Правдине: свідчення колеги вбитих охоронців

Жителька села Правдине Оксана працювала на одному підприємстві з охоронцями, яких окупанти вбили у квітні 2022 року. Жінка розповідає, що колег та їх знайому дівчинку перед стратою жорстоко катували. Крім того, росіяни розташували на подвір’ї пані Оксани свої танки та радіолокаційну машину. Родина була змушена тікати з власної оселі.

Пані Оксана була адміністратором Товариства з обмеженою відповідальністю “ТАС-ТАВРІЯ”, яке вирощувало зернові, бобові культури та насіння олійних. А охоронці наглядали на території бригади за технікою: троє чергували вдень, четверо – вночі. 

Росіяни спочатку влаштували в них обшук, – розповідає Оксана. – Старший з охоронців був учасником АТО, вони знайшли його документи. Потім повезли усіх кудись на БТРі, а згодом відпустили, але попередили: якщо ЗСУ знову поцілить по них, то хлопцям не жити. А через два тижні приїхали вночі на територію бригади, забрали чотирьох чергових охоронців і привезли у будинок, де відпочивала денна зміна. У будинку ще й дівчинка була 15-річна, зайшла в гості. А потім їх усіх підірвали…

За словами односельців, вони спочатку не були впевнені, чи залишився хто під завалами, чи ні – росіяни довгий час не дозволяли наближатися до руїн. Здалеку не було видно нічого, окрім уламків. Але згодом побачили, що вітер ворушить пасмо волосся, що виглядає з-під завалів.  

Фото Олександра Данилова: Колишній будинок відпочинку охоронців 

Дістати загиблих та поховати по-людськи російські солдати дозволили лише на 39 день після страти. Під завалами знайшли тіла дівчинки та шести охоронців. Де тіло сьомого –  досі не відомо.

Їх спочатку катували, вбили, а потім вже підірвали, – каже пані Оксана. – Вони всі лежали поряд. Руки-ноги були зв’язані, очі скотчем заклеєні. І в тих, що я бачила ближче, були прострелені ноги, коліна й голови.  

А невдовзі окупанти влаштували обшук в Оксани й встановили свою техніку на її подвір’ї:

З боку городу танком заїхали прямо по будці вівчарки Топи. Диво, що собака вцілів, якось встиг вискочити та ухилитися від них, хоч був на ланцюгу. А вони  розчавили усе геть у дворі  й стали під хатою тим танком та великою машиною з локатором. Ми одразу втекли в Херсон, а потім вже виїхали в Кіровоградську область. 

Вівчарка залишилася на подвір’ї. За собакою доглядала мати Оксани, яка теж живе в Правдиному, але в іншому будинку.

Коли після звільнення Херсона господарі повернулися, то у них вже взагалі не залишилося вцілілою жодної господарської споруди, вікна та стіни будинку були потрощені, а Топа оглух.

Це в серпні сталося, – каже Оксана. – Вони тоді якраз тікали. Мама йшла до нас додому, а її не пустили. Навколо двору стояло оточення з 16 військових. Інші наче обшук робили. А коли виїжджали, хату розстріляли.

Наразі родина частково вже відновила пошкоджений будинок та продовжує прибирати уламки знищених господарських споруд.

До Топи поступово повертаються слух та апетит, але він досі дуже нервує, якщо не бачить своїх господарів  

Р. S. Ця інформація зібрана та зафіксована журналістами “Вгору” разом із  документаторами злочинів російської федерації адвокатом Української Гельсінської спілки з прав людини та Фонду милосердя та здоров'я Олександром Даниловим. 

Якщо ви теж є свідком чи жертвою воєнного злочину ерефії, повідомте про це. Напишіть на пошту: [email protected] або просто залиште контакти й правозахисники з вами зв’яжуться. Кожна історія важлива! Ці свідчення не дозволять забути про горе, яке росіяни принесли на українські землі та покарати винних. З початку повномасштабного вторгнення, у рамках ініціативи Т4Р, задокументовано понад 26 тисяч воєнних злочинів росії проти України. Усі дані документатори вносять у загальну базу, яка оновлюється щодня.

Нагадуємо, що мережа громадських приймалень УГСПЛ надає юридичну допомогу постраждалим унаслідок війни росії проти України, за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Ми працюємо у 18 областях країни. Щоби дізнатися наші контакти, натисніть ТУТ.

Контакти документатора по Херсонській області ініціативи «Трибунал для путіна»: +38066 94 56 560.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...