 2020-й рік зустріли як мінімум 87 незаконно засуджених громадян України. Рядки з волі для них – головна підтримка і нагадування про те, що про них пам’ятають і чекають на волі.

Детальніше про це розповіла журналіст UATV Любов Задорожна.

Катерина Марченко показала перше після зникнення повідомлення від чоловіка. Отримала його через два місяці невідомості. У грудні 2018-го року Олександр поїхав до окупованого Донецька, щоб забрати свою машину. І пропав.

“У цей же день його заарештували, і тримали “на підвалі” 2 місяці. А потім перевезли незаконно в Росію”, – говорить Марченко.

У РФ Олександра звинуватили в шпигунстві, хоча відношення до спецслужб чоловік не мав. Правозахисна організація “Меморіал” визнала його політв’язнем. На побаченні з рідними Марченко назвав справжню причину затримання.

“Затримали за те, що я українець. Бойовики їх люто ненавидять. Вони мені кричали, що я “Бандера”, – наводить слова політв’язня його дружина.

Незважаючи на нещодавні обміни, список бранців Кремля все ще великий.

“У Росії та окупованому Криму перебувають 87 незаконно затриманих людей. Знову ж таки, ми точно не знаємо про всіх. Є ще “чорна діра” замість списку – це люди, які перебувають в окупованому ОРДЛО”, – повідомила глава правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Представниця України в Тристоронній контактній групі Валерія Лутковська сказала, що 300 осіб ще перебувають в полоні бойовиків.

І якщо писати бранцям окупованого Донбасу можливості немає, то в’язням в Росії і в незаконно анексованому Криму листи доходять. Саме вони – головна підтримка політв’язнів.

“У в’язниці листи – це дуже важливо. Ти можеш не поїсти день, у тебе може не бути передачі, можуть щось з тобою робити. Але всі чекають на листи. Тому пишіть. Про що завгодно. Просто це дуже підтримує”, – пояснив колишній бранець Кремля Олег Сенцов.

Протягом всіх років російської агресії листи політв’язням пише один із засновників Української Гельсінської групи Мирослав Маринович. Він пройшов десять років таборів та заслань за часів СРСР за спів “Заповіту” Тараса Шевченка на вечорі пам’яті Кобзаря.

“Я згадую ту розкіш душі, коли на засланні почав отримувати листівочки, підписані членами міжнародної амністії з усього світу. Мені писали з Франції, Голландії, Америки, Японії… Буквально кілька рядків, кілька теплих побажань. А душа раділа цілий день”, – говорить він.

За словами правозахисників, писати можна про що завгодно, адже людині за ґратами цікаво все, що відбувається на волі. Головне – російською мовою і без радикальних виразів, адже листи вичитують цензори.

Відправляти в Росію можна поштою або ж через електронну систему “ФСВП-лист“. До неї підключена частина російських в’язниць. Листи для в’язнів в окупованому Криму просять надсилати на київську адресу Центру громадянських свобод. Правозахисники передають їх за допомогою активістів і родичів політв’язнів.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини