Окупанти захоплюють електро-, газопостачальні та комунальні підприємства й вимагають від абонентів платити за послуги на нові рахунки. Інакше погрожують “відрізати” світло, газ, воду. Тож багатьох наразі хвилює питання: кому платити, чи не платити нікому взагалі?
У Національній комісії з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ) пояснили: платити за комунальні послуги треба виключно на рахунки підприємств, відкритих за законодавством України.
Національна комісія попереджає споживачів, що переказ коштів за надані житлово-комунальні послуги на рахунки підконтрольних окупаційній владі банківських установ або сплата готівкою не зараховуються. Оплата за такі послуги має надходити на рахунки електро-, газопостачальних та комунальних підприємств, відкритих у встановлений законодавством України спосіб.
Тож у жодному разі не варто платити за комуналку окупантам! Якщо є можливість розраховуватися за послуги, робіть це, як і раніше, тільки на рахунки українських підприємств.
Нагадуємо: війна російської федерації проти України не звільняє громадян від сплати житлово-комунальних послуг. Якщо можливості сплачувати “комуналку” немає (наприклад, втратили роботу, чи не отримуєте пенсію, яку раніше приносили поштарі), то ніяких санкцій з боку українських підприємств не буде.
Під час воєнного стану заборонено нараховувати та стягувати зі споживачів штрафи/пеню та зупиняти надання послуг боржникам (постанова Кабінету Міністрів України від 05 березня 2022 № 206).
Але після закінчення воєнних дій заборгованість доведеться все ж таки погасити.
Втім, зменшити нарахування можна.
Це стосується тих послуг, які вимірюється лічильниками. Якщо ви виїхали і вдома ніхто не живе, треба все одно передавати постачальнику показники лічильника, - повторювати одні й ті ж самі дані. Інакше вам буде виставлено «середній рахунок», тобто за той обсяг, який в середньому споживало домогосподарство у довоєнний час.
Але абонплата, тобто плата за постачання води, газу, опалення тощо, все одне буде нараховуватися. Навіть якщо абонент, маючи лічильник, тимчасово цими послугами не користується. Винятком є електроенергія, споживання якої сплачується виключно за показниками лічильника.
Крім того, можна призупинити плату за комунальні послуги.
Якщо ви більше 30 днів не живете у своєму будинку, то маєте право на перерахунок платежів.
Підтвердити свою відсутність постачальнику можна, наприклад, одним із документів:
Також після подання відповідної заяви та підтвердження відсутності впродовж понад 30 діб можна звільнитися від сплати за вивіз твердих побутових відходів.
Щодо плати за утримання житлового будинку – якщо житло зруйнували, то й плата не повинна нараховуватися. Органи місцевого самоврядування мають все обстежити та передати дані про руйнування комунальним підприємствам. А ті - припинити нарахування.
Якщо житло не пошкоджене, але родина виїхала, послуга з управління багатоквартирним будинком нараховується незалежно від місця перебування співвласників. Нарахування відбувається звичайним чином: за метр квадратний житлової площі.
Навіть якщо у багатоповерхівці залишилося всього декілька родин, послуги з утримування продовжують надавати. Те стосується й плати за опалення у багатоповерхівках – попри те, чи перебувала родина у квартирі, чи виїхала, послуга все одно надається для всього будинку.
Отже, якщо платитимете за комунальні послуги на рахунки окупантів, після війни доведеться платити за те ж саме ще раз.
Довідково. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.
Електронна адреса: [email protected]
ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.